„…Z osiągnięć farmacji, kosmetologii i chemii żywności korzystamy wszyscy na co dzień. Chemiczny jest także charakter życia, emocji, nastrojów i wzniosłych uczuć. Bez chemii nie było nie byłoby wielu pięknych zdarzeń w historii świata…”
prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński
Podczas cyklu wykładów popularno-naukowych adresowanych do uczniów liceów, techników, uczniów klas 7 – 8 szkół podstawowych, zatytułowanego:
TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE
nauczyciele akademiccy Katedry Chemii udowadniają, że chemia jest w nas i wokół nas. Chemia żywi, leczy, upiększa, ogrzewa, buduje – jest wszechobecna, wciąż odpowiada na nowe wyzwania i pokazuje nam nowe możliwości.
Zapraszamy uczniów liceów i techników oraz uczniów klas 7-8 szkół podstawowych do wzięcia udziału w czternastej edycji wykładów popularno-naukowych o chemii, która rozpocznie się w październiku 2024 r. w Akademii Tarnowskiej w Tarnowie. Spotkania adresowane są do całych klas pod opieką nauczyciela. Opiekun grupy uczniów proszony jest o wcześniejszą rezerwację miejsc w Dziale Kształcenia Ustawicznego AT w Tarnowie (tel. 14 63 16 568) najpóźniej do wtorku poprzedzającego wybrany wykład.
Rezerwacji miejsc na wykłady XIV edycji: od 5 września 2024 roku.
Tarnowskie Piątki Chemiczne:
Piątek 13 grudnia 2024 r., godz.10.00
Dla uczniów liceów i techników
dr hab. Rafał Kurczab, „Alkaloidy – związki pochodzenia naturalnego do zadań specjalnych”
Alkaloidy to bardzo duża grupa zasadowych związków organicznych pochodzenia naturalnego o silnym i wielokierunkowym działaniu na układ nerwowy. W strukturze większości alkaloidów atom azotu znajduje się w układzie heterocyklicznym. Alkaloidy mają gorzki smak, co rośliny wykorzystują np. do samoobrony przed roślinożercami. Do tej pory poznano budowę ponad 6 tysięcy alkaloidów, z których ponad sto znalazło zastosowanie w medycynie. Na wykładzie zostaną zaprezentowane przykłady ciekawych alkaloidów oraz ich działania fizjologicznego (nikotyna, kofeina, morfina, kodeina, chinina), a czasem ciekawych historii, które skrywają (np. skopolamina).
Piątek 7 luty 2025 r., godz.10.00
Dla uczniów liceów i techników
mgr Iwona Karoń, „Chemia, która ubiera”
Połączenie różnych substancji pozwala na otrzymanie materiałów hybrydowych o wyjątkowych właściwościach. Przemysł włókienniczy jest jednym z najstarszych na świecie, a jednak wciąż musi sprostać nowym wyzwaniom. Potrzebujemy kurtek przeciwdeszczowych, strojów do uprawiania sportów ekstremalnych, ubrań, które sprawdzą się w przestrzeni kosmicznej czy takich, które wykazują zdolność zaabsorbowania uderzenia pocisku. Jaka jest rola chemików w produkcji włókien o żądanych właściwościach?
Piątek 14 marca 2025 r., godz.10.00
Dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych
dr Małgorzata Martowicz, „Związki chemiczne w życiu codziennym”
Człowiek na co dzień spotyka się z rozmaitymi związkami chemicznymi, towarzyszą mu na każdym kroku, w domu, łazience, kuchni a nawet ogrodzie. Niektóre są dla nas niewidoczne albo niewyczuwalne, ale warto mieć świadomość, że są i jakie mogą mieć oddziaływanie na nasz organizm. Podczas wykładu zostaną przedstawione wybrane związki chemiczne z naszego otoczenia oraz omówione ich zastosowania, a także możliwe działania na organizm człowieka.
Piątek 8 listopada 2024 r., godz.10.00
Dla uczniów liceów i techników
dr inż. Piotr Niemiec, „Katalizator – klucz do szybszych reakcji chemicznych”
Czym są katalizatory i jak funkcjonują na poziomie molekularnym? Dlaczego są kluczowe dla wielu procesów przemysłowych? Podczas wykładu zostaną omówione różne typy katalizatorów, zarówno naturalne, jak i syntetyczne, kwasowo-zasadowe oraz redoksowe, które stosowane są w przemyśle. Uczestnicy będą mieli również okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie katalizy, w tym z katalizatorami nanocząsteczkowymi i ich potencjalnym wpływem na przyszłe technologie.
Piątek 4 października 2024 r., godz.10.00
Dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych
dr Agata Lada, „Jak wczesnym rankiem wyczarować na głowie fryzurę”
Współczesne produkty do stylizacji włosów są odpowiedzią na trendy w świecie fryzur. Efektem licznych badań laboratoryjnych są kosmetyki do włosów, które trafiają do domu przeciętnego konsumenta. Raz chcemy, aby nasze włosy miały większą objętość, to znów by były proste, innym razem pofalowane, kręcone, matowe lub z połyskiem…Co skrywa w sobie wosk, pasta, pianka, proszek, żel, lakier, guma do włosów? Jakie związki chemiczne są odpowiedzialne za niezwykłe efekty jakie możemy uzyskać z włosami w salonie fryzjerskim i przed własnym lustrem?
Uczniów liceów i techników zapraszamy do odwiedzania strony Matura Próbna z Chemii, na której zamieszczane są zadania typu maturalnego przygotowane przez nauczycieli akademickich Katedry Chemii.
Wszystkich uczniów zachęcamy do udziału w wykładach, warsztatach i konkursie organizowanych w ramach projektu Per scientiam ad astra – pokazy naukowe w Akademii Tarnowskiej.
Archiwum (tematyka i zdjęcia) z dotychczasowych wykładów w ramach Tarnowskich Piątków Chemicznych
TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2023/2024
Galeria zdjęć z trzynastej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH
TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2022/2023
Galeria zdjęć z dwunastej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH
TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2021/2022
Galeria zdjęć z jedenastej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH
TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2020/2021
Galeria zdjęć z dziesiątej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH
TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2019/2020
Galeria zdjęć z dziewiątej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH
TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2018/2019
Galeria zdjęć z ósmej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH
TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2017/2018
Galeria zdjęć z siódmej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH
TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2016/2017
Galeria zdjęć z szóstej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH
TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2015/2016
Galeria zdjęć z piątej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH
TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2014/2015
Galeria zdjęć z czwartej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH
TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2013/2014
Galeria zdjęć z trzeciej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH
TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2012/2013
Galeria zdjęć z drugiej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH
TARNOWSKIE PIĄTKI CHEMICZNE w roku akademickim 2011/2012
Galeria zdjęć z pierwszej edycji TARNOWSKICH PIĄTKÓW CHEMICZNYCH
AT w Tarnowie organizuje również TARNOWSKIE PIĄTKI MATEMATYCZNE