Wydział Matematyczno-Przyrodniczy oferuje możliwość podjęcia studiówpierwszego stopnia na kierunku Chemia o profilu praktycznym w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym:

– kierunek Chemia, studia pierwszego stopnia, 6 semestrów, stacjonarne (specjalności do wyboru po 1 roku studiów: Chemia Medyczna, Chemia Stosowana, Chemia Żywności, Kontrola Jakości w Chemii);

kierunek Chemia, studia pierwszego stopnia, 6 semestrów, niestacjonarne (specjalność Chemia Stosowana).

Studia chemiczne to przede wszystkim nowoczesny tryb kształcenia łączący naukę teorii z bardzo konkretnym zdobywaniem umiejętności praktycznych. Studenci oprócz wielu godzin ćwiczeń spędzonych w laboratoriach Uczelni, poznają również problematykę i specyfikę prac prowadzonych w ośrodkach przemysłowych, badawczych, naukowo – badawczych i analitycznych. To propozycja dla ambitnych młodych ludzi, którzy chcą studiować z pasją i zdobyć atrakcyjny zawód odpowiadający na zapotrzebowanie zmieniającego się rynku pracy. Studia chemiczne są propozycją zarówno dla osób zainteresowanych pracą na linii produkcyjnej, w specjalistycznych laboratoriach jak i tych, którzy chętnie pracują przy komputerze.

Studia na kierunku Chemia kończą się uzyskaniem tytułu licencjata i umożliwiają podjęcie pracy w przemyśle chemicznym i pokrewnych gałęziach gospodarki, w placówkach naukowo-badawczych, w działach R&D, w laboratoriach diagnostycznych i analitycznych czy w stacjach monitoringu. Specjalności o walorach interdyscyplinarnych poszerzają zakres możliwych miejsc pracy.

Ukończenie studiów pierwszego stopnia umożliwia kontynuowanie nauki na różnego rodzaju studiach drugiego stopnia, a następnie trzeciego stopnia w kraju i za granicą. Dla osób zainteresowanych połączeniem nauk chemicznych z naukami technicznymi Akademia Tarnowska przygotowała propozycję studiów drugiego stopnia na kierunku Technologia Chemiczna trwających 4 semestry. Absolwenci Technologii Chemicznej otrzymują tytuł zawodowy magistra inżyniera, co oznacza, że kończący kierunek Chemia z tytułem licencjata, mają szansę zdobycia dodatkowych dwóch tytułów – inżyniera i magistra. Osoby posiadające dyplom ukończenia studiów wyższych mogą również skorzystać z szerokiej oferty studiów podyplomowych.

Dostosowany do potrzeb przemysłu, gospodarki i studiów drugiego stopnia program obejmuje zajęcia obowiązkowe oraz zajęcia do wyboru (fakultatywne). Jednym z warunków ukończenia studiów jest odbycie praktyki zawodowej przewidzianej planem studiów. Poza przedmiotami chemicznymi studenci uczestniczą w zajęciach z matematyki, fizyki i informatyki w zakresie ułatwiającym zrozumienie i przyswojenie sobie poznawanej dziedziny wiedzy. Wykłady z przedmiotów humanistycznych mają na celu poszerzenie ogólnego wykształcenia absolwentów. Studenci korzystają z szerokiej oferty kursów fakultatywnych, dzięki którym podnoszą kwalifikacje oraz zwiększają swoją atrakcyjność na rynku pracy. W procesie kształcenia szczególny nacisk został położony na podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego z uwzględnieniem języka branżowego co jest niezbędne przy rozwijającej się międzynarodowej współpracy naukowej oraz wymianie studentów w ramach programów unijnych. W ramach studiów realizowane są wizyty w zakładach przemysłowych regionu, co pozwala na nawiązanie bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi pracodawcami


Chemia

Charakterystyka kierunku

Studia na kierunku Chemia dają możliwość realizowania swoich pasji, rozwijania zainteresowań naukowych oraz zdobycia dobrego zawodu, poszukiwanego na rynku pracy.

Nauka obejmuje 3100 godzin zajęć (studia stacjonarne) lub 2020 godzin zajęć (studia niestacjonarne). Nasze priorytety to kreatywne myślenie i zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce, stąd zajęcia praktyczne w formie laboratoriów i ćwiczeń obejmują, zależnie od specjalności, 1508-1523  godzin (studia stacjonarne) i 779 godzin (studia niestacjonarne).  W programie studiów zagadnienia chemiczne zostały podzielone na następujące bloki tematyczne: chemia ogólna i nieorganiczna, chemia analityczna, chemia fizyczna i teoretyczna, chemia organiczna oraz blok zajęć technologicznych obejmujący technologię i inżynierię chemiczną a także chemię i technologię polimerów.

