Dnia 21 kwietnia br. na scenie tarnowskiego Kina Marzenie miało miejsce wydarzenie upamiętniające wielkie odkrycie, które miało miejsce 140 lat temu w budynku Collegium Physicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wówczas Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski po raz pierwszy skroplili tlen i azot.
Ponad 300 uczniów szkół regionu tarnowskiego miało przyjemność wysłuchać wykładu prof. dr hab. Andrzej Szytuła z Uniwersytetu Jagiellońskiego o historii tego wielkiego odkrycia i biografii ich twórców. Po wykładzie widowiskowe pokazy z zastosowaniem ciekłego azotu zaprezentowali absolwenci I liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie pod opieką mgr Marka Lipińskiego.
Wydarzenie zakończone zostało panelem dyskusyjnym dotyczącym kriogeniki do którego została zaproszona Kierownik Katedry Chemii Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie dr Agata Lada oraz dr Alicja Rafalska-Łasocha z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ożywionej dyskusji poruszono kwestie zastosowania kriogeniki we współczesnej medycynie, przemyśle spożywczym, gospodarce odpadami itp.
Wydarzenie pozwoliło nie tylko upamiętnić wspaniałych odkrywców, poszerzyć wiedzę uczestników na tematy związane z odkryciem ale być może rozbudziło ciekawość wśród słuchaczy i znajdą się tacy, których wydarzenie na tyle zainspirowało, że własną ścieżkę kariery naukowej zwiążą z naukami chemicznymi, które dają tak wiele możliwości.
Planując ścieżkę kariery warto zwrócić uwagę na kierunki chemiczne!
Według GUS sektor chemiczny w Polsce utworzy około 300 tysięcy miejsc pracy. Polska Chemia jest jedną z kluczowych branży sektora dbającego o środowisko, promującego innowacyjność, tworzącego miejsca pracy, a także respektującego zasady zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego społecznie – tak pokazała Kampania Polska Chemia – autorski projekt Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, podczas I Debaty w 2023 roku.
W Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie studia chemiczne można realizować jako:
- studia I stopnia, licencjackie (forma stacjonarna) – kierunek CHEMIA, po pierwszym roku studiów wybór specjalności: chemia medyczna, chemia stosowana, chemia żywności, kontrola jakości w chemii
- studia I stopnia, licencjackie (forma niestacjonarna) – kierunek CHEMIA, specjalność: chemia stosowana
- studia I stopnia, inżynierskie (forma stacjonarna) – kierunek CHEMIA STOSOWANA
- studia II stopnia, magisterskie (forma stacjonarna) – kierunek TECHNOLOGIA CHEMICZNA, studia trzysemestralne dla absolwentów studiów I stopnia inżynierskich lub studia czterosemestralnedla absolwentów studiów I stopnia licencjackich (jeden dodatkowy semestr pozwala na uzupełnienie kompetencji inżynierskich i uzyskanie tytułu inżyniera).
Studia chemiczne mają na celu przekazanie studentom kompleksowej wiedzy z zakresu chemii, przygotowującej do wyzwań stawianych przez stale dynamicznie zmieniający się rynek pracy bądź dalszej nauki. W Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie niezależnie od stopnia i formy studia chemiczne mają profil praktyczny. Wyróżnia je przede wszystkim nowoczesny tryb kształcenia łączący naukę teorii z bardzo konkretnym zdobywaniem umiejętności praktycznych. Studenci kierunków chemicznych, oprócz wielu godzin ćwiczeń spędzonych w laboratoriach Uczelni, w programie studiów mają zaplanowane 6 miesięcy praktyki zawodowej, dzięki której poznają problematykę i specyfikę prac prowadzonych w ośrodkach przemysłowych, badawczych, naukowo – badawczych i analitycznych. Jest to doskonała okazja do zdobycia dodatkowych doświadczeń i nawiązania współpracy na przyszłość. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy, z myślą o osobach czynnych zawodowo, które chcą rozwijać swoją wiedzę, uzyskać nowe kwalifikacje i zwiększyć kompetencje, Katedra Chemii prowadzi także studia na kierunku Chemia w formie niestacjonarnej. Natomiast dla osób zainteresowanych tytułem zawodowym inżyniera Katedra Chemii przygotowała propozycję studiów na kierunku Chemia Stosowana.
Rekrutacja na studia chemiczne w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie
Istnieją dwie możliwe ścieżki przyjęcia na studia chemiczne w ANS w Tarnowie:
- rekrutacja
- potwierdzanie efektów uczenia się
Rekrutacja na studia prowadzona jest poprzez stronę rekrutacja.anstar.edu.pl na której już wkrótce będzie można znaleźć komplet informacji dotyczących naboru (m. in. regulamin, terminy i warunki kwalifikacji).
Jednak rekrutacja to nie jedyny sposób, aby zostać przyjętym na studia. Jeśli poza świadectwem dojrzałości kandydat posiada doświadczenie zawodowe to może wybrać ścieżkę potwierdzania efektów uczenia się. Wówczas specjalnie powołana Komisja sprawdzi wiedzę i umiejętności, jakie kandydat nabył podczas zdobywania doświadczenia zawodowego i na tej podstawie nie tylko zakwalifikuje na studia ale także zwolni z realizacji część zajęć, które zawarte są w programie studiów zaliczając je.
Co o studiach chemicznych w ANS w Tarnowie mówią absolwenci?
Poszukując drogi zawodowej warto posłuchać co dają studia chemiczne, skorzystać z wiedzy i doświadczeń innych, poznać opinię studentów i absolwentów kierunków chemicznych i dowiedzieć się jak wygląda zawód chemika w praktyce. Sprawdź wypowiedzi absolwentów – dlaczego wybrali studia chemiczne w Tarnowie, jak wspominają te studia i czym zajmują się po ich ukończeniu.
Nie miałeś w szkole średniej rozszerzonej chemii?
Dla wykładowców Katedry Chemii ANS w Tarnowie to żaden problem! Jeśli obawiasz się „poważnych” zagadnień chemicznych pomożemy Ci nadrobić ewentualne zaległości i pogłębić wiedzę chemiczną na zajęciach „Repetytorium z podstaw chemii” tak, abyś bez trudu rozpoczął studiowanie na kierunku chemicznym.
Zapraszamy do obejrzenia filmu przybliżającego kierunki chemiczne prowadzone w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie: