„Standardy ochrony małoletnich” są jednym z elementów systemowego rozwiązania ochrony małoletnich przed krzywdzeniem i stanowią formę zabezpieczenia ich praw. Należy je traktować jako jedno z narzędzi wzmacniających i ułatwiających skuteczniejszą ochronę małoletnich przed krzywdzeniem. Standardy ochrony małoletnich, stanowią zbiór zasad i procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia ich bezpieczeństwa. Ich najważniejszym celem jest ochrona małoletnich przed różnymi formami przemocy oraz budowanie bezpiecznego i przyjaznego środowiska.
Wprowadza się zasady ochrony małoletnich w Akademii Tarnowskiej, zgodnie z poniższymi standardami:
Standard I
- Dokument dotyczący standardów ochrony małoletnich powinien zostać udostępniony na stronie internetowej i w widocznym miejscu na terenie Uczelni, w dwóch wersjach – wersji zupełnej oraz skróconej przeznaczonej dla małoletnich i zawierającej informacje dla nich istotne.
- Niniejszy dokument powinien być upowszechniany wśród pracowników Uczelni, a także wszystkich osób dopuszczanych do działalności objętej ochroną małoletnich.
Standard II
- W Akademii Tarnowskiej zatrudnia się pracowników po wcześniejszej weryfikacji w Krajowym Rejestrze Karnym oraz w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
- Osoby dopuszczane do działalności objętej ochroną małoletnich oraz pracownicy powinni być świadomi swoich praw oraz odpowiedzialności prawnej ciążącej na nich za nieprzestrzeganie standardów ochrony małoletnich.
- W Uczelni monitoruje się czynniki ryzyka i czynniki chroniące poczucie bezpieczeństwa małoletnich, w szczególności w obszarze relacji między pracownikiem Uczelni, a małoletnim.
Standard III
- Uczelnia zapewnia małoletnim równe traktowanie oraz przestrzeganie ich praw.
- Małoletni mają dostęp do informacji na temat zgłoszenia się po pomoc w przypadku krzywdzenia lub wykorzystywania.
- W Uczelni dostępne są informacje na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji, w tym numery bezpłatnych, ogólnopolskich telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży.
Standard IV
- W Uczelni określa się procedury interwencji pracowników w sytuacjach krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletniego.
- Postępowanie na wypadek krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletniego nie może naruszać jego godności, wolności, prawa do prywatności.
- Ustalone powinny zostać zasady wsparcia małoletniego po ujawnieniu doznanej przez niego krzywdy.
- Wskazać należy osobę odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia. Informacja o osobie przyjmujące zgłoszenia znajduje się na tablicy ogłoszeń w Uczelni.
- Osobą odpowiedzialną za składanie zawiadomień o popełnieniu przestępstwa na szkodę małoletniego jest Rektor lub inna osoba przez niego upoważniona.
Standard V
- W Uczelni wzmacniane jest poczucie bezpieczeństwa małoletnich w obszarze relacji społecznych oraz ochrony przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami, poprzez opracowanie zasad zapewniających bezpieczne relacje oraz zachowania niedozwolone między małoletnimi a pracownikami lub osobami dopuszczonymi do działalności objętej ochroną.
- W Uczelni obowiązują zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci internetowej oraz procedury ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci internetowej oraz utrwalanymi w innej formie.
- Opracowano procedury ochrony małoletnich przed krzywdzeniem w sytuacjach przemocy domowej oraz cyberprzemocy.
Standard VI
- Działania podejmowane w ramach ochrony małoletnich przed krzywdzeniem powinny być dokumentowane.
- W Uczelni prowadzi się rejestr spraw zgłaszanych i rozpatrywanych w związku z podejrzeniem lub krzywdzeniem małoletnich.
- Osoba upoważniona do przyjmowania zgłoszeń związanych z krzywdzeniem małoletnich składa oświadczenie o zachowaniu poufności i zobowiązana jest do zachowania bezpieczeństwa uzyskanych danych osobowych.