Program studiów na wszystkich specjalnościach przewiduje również 960 godzin praktyk zawodowych. Celem praktyki jest zapoznanie studenta z problematyką i specyfiką prac prowadzonych w wybranym zakładzie przemysłowym, ośrodku naukowo-badawczym bądź laboratorium analitycznym lub chemicznym.

W roku akademickiego 2024/2025 studenci Chemii po pierwszym roku studiów mogą wybierać pomiędzy specjalnościami:

  • CHEMIA MEDYCZNA
  • CHEMIA STOSOWANA (także w formie niestacjonarnej)
  • CHEMIA ŻYWNOŚCI
  • KONTROLA JAKOŚCI W CHEMII

Wybór specjalności dokonywany jest zgodnie z „Zasadami wyboru specjalności oraz zajęć fakultatywnych (zajęć do wyboru) na Kierunku Chemia”.

Studenci realizują zajęcia fakultatywne z oferty anglojęzycznych przedmiotów do wyboru.

Absolwent kierunku Chemia dysponuje zaawansowaną wiedzą z zakresu chemii oraz wiedzę specjalistyczną z wybranych działów chemii. Posiada umiejętności praktycznego zastosowania tej wiedzy w działalności zawodowo – naukowej. Absolwent posiada także wiedzę z matematyki, w zakresie pozwalającym na posługiwanie się metodami matematycznymi do opisu procesów chemicznych. Wiedza jaką dysponuje absolwent z fizyki umożliwia rozumienie podstawowych zjawisk i procesów fizycznych, a wiedzą z nauk biologicznych  pozwala na interpretację zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie.

Absolwent potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę i doświadczenie analizując i poprawnie rozwiązując problemy natury chemicznej. Potrafi zastosować wybrane metody i techniki obliczeniowe oraz oprogramowanie użytkowe do opracowywania oraz zaprezentowania danych doświadczalnych. Potrafi wyjaśnić podstawowe aspekty budowy i działania aparatury i urządzeń stosowanych w chemii oraz posługuje się nimi w celu wykonywania pomiarów i wyznaczania wielkości fizykochemicznych. Uwzględnia zasady dotyczące ochrony własności intelektualnej i przemysłowej oraz prawa autorskiego. Posiada praktyczną wiedzą z zakresu BHP oraz podstawowych regulacji prawnych określających bezpieczne postępowanie ze związkami chemicznymi. Stosuje zasady segregacji i utylizacji odpadów chemicznych. Potrafi zaplanować i zorganizować pracę własną oraz zespołową realizując eksperymenty i pomiary w celu rozwiązania postawionego problemu, wyszukując i wykorzystując właściwe źródła informacji.

Studia chemiczne dają możliwość zatrudnienia w różnych dziedzinach gospodarki i życia społecznego, w których działają laboratoria chemiczne i komputerowe, instytutach naukowych, laboratoriach diagnostycznych i analitycznych, placówkach kontrolno-pomiarowych oraz w jednostkach pracujących na rzecz ochrony środowiska. Kształcimy kadry dla firm chemicznych, biotechnologicznych, farmaceutycznych, kosmetycznych, spożywczych i dziedzin pokrewnych, które potrzebują fachowców nie tylko do kontrolowania jakości, ale także do produkcji nowych preparatów oraz zabezpieczania sterylności produkcji.

Specjalność: Chemia Medyczna

Chemia Medyczna (ChM) ma charakter interdyscyplinarny łączący elementy praktycznego zastosowania chemii, biotechnologii, mikrobiologii i osiągnięć informatycznych. Otwiera nowe możliwości dla absolwentów chemii kształcąc ich w zakresie umiejętności pozwalających na rozwój kariery zawodowej w istotnej i dochodowej gałęzi przemysłu chemicznego. Przedmioty proponowane w ramach tej specjalności obejmą cykl zajęć łączących treści chemiczne z treściami biologicznymi. Nauka o biomateriałach znajdujących coraz szersze zastosowanie w medycynie i farmacji jest jednym z przykładów interdyscyplinarnego podejścia do poznawanej wiedzy. Z kolei cykl zajęć związanych z chem- i bioinformatyką pozwoli studentom poznać metody obliczeniowe stosowane w projektowaniu nowych leków oraz modelowaniu molekularnym metodami chemii kwantowej, zaznajomi z podstawowym oprogramowaniem wykorzystywanym w procesie projektowania i poszukiwania nowych leków według strategii in silico. Proponowana specjalność przybliży młodym ludziom metody projektowania, monitorowania i sterowania procesami biotechnologicznymi w przemyśle chemicznym, dając również możliwość poznania wybranych procedur kontroli mikrobiologicznej. Absolwent Chemii Medycznej będzie specjalistą w zakresie projektowania, syntezy i zapewniania jakości produktów farmaceutycznych i kosmetycznych.

