Zasady dyplomowania obowiązujące na kierunku Chemia
Kierownik Katedry Chemii udostępnia studentom listę promotorów oraz proponowane zagadnienia prac dyplomowych. Studenci, do 30 czerwca czwartego semestru studiów, wybierają promotora oraz temat z listy proponowanych lub ustalają temat indywidualnie z promotorem.
- Przygotowanie pracy dyplomowej
Podstawowe informacje dotyczące przygotowania pracy dyplomowej oraz przeprowadzania egzaminów dyplomowych w Akademii Tarnowskiej zawarte są w Regulaminie Studiów Akademii Tarnowskiej (link: https://bip.atar.edu.pl/attachments/5226/download) uchwalonym przez Senat Uczelni w dniu 26 kwietnia 2024 roku.
Rozdział XII (Praca dyplomowa) oraz Rozdział XIII (Egzamin dyplomowy) zawierają formalne i merytoryczne zasady przygotowania pracy i jej złożenia oraz określają warunki dopuszczenia do egzaminu dyplomowego.
Na kierunku Chemia praca dyplomowa może być pracą doświadczalną.
Praca eksperymentalna przygotowana jest w oparciu o własne pomiary doświadczalne przeprowadzone przez licencjata. Tematyka tych badań może wynikać z własnych zainteresowań dyplomanta lub być proponowana przez nauczyciela akademickiego, który kieruje pracą dyplomową.
Podstawą oceny pracy licencjackiej są opinie przygotowane przez opiekuna i recenzenta pracy.
- Przebieg egzaminu dyplomowego
- Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym i obejmuje:
- przedstawienie w formie prezentacji problematyki pracy dyplomowej
- egzamin dyplomowy, podczas którego student udziela odpowiedzi na pytania zadane przez każdego członka Komisji. Pytania dotyczą kursów objętych programem studiów I stopnia na kierunku Chemia.
- Egzamin dyplomowy powinien potwierdzić osiągnięte przez dyplomanta w czasie studiów efekty uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych niezbędne do uzyskania dyplomu ukończenia studiów I stopnia oraz tytułu licencjata.
- O osiągnięciu odpowiednich efektów uczenia się świadczy merytoryczny poziom prezentacji pracy, adekwatność i forma udzielanych na pytania odpowiedzi, a także całokształt zachowania dyplomanta podczas egzaminu.
- Po zakończeniu egzaminu dyplomowego komisja ustala ocenę egzaminu, która jest wpisywana do protokołu.
- Przebieg egzaminu dyplomowego jest dokumentowany protokołem obejmującym ocenę pracy dyplomowej, treść pytań zadanych przez komisję wraz z ocenami odpowiedzi, ocenę z egzaminu dyplomowego oraz ocenę końcową, która umieszczona zostanie na dyplomie.
- Ogólny wynik studiów umieszczany na dyplomie jest obliczany zgodnie z zapisami rozdziału XIV Regulaminu Studiów Akademii Tarnowskiej (Warunku ukończenia studiów).
- W przypadku uzyskania z egzaminu dyplomowego oceny niedostatecznej lub nieprzystąpienia do egzaminu w ustalonym terminie z przyczyn nieusprawiedliwionych, dziekan wydziału wyznacza ostateczny termin egzaminu dyplomowego.
Zestaw przykładowych pytań do egzaminu licencjackiego
Wzór formularza oceny prac dyplomowych eksperymentalnych
Wskazówki do pisania pracy licencjackiej
Wzór oświadczenia dot. JSA