Standard VII
- Uczelnia monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi zasadami i procedurami ochrony małoletnich.
- Przyjęte zasady i realizowane procedury ochrony małoletnich powinny być weryfikowane – przynajmniej raz na dwa lata.
- Zasady ochrony małoletnich przed krzywdzeniem
- Wszystkie osoby zatrudnione lub dopuszczone do działalności objętej ochroną powinny posiadać odpowiednie kwalifikacje do pracy z małoletnimi oraz nie stanowić dla nich zagrożenia.
- Akademia Tarnowska weryfikuje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – Rejestrze z dostępem ograniczonym oraz Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze, osoby przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi, w zakresie uzyskania informacji, czy dane osoby są zgromadzone w Rejestrze.
- Każda osoba przed podjęciem zatrudnienia lub przed dopuszczeniem jej do czynności związanych z działalnością objętą ochroną małoletnich jest zobowiązana do przedłożenia informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w Kodeksie karnym: w rozdziałach XIX (Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu) i XXV (Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności), w art. 189a (Handel ludźmi) i art. 207 (Znęcanie się) oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939) lub odpowiadających tym przestępstwom czynów zabronionych określonych w przepisach prawa obcego. Informacje składa się w jednostkach organizacyjnych wskazanych w § 4, wg właściwości.
- Osoby niebędące obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązane są dodatkowo do złożenia oświadczeń oraz dokumentów zgodnie z regulacją art. 21 ust. 4–7 ustawy.
- Każda osoba, która zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat w państwach innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa – przed podjęciem zatrudnienia lub przed dopuszczeniem jej do czynności związanych z działalnością objętą ochroną małoletnich – jest zobowiązana do złożenia oświadczenia o tym fakcie oraz przedłożenia informacji z rejestrów karnych tych państw uzyskiwanej do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
- Zasady bezpiecznych relacji małoletnich
- Pracownicy oraz osoby dopuszczone do działalności objętej ochroną w komunikacji z małoletnimi powinny:
- zachowywać spokój, cierpliwość oraz okazywać zrozumienie dla ich trudności i problemów,
- reagować według zasad konstruktywnej komunikacji i krytyki na każde obraźliwe, niewłaściwe, dyskryminacyjne zachowanie lub słowa małoletnich oraz na wszelkie formy zastraszania i nietolerancji wobec innych,
- nie grozić, nie wyrażać dezaprobaty wobec zachowania małoletniego czy jego postępów w nauce w sposób uwłaczający jego godności i poczuciu własnej wartości,
- słuchać uważnie, udzielać odpowiedzi adekwatnych do wieku małoletniego i danej sytuacji,
- stosować zasady konstruktywnej krytyki wobec, np. niewłaściwego zachowania małoletniego, tj. krytykować w taki sposób, aby nie czuł się zraniony, zmuszony do obrony czy do kontrataku,
- wystrzegać się osądzania, krytykowania, wyzywania, rozkazywania, oskarżania, grożenia, odwracania uwagi, niewłaściwego zrozumienia intencji rozmówcy,
- dbać o komunikację dającą małoletniemu poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego.
- W Uczelni obowiązuje zakaz stosowania przemocy wobec małoletniego w jakiejkolwiek formie, w tym nawiązywania relacji o charakterze seksualnym.
- Kontakty pracowników oraz osób dopuszczonych do działalności objętej ochroną z małoletnim, nie powinny łamać obowiązującego prawa, ustalonych norm i zasad.
- Wszyscy małoletni powinni być sprawiedliwie traktowani oraz nie dyskryminowani (ze względu na pochodzenie, poczucie tożsamości, wiek, płeć, status materialny, wygląd zewnętrzny, wiedzę i umiejętności).
- Zasady nawiązywania kontaktu z małoletnimi
- Kontakt z małoletnim powinien dotyczyć celów mieszczących się w zakresie obowiązków pracownika lub osoby dopuszczonej do działalności objętej ochroną.
