W dniu 26 maja 2023 r. odbyła się uroczysta gala podsumowująca 4. Tarnowski Konkurs Chemiczny. Konkurs, o zasięgu ogólnopolskim, organizowany jest przez Katedrę Chemii Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie i przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych.

Uroczystość została otwarta przez JM Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie dr hab. Małgorzatę Kołpę, prof. Uczelni. Podczas otwarcia JM Rektor zwróciła się przede wszystkim do obecnych na gali Uczniów: Laureatów i Finalistów 4. TKCh, wyrażając swój podziw i szacunek dla wykonanej przez nich pracy, ale nie zapomniała również o roli pedagogów i rodziców w sukcesie dzieci.

Druga część gali to wykład popularnonaukowy zaprezentowany przez dr hab. Rafała Kurczaba, prof. Uczelni. Tematyka wykładu wprowadziła wakacyjny powiew lata, a dotyczyła chemicznych mechanizmów działania preparatów chroniących przed szkodliwym działaniem promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez słońce na organizm ludzki, głównie na skórę.

Punktem kulminacyjnym gali było wręczenie przez Przewodniczącą 4. TKCh dr Agatę Ladę dyplomów oraz nagród Laureatom i Finalistom. Na ten moment szczególnie niecierpliwie oczekiwali Laureaci, gdyż dopiero podczas gali dowiedzieli się które miejsce zajęli na podium. Wcześniej lista Laureatów jak i Finalistów podana została w kolejności alfabetycznej.

Warto w tym miejscu przypomnieć klasyfikację finałową 4. TKCh:

Laureaci:

I miejsce – Oliwia Dąbrowska – uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kochanowskiego w Stalowej Woli

II miejsce – Jan Opaliński – uczeń Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Rogach

III miejsce – Wiktoria Dąbrowska – uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kochanowskiego w Stalowej Woli

Finaliści (kolejność alfabetyczna):

1. Paulina Cesarz – uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ropczycach
  2. Julia Fyda – uczennica Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Wojniczu
  3. Maciej Grabowy – uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ropczycach
  4. Katarzyna Jasnosz – uczennica Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Polski w Lisiej Górze
  5. Wojciech Konieczny – uczeń Zespółu Szkolno-Przedszkolnego w Siemiechowie
  6. Kacper Kucia – uczeń Szkoły Podstawowej im. Stanisławy Grelli we Wrocance
  7. Marcin Malinowski – uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu
  8. Kacper Morawski – uczeń Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Ryglicach
  9. Maria Rosa – uczennica Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej w Tarnowie
  10. Gabriela Stankiewicz – uczennica Szkoła Podstawowa nr 68 im. Jerzego Bińczyckiego w Krakowie
  11. Karol Twardy – uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej
  12. Zofia Wełna – uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Bochni

Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom i Finalistom 4. TKCh a nauczycielom oraz rodzicom dziękujemy za ich wkład w końcowy sukces swoich podopiecznych.

Równocześnie serdecznie zapraszamy na kolejny, 5. Tarnowski Konkurs Chemiczny, w roku szkolnym 2023/2024, który odbędzie się już w Akademii Tarnowskiej!

Katedra Chemii Akademii Nauk Stosowanych w Tanowie od wielu lat wspiera w rozwoju nie tylko studentów, ale również uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych podejmując szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być nudna. Z myślą o uczniach prowadzone są m.in. Tarnowskie Piątki Chemiczne, Tarnowski Konkurs Chemiczny, zajęcia dla klas patronackich, prezentacje podczas Dni Otwartych czy zajęcia w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Od roku akademickiego 2022/2023 oferta edukacyjna Katedry Chemii skierowana do uczniów została poszerzona o bezpłatne „Warsztaty przyszłego naukowca”. Specjalnie dla uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego prowadzona jest strona Matura Próbna z Chemii, na której zamieszczane są zadania typu maturalnego przygotowane przez nauczycieli akademickich Katedry Chemii Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.