10 października 2014 r.
Temat: „Kwas węglowy a zadyszka” dr hab. Dariusz Latowski
Czym jest zadyszka, dlaczego trudno ją opanować i dlaczego towarzyszy każdej formie wysiłku? Jaką rolę w tym procesie odgrywa kwas węglowy? Czy rzeczywiście polega ona na wzmożonym pobieraniu tlenu? Dlaczego pH krwi nie ulega zmianie mimo, iż komórki wytwarzają substancje obniżające pH? Czy jest jakiś związek między zadyszką, kwasem węglowym, hemoglobiną i pH krwi? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w czasie spotkania.

14 listopada 2014 r.
Temat:  „Oczyszczanie spalin w energetyce” dr J. Nosek
Z końcem 2015 roku wchodzą w życie nowe, zaostrzone regulacje prawne dotyczące emisji głównych zanieczyszczeń w spalinach z energetyki, co zmusza do budowy specjalnych instalacji oczyszczania spalin.  Powiedzieliśmy o węglu, spalaniu węgla, składzie spalin i emisji substancji szkodliwych. Następnie przedstawione zostały przemysłowe technologie usuwania tlenków siarki i azotu oraz pyłu z tak dużego strumienia gazów, jakim są spaliny z kotłów węglowych. Pokazano także pewne błędy i ich skutki.

12 grudnia 2014 r.
Temat:  „Rzeczywistość bez polimerów. Czy to możliwe?”  dr M. Martowicz
Naturalne polimery towarzyszą ludzkości od samego początku, bez nich życie nie byłoby możliwe, to właśnie one tworzą najpotężniejszy komputer – nasz mózg. W poszukiwaniu coraz to nowych materiałów człowiek ma potrzebę przezwyciężania ograniczeń, jakie stwarzają materiały dane przez naturę. Podobnie jak w przeszłości następowały po sobie epoka kamienia, brązu i żelaza, tak od początku XX w. trwa niezmiennie epoka tworzyw sztucznych. Dzisiejsze zastosowanie polimerów jest różnorodne: począwszy od zwykłych torebek foliowych, poprzez kleje, farby, włókna a skończywszy na częściach statków kosmicznych. Materiały polimerowe tak bardzo zdominowały nasz świat, że właściwie nie można go sobie bez nich wyobrazić.

16 stycznia 2015 r.
Temat: „Magiczny tygiel, czyli gdzie narodziły się atomy” dr R. Kurczab
Jak wiemy wszystko wokół zrobione jest z atomów, a każdy z nich ma swoją własną, niepowtarzalną historię. Żelazo w krwi, wapń w kościach, tlen, którym oddychamy – wszystkie powstały w ognistych tyglach głęboko wewnątrz gwiazd, po czym zostały wyrzucone w przestrzeń, gdy gwiazdy dokonały swego żywota. W każdej drobince otaczającego nas świata tkwi, zatem cząstka gwiezdnego pyłu. Tą fascynującą historię atomów od narodzin do dorosłości staraliśmy się opowiedzieć w trakcie spotkania.

13 marca 2015 r.
Temat: „Wpływ wanadu na aktywność fosfataz” dr R. Gryboś
Na wykładzie omówiono wpływ struktury oraz właściwości oksydacyjno-redukcyjnych kompleksów wanadu na inhibicję fosfataz. Podjęto też próbę odpowiedzi na pytanie: Czy działanie przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe wanadu związane jest z mechanizmem inhibicji fosfataz?

17 kwietnia 2015 r.
Temat: „Czy należy bać się technologii chemicznej?” prof. dr hab. R. Dziembaj
Czy może istnieć rozwinięte społeczeństwo bez rozwiniętego przemysłu chemicznego? Elementarna wiedza chemiczna jako antidotum na obawy przed chemią. Przykazania zielonej chemii jako siła sprawcza modyfikacji przemysłu w kierunku ochrony środowiska i poprawy jakości życia człowieka.

Wróć do góry