- Nie powinno się:
- zapraszać małoletnich do swojego miejsca zamieszkania,
- spotykać się z małoletnimi prywatnie, poza godzinami pracy,
- nawiązywać kontaktów poprzez przyjmowanie, bądź wysyłanie informacji w mediach społecznościowych.
- Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi
- Małoletni mają prawo do życia i przebywania w bezpiecznym środowisku.
- Małoletni mają obowiązek przestrzegania ogólnie obowiązujących zasad i norm zachowania społecznego.
- Małoletni powinni uznawać prawo innych małoletnich do odmienności i zachowania tożsamości.
- Zachowanie i postępowanie małoletnich wobec innych osób nie może naruszać ich poczucia godności i wartości osobistej.
- Kontakty między małoletnimi powinny cechować przez nich wysokiej kultury osobistej.
- Małoletni powinni szanować siebie nawzajem, a także okazywać zrozumienie dla trudności i problemów innych.
- W kontaktach między sobą małoletni nie powinni zachowywać się prowokacyjnie i konkurencyjnie. Nie powinni również mieć poczucia zagrożenia czy odczuwać wrogości ze strony innych.
- Małoletni mają prawo do własnych poglądów, ocen i spojrzenia na świat oraz wyrażania ich, pod warunkiem, że sposób ich wyrażania wolny jest od agresji i przemocy oraz nikomu nie wyrządza krzywdy.
- Bez względu na powód, agresja i przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna wśród małoletnich nigdy nie może być przez nich akceptowana lub usprawiedliwiona. Małoletni nie mają prawa stosować z jakiegokolwiek powodu słownej, fizycznej i psychicznej agresji oraz przemocy wobec innych.
- Małoletni mają obowiązek przeciwstawiania się wszelkim przejawom brutalności i wulgarności oraz informowania pracowników Uczelni o zaistniałych zagrożeniach.
- Jeśli małoletni jest świadkiem stosowania jakiejkolwiek formy agresji lub przemocy, ma obowiązek reagowania na nią, poprzez szukanie pomocy u osoby dorosłej.
- Zachowania niedozwolone
- Wobec małoletnich i innych osób niedozwolone jest stosowanie:
- agresji i przemocy fizycznej w różnych formach, w tym: bicie, uderzenie, popychanie, kopanie, opluwanie, wymuszenia, napastowanie seksualne, nadużywanie swojej przewagi nad inną osobą, fizyczne zaczepki, zmuszanie innej osoby do podejmowania niewłaściwych działań, rzucanie w kogoś przedmiotami,
- agresji i przemocy słownej w różnych formach, w tym obelgi, wyzwiska, wyśmiewanie, drwienie, szydzenie, bezpośrednie obrażanie, plotki i obraźliwe żarty, przedrzeźnianie; groźby, obraźliwe SMSy i MMSy, wiadomości na forach internetowych, telefony i e-maile zawierające groźby, poniżające, wulgarne, zastraszające,
- agresji i przemocy psychicznej w różnych formach, w tym poniżanie, wykluczanie/izolacja/milczenie/manipulowanie, wulgarne gesty, niszczenie/zabieranie rzeczy innej osoby, straszenie, szantażowanie.
- Na terenie Uczelni nie wolno stwarzać niebezpiecznych sytuacji, takich jak: rzucanie przedmiotami, przynoszenie ostrych narzędzi lub innych niebezpiecznych przedmiotów i substancji (środków pirotechnicznych, łańcuchów, noży, zapalniczek), używanie ognia.
- Bez powiadomienia i zgody prowadzącego zajęcia/projekt/wydarzenie małoletnim nie wolno opuszczać sali, w której odbywają się zajęcia, itp.
- Powinno się przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz unikać zachowań zagrażających zdrowiu bądź życiu.
- Zabronione jest picie alkoholu, rozprowadzanie i stosowanie narkotyków lub innych środków odurzających.
- Zabronione jest przywłaszczenie własności lub celowe niszczenie, nieszanowanie własności innych osób oraz własności szkoły, wyłudzanie pieniędzy lub innych rzeczy.
