Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazał Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie niemal 80 tys. zł na wsparcie sportowców zakwalifikowanych do Narodowej reprezentacji Akademickiej. Z zastrzyku gotówki skorzystają: Michał Topór (III rok automatyki i robotyki, kolarstwo górskie), Arkadiusz Dziarmaga (III rok administracji, judo), Mateusz Różański (II rok wychowania fizycznego, lekka atletyka) oraz Marcin Dzieński (I rok wychowanie fizyczne studia magisterskie, wspinaczka sportowa). Co ważne, środki mogą być wykorzystywane również na działania zdalne, realizowane w czasie zawieszenia normalnej działalności uczelni.

Zlecenie na realizację programu NRA dotarło do tarnowskiej Uczelni. – Cieszymy się, że nasz wniosek uzyskał akceptację MNiSW już w pierwszej edycji programu. Dzięki pozyskanym środkom, czwórka naszych studentów-sportowców będzie mogła uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych zorganizowanych specjalnie dla niej. To szczególnie ważne w przypadku sportowców, którzy zwykle studiują w trybie indywidualnej organizacji studiów i ze względu na liczne zgrupowania treningowe i zawody opuszczają część wykładów i ćwiczeń, a program studiów uzupełniają we własnym zakresie – wyjaśnia dr hab. inż. Józef Kania, p.o. Rektor PWSZ.

Teraz zawodnicy będą mogli liczyć na dodatkowe zajęcia i konsultacje z przedmiotów sprawiających największą trudność. Program ministerialny wpisuje się w realizowaną w Uczelni strategię umożliwiania studentom uprawiania sportu na najwyższym poziomie przy zachowaniu wysokiej jakości kształcenia. Dzięki temu sportowcy, po zakończeniu kariery, nie powinni mieć kłopotów z odnalezieniem się w nowej, pozasportowej rzeczywistościdodaje Wojciech Nowak, autor wniosku i prezes Klubu Uczelnianego AZS PWSZ.

Każdy z czterech zakwalifikowanych do programu studentów posiada w dorobku medale Akademickich Mistrzostw Polski oraz sukcesy w sporcie wyczynowym. Podstawą kwalifikacji do programu NRA była dla nich odpowiednia klasa sportowa (mistrzowska).

Narodowa Reprezentacja Akademicka

Projekt wsparcia procesu kształcenia studentów-sportowców w ramach Narodowej Reprezentacji Akademickiej ma na celu umożliwienie realizowania równoległej kariery sportowej oraz nauki akademickiej. Obejmuje on dofinansowanie na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych dedykowanych studentom-sportowcom będącym w trakcie kariery sportowej.

Program zajęć dydaktycznych realizowany będzie w formie indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego, których podział będzie uzależniony od planowanego harmonogramu. Beneficjentem środków finansowych w ramach projektu może być student-sportowiec realizujący program kształcenia na jednym kierunku, do momentu ukończenia studiów na tym kierunku.

Środki finansowe zabezpieczone w budżecie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego kierowane będą bezpośrednio do uczelni, w której studiują studenci-sportowcy, z przeznaczeniem na dofinansowanie ich procesu kształcenia w formie indywidualnej organizacji studiów, m.in. poprzez indywidualny dobór treści i form kształcenia w zakresie pozwalającym na kontynuowanie i rozwijanie kariery sportowej z uwzględnieniem ustalonych dla danego kierunku efektów uczenia się.

Projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Narodowa Reprezentacja Akademicka


Wróć do góry