Grupa Azoty, największa w Polsce firma chemiczna z powodzeniem łączy naukę i przemysł stwarzając możliwości do rozmów i wymiany doświadczeń. W gronie uczelni, z którymi współpracuje znajduje się również Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, a ta ścisła współpraca przynosi wymierne korzyści absolwentom kierunków chemicznych ANS, którzy łatwiej odnajdują się w pracy zawodowej.

Jedna z naukowych dyskusji wsparta prezentacją rozwiązań odbyła się na Wydziale Biopolimerów Grupy Azoty S.A. w Tarnowie.

Magdalena Pantoł, Kierownik Wydziału Biopolimerów Centrum Wdrożeniowego Departamentu Korporacji Strategii i Rozwoju Grupy Azoty S.A. w Tarnowie oraz dr Agata Lada, Kierownik Katedry Chemii Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie przy okazji spotkania miały szansę porozmawiać dodatkowo o zawodowych ścieżkach absolwentów chemii uczelni tarnowskiej, ponieważ do tego grona należy również Pani Magdalena.

Magdalena Pantoł brała udział w badaniach prowadzonych w ramach projektu badawczo-rozwojowego w 2019 roku dzięki którym został opracowany sposób otrzymywania skrobi termoplastycznej. W 2020 roku prace były już na tyle zaawansowane, że zgłoszony został patent do Urzędu Patentowego RP. W maju 2021 Grupa Azoty S.A. w Tarnowie otworzyła pierwszą w Polsce linie pilotażową skrobi termoplastycznej. Rozwój prac postępował bardzo szybko i już rok po uruchomieniu linii, Grupa Azoty S.A. wprowadziła na rynek linię granulatów biodegradowalnych i kompostowalnych pod marką envifill®, która została stworzona w oparciu o skrobię termoplastyczną. Nowa linia pod marką envifill® powstała w oparciu o opracowaną w Grupie Azoty technologię otrzymywania skrobi termoplastycznej, która wytwarzana jest z materiałów bioodnawialnych i kompostowalnych i nie zawiera plastyfikatorów. Produkty envifill® dedykowane są do przetwórstwa w technologii wytłaczania z rozdmuchem, wtryskiwania oraz do innych technologii, w tym technologii druku 3D.

Nowa linia zdobyła już pierwsze pozytywne recenzje z rynku. Kompozycje termoplastyczne envifill® zostały nagrodzone na XXVI Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL 2022.

Poszukując drogi zawodowej zawsze warto korzystać z wiedzy i doświadczeń innych, poznać opinię absolwentów kierunku i dowiedzieć się jak wygląda ich zawód w praktyce.

Zastanawiasz się? Sprawdź wypowiedzi absolwentów kierunku – dowiedz się dlaczego wybrali studia chemiczne w Tarnowie, jak wspominają te studia i czym zajmują się po ich ukończeniu.

Oferta kierunków chemicznych w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie jest bardzo bogata, znajdziesz w niej studia licencjackie (stacjonarne i niestacjonarne), inżynierskie i magisterskie.

Jeszcze jest szansa na zostanie studentem – właśnie rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca i potrwa ona do 27 września.

Rekrutacja uzupełniająca prowadzona jest na kierunku Chemia (I stopień – studia licencjackie, stacjonarne).

Nie miałeś rozszerzonej chemii?

Jeśli obawiasz się „poważnych” zagadnień chemicznych pomożemy Ci nadrobić ewentualne zaległości i pogłębić wiedzę chemiczną na zajęciach ‘Repetytorium z podstaw chemii’ tak, abyś bez trudu rozpoczął studiowanie.

Więcej informacji na temat oferty dydaktycznej Katedry Chemii ANS w Tarnowie oraz szczegóły

procesu rekrutacji znajdziesz TUTAJ.

Wróć do góry