Celem głównym projektu jest poprawa jakości, efektywności i rynkowości procesu kształcenia 603 studentek/ów PWSZ w Tarnów kierunku pielęgniarstwa I i II stopnia poprzez opracowanie i wdrożenie programu rozwojowego uczelni ukierunkowanego na:

• stworzenie Monprofilowe Centrum Symulacji Medycznych (MCSM) w PWSZ Tarnów,
  • kompleksowe przygotowanie kadry akademickiej w zakresie symulacji medycznej,
  • realizację kształcenia praktycznego/dodatkowych zajęć z wykorzystaniem metod symulacji medycznej w ramach utworzonego MCSM.

Numer i nazwa osi priorytetowej: Oś V. Wsparcie dla obszaru zdrowia.

Numer i nazwa działania: Działanie nr 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych.

Termin realizacji: styczeń 2018 – czerwiec 2020

Informacja o projekcie: W ramach projektu nastąpi realizacja działań związanych z utworzeniem MCSM w PWSZ Tarnów, poprawą jakości kształcenia na kierunkach medycznych oraz wzrost kompetencji medycznych. Wyróżnić należy:

• przygotowanie Programu Rozwojowego PWSZ w Tarnowie,
  • prace remontowo-adaptacyjnych celem dostosowania pomieszczeń MSCM,
  • zakup sprzętu i wyposażenie sal tj.:
  1. sali opieki pielęgniarskiej,
  2. pomieszczenia kontrolnego dla sali opieki pielęgniarskiej,
  3. sali egzaminacyjnej OSCE,
  4. sali symulacji z zakresu ALS,
  5. sali symulacji z zakresu BLS,
  6. sali ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich,
  7. sali ćwiczeń umiejętności technicznych.
  • Opracowanie bazy wiedzy z zakresu symulacji medycznej w tym:
  • ePodręcznik „Symulacja medyczna w kształceniu praktycznym pielęgniarek”,
  • ePodręcznik „OSCE”,
  • eBazy pytań i odpowiedzi/rozwiązań dotyczących zastosowanej metody symulacji czy wykorzystanie, zakup sprzętu,
  • przygotowanie personelu PWSZwT do realizacji zajęć praktycznych w MCS,
  • opracowanie bazy scenariusz symulacyjnych,
  • dodatkowe warsztaty dla studentów pielęgniarstwa z pacjentem standaryzowanym,
  • opracowanie aplikacji komputerowej wspomagających nauczanie,
  • realizacja Forum Symulacji Medycznej w Pielęgniarstwie,
  • realizacja kształcenia praktycznego studentów pielęgniarstwa PWSZwT w MCSM.

Grupą docelową projektu są osoby uczestniczące w kształceniu na poziomie wyższym (I i II st.), tj. studentki/ci kierunku pielęgniarstwo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Projekt koordynowany jest przez: Instytut Ochrony Zdrowia – Zakład Pielęgniarstwa.

Strona projektu: mcsm.pwsztar.edu.pl