- Zabronione jest szykanowanie innych osób z powodu odmienności przekonań, religii, światopoglądu, płci, poczucia tożsamości, pochodzenia, statusu ekonomicznego i społecznego, niepełnosprawności, wyglądu.
- Zabronione jest znęcanie się (współudział w znęcaniu się, zorganizowana przemoc, zastraszanie), aroganckie zachowanie, wulgaryzmy oraz stosowanie wobec innych osób różnych form cyberprzemocy.
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci internetowej
- Pracownicy oraz osoby dopuszczone do działalności objętej ochroną małoletnich zobowiązane są do takiego wykorzystywania sieci internetowej, które będzie adekwatne do poziomu dojrzałości poznawczej i emocjonalno – społecznej małoletniego oraz nie będzie mu szkodzić ani zagrażać jego rozwojowi psychofizycznemu.
- Infrastruktura sieciowa Uczelni umożliwiająca dostęp do Internetu przez małoletniego powinna być chroniona przez zintegrowane rozwiązanie do zarządzania zagrożeniami, które umożliwia ochronę sieci (UTM – Unified Threat Management).
- Na terenie Uczelni dostęp małoletniego do sieci internetowej jest możliwy pod nadzorem pracownika lub innej osoby dopuszczonej do działalności, w warunkach z wykorzystaniem komputerów bądź innych urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu, stanowiących własność Uczelni i włączonych do infrastruktury sieciowej.
Zasady ochrony wizerunku małoletniego
- Małoletni mają prawo zdecydować, czy ich wizerunek zostanie zarejestrowany i w jaki sposób zostanie użyty. Prawo małoletnich realizowane jest w szczególności poprzez wyrażane przez opiekunów zgody na rejestrowanie i wykorzystanie wizerunku małoletniego.
- Zgoda rodziców/opiekunów prawnych na wykorzystanie wizerunku jest tylko wtedy wiążąca, jeśli małoletni i rodzice/opiekunowie prawni zostali poinformowani o sposobie wykorzystania zdjęć/nagrań i ryzyku wiążącym się z publikacją wizerunku.
- Zgoda, o której mowa w punkcie poprzednim jest wyrażana dobrowolnie w formie pisemnej. Jeśli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, impreza publiczna, zgoda rodziców/opiekunów prawnych nie jest wymagana.
- Dbanie o bezpieczeństwo wizerunków małoletnich realizowane jest dodatkowo poprzez udzielanie wyjaśnień, do czego Uczelnia wykorzysta zdjęcia/nagrania.
- Zasady ochrony danych osobowych małoletnich
W Uczelni wdrożono politykę ochrony danych osobowych osób fizycznych oraz powołano Inspektora ochrony danych osobowych.
- Rozpoznawanie przemocy wobec małoletniego
Każdy małoletni przebywający na terenie Uczelni może zgłosić ustnie lub pisemnie, dowolnej osobie, do której ma zaufanie, fakt stosowania wobec niego przemocy domowej.
- Osoba, która powzięła informację od krzywdzonego podejmuje w pierwszej kolejności działania mające na celu zatrzymanie krzywdzenia.
- Osoba, która zauważy lub podejrzewa u małoletniego symptomy krzywdzenia, jest zobowiązana zareagować, a jeśli to konieczne, udzielić pierwszej pomocy.
- W przypadku zagrożenia życia małoletniego, po przekazaniu informacji Rektorowi, zawiadamia w trybie pilnym odpowiednie służby porządkowe – Policję i pogotowie ratunkowe, o zagrożeniu życia małoletniego.
- Zasady ochrony małoletnich w Domu Studenta Akademii Tarnowskiej
- Dom Studenta prowadzi swoją działalność z poszanowaniem praw człowieka, w szczególności praw małoletnich, jako osób szczególnie wrażliwych na krzywdzenie.
