Zapraszamy uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w wykładach popularnych o matematyce, które odbywają się w PWSZ w Tarnowie od października 2011 r. w pierwsze (robocze) piątki miesiąca w ciągu roku akademickiego. Opiekun grupy uczniów proszony jest o wcześniejszą rezerwację miejsc w Dziale Kształcenia Ustawicznego ANS w Tarnowie (tel. 14 63 16 568) najpóźniej do środy poprzedzającej wybrany wykład.

Terminy spotkań w roku akademickim 2021/2022:

 

piątek 8 października 2021 r.
Tomasz Beberok, „O intuicji probabilistycznej słów kilka”.
Na przykładzie wybranych doświadczeń losowych skonfrontujemy to co podpowiada nam intuicja z matematycznymi faktami. Podczas wykładu omówimy między innymi grę losową zaproponowaną w 1968 przez Waltera Penneya. Wykład przeznaczony dla uczniów szkół średnich ale zapraszamy też 7 i 8 klasy szkoły podstawowej

piątek 5 listopada 2021 r.
Mirosław Baran, „Komputer w służbie matematyka”.
Pokażemy jak pomóc sobie w obliczaniu wartości funkcji za pomocą kalkulatora, czy też w rozwiązywaniu równań i nierówności stosując program wolframalpha.
Zapraszamy uczniów szkół średnich i starszych klas szkoły podstawowej.

piątek 3 grudnia 2021 r.
Jerzy Szczepański, „Składaj i równoważ. Początki algebry”.
Przedstawimy wybór kilku praktycznych zagadnień z dzieła z IX wieku, którego skrócony tytuł dał nazwę jednemu z głównych działów matematyki: algebrze.
Wykład przeznaczony dla uczniów szkół średnich ale zapraszamy też 7 i 8 klasy szkoły podstawowej.

piątek 4 lutego 2022 r.
Edward Tutaj, „O znanych matematykach, urodzonych przed 1900r., którzy na różne sposoby związani byli z Tarnowem”.

piątek 4 marca 2022 r.
Karol Gryszka, „Leonardo Pisano i ciągi liczbowe
Leonardo Pisano to wybitna postać w świecie matematycznym. Znany jest w szczególności z pewnego ciągu liczbowego, lecz jego zasługi są znacznie większe i równie ciekawe. Wykład poświęcimy zatem przybliżeniu postaci Leonarda oraz jego dokonań. Wspomniany już pewien ciąg liczbowy będzie natomiast punktem wyjścia do opowieści o tym, jak pozornie trudne własności liczb można (czasami) otrzymać w niezwykle prosty i intuicyjny sposób.

Wróć do góry