Specjalność: Chemia Stosowana

Chemia Stosowana (ChS) przybliży studentom zasady i metody produkcji związków chemicznych na skalę przemysłową. Zajęcia proponowane w ramach tej specjalności pokazują szerokie zastosowania osiągnięć chemicznych w przemyśle petrochemicznym, tworzyw sztucznych, technologii polimerów, nanotechnologii itp. Elementy inżynierii i technologii chemicznej ze szczególnym uwzględnieniem procesów katalitycznych, na których opiera się ponad 90% produkcji nowoczesnego przemysłu chemicznego (bez których rozwój nowoczesnej chemii byłby niemożliwy), pozwolą studentom poznać zarówno od strony praktycznej jak i teoretycznej przebieg procesów chemicznych oraz parametry procesowe decydujące o ich efektywności. Cykl zajęć związanych z chemią i technologią polimerów wprowadzi studentów w dziedzinę bez której nie wyobrażamy sobie obecnie życia – poczynając od naczyń i torebek jednorazowych, przez powłoki antykorozyjne, zabawki czy wykładziny podłogowe a na implantach i niciach chirurgicznych kończąc. Z kolei rozwój nanonauki i nanotechnologii, coraz szersze zastosowania nanomateriałów sprawiają, że chemia znajduje zastosowanie w nowych dziedzinach wiedzy. Uczynienie z chemii sprzymierzeńca w podnoszeniu jakości naszego życia jest możliwe pod warunkiem, że będziemy mądrze stosować wszystkie poznawane i odkrywane tajemnice natury i do tego chcemy przygotować naszych studentów. Absolwent Chemii Stosowanej będzie specjalistą w zakresie projektowania i syntezy nowych materiałów, projektowania i wdrażania nowych technologii.

Specjalność: Chemia Żywności

Chemia Żywności (ChŻ) oferuje praktyczne podejście do zagadnień z zakresu produkcji, analizy, toksykologii i higieny żywności. Przygotowuje absolwentów Chemii m.in. do przeprowadzania analizy fizykochemicznej produktów żywnościowych oraz nowoczesnych dodatków do żywności wyposażając ich tym samym w atrakcyjne kompetencje z punktu widzenia przyszłych pracodawców. Wiodącymi przedmiotami tej branżowej specjalności, oprócz tzw. kierunkowej podstawy chemicznej są: Chemia żywności, Chemiczne dodatki do żywności, Analiza jakościowa i ilościowa żywności, Analiza toksycznych składników żywności, Mikrobiologia, Chemiczne podstawy biotechnologii przemysłowej, Radiochemia żywności i ochrona radiologiczna. Dbałość o ekologię, straty ponoszone w wyniku produkcji żywności zagrażającej zdrowiu konsumenta spowodowały, że nastąpił wzrost zainteresowania bezpieczeństwem żywności, a dynamicznie rozwijająca się branża potrzebuje specjalistów w zakresie chemii spożywczej. Absolwent Chemii Żywności będzie specjalistą w zakresie przetwarzania, utrwalania, przechowywania, analizy i zapewnienia jakości żywności.

Specjalność: Kontrola Jakości w Chemii

Kontrola Jakości w Chemii (KJwCh) oferuje praktyczne podejście do zagadnień z zakresu analityki i monitorowania jakości produktów różnych gałęzi przemysłu. Studenci uczą się metod identyfikacji związków chemicznych, posługiwania nowoczesną aparaturą analityczną, opracowywania procedur analitycznych oraz stosowania metod obliczeniowych do badania struktury i oddziaływań związków chemicznych. Proponowana specjalność wpisuje się w potrzeby rynku, gdzie każdy zakład produkcyjny w celu podniesienia efektywności produkcji oraz zapewnienia wysokiej jakości produktu potrzebuje wyspecjalizowanego personelu w laboratoriach kontroli jakości. Absolwenci KJwCh będą posiadać umiejętności samodzielnego prowadzenia badań w laboratoriach analitycznych z zastosowaniem nowoczesnych technik instrumentalnych, separacyjnych oraz klasycznych metod analizy jakościowej i ilościowej. Absolwent Kontroli Jakości w Chemii będzie specjalistą w zakresie analiz fizykochemicznych szerokiej gamy produktów przemysłowych.

Wróć do góry