- Formą zapobiegania krzywdzeniu małoletnich jest identyfikacja małoletniego przebywającego w obiekcie i jego/jej relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa. Pracownik recepcji podejmuje wszelkie możliwe kroki zmierzające do przeprowadzenia identyfikacji małoletniego i jego relacji z osobą dorosłą, z którą znajduje się w obiekcie.
- W przypadku oporu ze strony osoby dorosłej co do okazania dokumentu małoletniego i/lub wskazania relacji należy wyjaśnić, że procedura służy zapewnieniu małoletnim korzystającym z obiektu bezpieczeństwa.
- W przypadku, gdy rozmowa nie rozwieje wątpliwości dotyczących podejrzenia wobec dorosłego i jego intencji skrzywdzenia małoletniego, należy dyskretnie powiadomić Kierownika obiektu i pracowników ochrony (o ile są w tym czasie na terenie obiektu).
- Od momentu pojawienia się wątpliwości, zarówno małoletni, jak i osoba dorosła powinni być pod stałą obserwacją pracownika i nie zostawać sami.
- Kierownik Domu Studenta, który został powiadomiony o sytuacji, podejmuje decyzję o zawiadomieniu policji lub w razie wątpliwości przejmuje rozmowę z podejrzaną osobą dorosłą w celu uzyskania dalszych wyjaśnień.
- W przypadku, gdy rozmowa potwierdzi przekonanie o próbie lub popełnieniu przestępstwa na szkodę małoletniego, Kierownik Domu Studenta zawiadamia o tym fakcie policję.
- W przypadku, gdy pracownicy są świadkami nietypowych i/lub podejrzanych, powinni oni o tym niezwłocznie zawiadomić przełożonego, który zadecyduje o podjęciu odpowiednich działań.
- W zależności od sytuacji i miejsca przełożony weryfikuje, na ile podejrzenie krzywdzenia małoletniego jest zasadne. W tym celu dobiera odpowiednie środki prowadzące do wyjaśnienia sytuacji lub podejmuje decyzję o przeprowadzeniu interwencji i zawiadamia policję.
- W przypadku okoliczności wskazujących na skrzywdzenie małoletniego na terenie obiektu, należy niezwłocznie zawiadomić policję, opisując okoliczności zdarzenia. W zależności od dynamiki sytuacji i okoliczności, telefon wykonuje osoba, która jest bezpośrednim świadkiem zdarzenia (pracownik/przełożony). Jeśli zawiadamiającym jest pracownik, jednocześnie o zdarzeniu informuje swojego przełożonego.
- Uzasadnione podejrzenie krzywdzenia małoletniego występuje wtedy, gdy:
- małoletni ujawnił pracownikowi obiektu fakt krzywdzenia,
- pracownik zaobserwował krzywdzenie,
- małoletni ma na sobie ślady krzywdzenia (np. zadrapania, zasinienia), a zapytane odpowiada niespójnie i/lub chaotycznie lub/i popada w zakłopotanie bądź występują inne okoliczności mogące wskazywać na krzywdzenie w pokoju osoby dorosłej.
- W sytuacji krzywdzenia małoletniego należy uniemożliwić osobie podejrzewanej oddalenie się z obiektu. W uzasadnionych przypadkach można dokonać obywatelskiego zatrzymania osoby podejrzewanej – do czasu przybycia policji należy trzymać tę osobę pod nadzorem pracownika w osobnym pomieszczeniu z dala od widoku innych gości.
- W każdym przypadku należy zadbać o bezpieczeństwo małoletniego, który do czasu przyjazdu policji powinno przebywać pod opieką pracownika.
- W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że doszło do popełnienia przestępstwa powiązanego z kontaktem małoletniego z materiałem biologicznym sprawcy, należy w miarę możliwości nie dopuścić, aby małoletni mył się oraz jadł/pił do czasu przyjazdu policji.
- Po odbiorze małoletniego przez policję należy zabezpieczyć materiał z monitoringu oraz inne istotne dowody lub dokumenty dotyczące zdarzenia.
- Po interwencji należy sporządzić notatkę służbową lub opisać zdarzenie w innym dokumencie przeznaczonym do tego celu.