Akademia Tarnowska od 10 lat jest najchętniej wybieraną uczelnią zawodową w Polsce (zgodnie z oficjalnymi komunikatami MNiSW).
Akademia Tarnowska, wcześniej Akademia Nauk Stosowanych i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, została utworzona w 1998 roku jako pierwsza w kraju uczelnia zawodowa nowego typu kształcąca na poziomie studiów licencjackich i inżynierskich. Aktualna oferta dydaktyczna zawiera 34 kierunki, w tym studia II stopnia i jednolite magisterskie, prowadzonych przez Wydziały Administracyjno-Ekonomiczny, Humanistyczny, Matematyczno-Przyrodniczy, Ochrony Zdrowia, Politechniczny i Sztuki, a także studia podyplomowe i kursy maturalne. Od początku powstania mury Uczelni opuściło ponad 25 tysięcy absolwentów, a obecnych studentów jest około 4 tysiące.
Kamieniem milowym w rozwoju Uczelni było zdobycie w 2022 roku kategorii naukowych w ramach dyscyplin „sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki” (kategoria A) oraz „automatyka, elektronika i elektrotechnika” (kategoria B+). Wysokie oceny dorobku naukowców Wydziałów Politechnicznego i Sztuki pozwoliły na przekształcenie Uczelni z typu zawodowego na uczelnię akademicką, co stało się 1 czerwca 2023 roku.
Akademia Tarnowska wydaje cztery czasopisma naukowe: „Health Promotion & Physical Activity”, „Science, Technology and Innovation”, „Problems of Economics and Law”, „Humanities and Cultural Studies”. W ramach Uczelni działa kilkanaście studenckich kół prowadzących badania i wydających własne publikacje. Środowisko akademickie AT corocznie organizuje kilkadziesiąt konferencji naukowych, często zakończonych wydaniem monografii. W trakcie roku akademickiego z wydarzeń popularnonaukowych, w tym z Małopolskiej Nocy Naukowców, korzysta na Uczelni kilkanaście tysięcy osób, głównie uczniów szkół średnich.
Ciągły rozwój Akademii Tarnowskiej zaowocował w ostatnich latach uruchomieniem nowych kierunków, kształcących w dziedzinach cieszących się dużą popularnością wśród młodych ludzi takich, jak: technologia i zarządzanie produkcją, psychologia, prawo czy języki obce w komunikacji (e-)biznesowej. Kandydaci na studia będą mogli w najbliższym czasie aplikować na dwa nowe kierunki: lekarski oraz finanse i rachunkowość.
Akademia Tarnowska już od 26 lat stanowi naukowe serce regionu tarnowskiego, ściśle współpracując ze szkołami oraz otoczeniem społeczno-gospodarczym. Kształci praktycznie, co sprawia, że jest kuźnią kadr dla polskiej gospodarki, a absolwenci Uczelni bez problemu odnajdują się na rynku pracy.
Studentom oferujemy niezwykle przyjazny system stypendialny, możliwość zakwaterowania w akademiku, możliwość działania w jednym z ponad 20 Studenckich Kół Naukowych, Klubie Uczelnianym AZS AT (kilka razy wygrywał klasyfikację generalną Akademickich Mistrzostw Polski w typach szkół) oraz innych.
Naszym wielkim atutem jest położenie w sercu Tarnowa – miasta uznanego przez CNN jednym z 15 najpiękniejszych małych miast na świecie. Nowoczesny kampus oferuje nie tylko przestrzenie dydaktyczne w kilku sąsiadujących ze sobą budynkach, ale także ścianę wspinaczkową, krytą pływalnię, siłownie, sale gimnastyczne, sztuk walki oraz kardio.
Warto podkreślić, że Tarnów jest miastem stosunkowo tanim do życia. Koszt wynajęcia ok. 40-metrowego mieszkania to ok. 1000 zł/miesiąc a koszt mieszkania w akademiku to 400 zł.
OFERTA DYDAKTYCZNA
Wydział Administracyjno-Ekonomiczny
Administracja, I i II stopień, stacjonarne i niestacjonarne
Ekonomia, I i II stopień, stacjonarne i niestacjonarne
Praca socjalna, I i II stopień, stacjonarne i niestacjonarne
Prawo, studia jednolite magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne
Finanse i rachunkowość – I stopień, stacjonarne i niestacjonarne (mamy wszelkie zgody, pierwszy nabór w 2024)
Wydział Humanistyczny
Filologia polska, I – stacjonarne, II stopień– stacjonarne i niestacjonarne
Filologia angielska, I stopień, stacjonarne i niestacjonarne
Języki obce w komunikacji (e-) biznesowej, I stopień, stacjonarne
Język francuski dla potrzeb zawodowych, I stopień, stacjonarne i niestacjonarne
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, jednolite studia magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne
Psychologia, jednolite studia magisterskie, stacjonarne
Wydział Matematyczno-Przyrodniczy
Ochrona środowiska, I stopień, stacjonarne
Chemia, I stopień
Wydział Ochrony Zdrowia
Fizjoterapia, jednolite studia magisterskie, stacjonarne
Kosmetologia, I stopień, stacjonarne
Pielęgniarstwo, I stopień, stacjonarne i niestacjonarne – pomostowe; II stopień, stacjonarne i niestacjonarne
Położnictwo, I stopień, stacjonarne
Wychowanie fizyczne, I – stacjonarne, II stopień – stacjonarne i niestacjonarne
Kierunek lekarski, studia jednolite magisterskie (mamy wszelkie zgody, pierwszy nabór w 2024)
Wydział Politechniczny
Automatyka i robotyka, I stopień, stacjonarne
Informatyka, I stopień, stacjonarne
Elektrotechnika, I stopień, stacjonarne
Elektronika i telekomunikacja, I stopień, stacjonarne
Mechatronika, I stopień, stacjonarne
Technologia i zarządzanie produkcją, I stopień, stacjonarne
Technologia chemiczna, II stopień, stacjonarne
Wydział Sztuki
Grafika, I stopień stacjonarne
Wzornictwo, I stopień, stacjonarne
Grafika projektowa, II stopień, stacjonarne