W dniach 1 i 2 czerwca 2012 r. odbyły się Tarnowskie Dni Języka i Kultury Francuskiej, organizowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie, pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały oraz Ambasady Francji w Polsce.

Projekt ten, zainicjowany i koordynowany przez mgr Małgorzatę Pociechę, p. o. Kierownika Zakładu Filologii Romańskiej, był wspólnym przedsięwzięciem podjętym przez pracowników naukowo-dydaktycznych Zakładu Filologii Romańskiej: dr Agatę Kraszewską, dr Magdalenę Szczepanik – Ninin, mgr Annę Grabowską, mgr Małgorzatę Kutę, mgr Agnieszkę Kuraś, mgr Joannę Jasicę, mgr Carine Debarges-Dusza i mgr Marka Sosnę oraz nauczycieli języka francuskiego ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów Tarnowa i okolic: mgr Sylwię Mulowską, mgr Ewę Gawron, mgr Annę Kozak, mgr Annę Kordelę, mgr Joannę Szafraniec, mgr Renatę Śliwińską- Kulesę, mgr Dorotę Galę-Niemczyk, mgr Katarzynę Płachtę, mgr Aldonę Czernecką-Miterę i mgr Teresę Gdowską.

Fotorelacja z wydarzenia www.pwsztar.edu.pl >>>

Fotorelacja z wydarzenia z dnia 1 czerwca 2012 >>>

Fotorelacja z wydarzenia z dnia 2 czerwca 2012 >>>

Fotorelacja z wydarzenia www.pulsmiasta.com >>>

Fotorelacja z wydarzenia www.tarnowskieinfo.pl >>>

Fotorelacja z wydarzenia www.iv-lo.tarnow.pl >>>

Celem przedsięwzięcia, adresowanego do szerokiej społeczności naszego miasta, było podkreślenie znaczenia języka francuskiego w wielojęzycznej i wielokulturowej Europie, ukazanie jego obecności w Tarnowie – mieście otwartym na ideę wspólnej i różnorodnej Europy – oraz zaprezentowanie bogactwa inicjatyw frankofońskich podejmowanych przez środowiska szkolne.

Obchody Tarnowskich Dni Języka i Kultury Francuskiej miały miejsce w piątek, 1 czerwca od godz. 14.00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie oraz w sobotę, 2 czerwca na tarnowskim Rynku. Uroczystego otwarcia zarówno pierwszej, jak i drugiej odsłony tego wydarzenia dokonał Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju dr hab. Wacław Rapak, prof. PWSZ. Podniosły charakter uroczystości nadały również obecność i przemówienia Wiceprezydent Miasta Tarnowa Krystyny Latały, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie Urszuli Blicharz oraz Wicedyrektora Instytutu Francuskiego w Polsce i Wicekonsula Republiki Francuskiej w Krakowie Alaina Schneidera.

W piątek, 1 czerwca uczestnicy Tarnowskich Dni Języka i Kultury Francuskiej wysłuchali referatów na temat języka francuskiego i szeroko rozumianej kultury Francji. Wśród prelegentów znaleźli się: dr hab. Barbara Sosień, prof. PWSZ, mgr Anna Śliwińska-Kukla, artysta-malarz, nauczyciel ZSP w Tarnowie, dr hab. Wacław Rapak, prof. PWSZ, mgr Stanisław Świder, aktor, filozof, wykładowca PWSZ, mgr Marek Sosna, wykładowca PWSZ oraz członkowie Studenckiego Koła Naukowego Romanistów. Uroczystość została ubogacona występami muzycznymi i teatralnymi licealistów i studentów PWSZ. Gościem specjalnym wieczoru była Pani Justyna Bacz, która recitalem pt. Francuskie nastroje wprowadziła uczestników w klimat piosenki francuskiej. Przy fortepianie towarzyszył jej Mariusz Dubrawski. Występ artystów spotkał się z gorącym przyjęciem ze strony publiczności zgromadzonej w tarnowskiej Sali Lustrzanej.

W sobotę 2 czerwca, w ramach Tarnowskiej Akademii Młodych, w godzinach porannych, odbyły się warsztaty dla dzieci pt. Bonjour la France. Uczestnicy warsztatów wykazali się nie tylko znajomością języka francuskiego, ale i godną uznania wiedzą z zakresu kultury Francji.

Głównymi aktorami wydarzeń na tarnowskim Rynku były dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalna i licealna oraz studenci, którzy zaprezentowali się w występach teatralnych i tanecznych, recytacji prozy i poezji francuskiej, jak również w piosence francuskiej. Równolegle do występów odbyła się degustacja specjałów kuchni francuskiej. Nie zabrakło francuskiego sera, sandwichy, francuskiej quiche lorraine, boeuf bourguignon i zupy cebulowej. Dużym zainteresowaniem cieszyło się atelier wizażu emanujące zapachami francuskich perfum i kosmetyków.

Każda ze szkół biorących udział w projekcie miała do swojej dyspozycji stanowiska promocyjne, które przyciągały kolorowymi dekoracjami, ciekawymi zabawami, kwizami oraz warsztatami artystycznymi. Uczestnicy konkursów mogli sprawdzić swą wiedzę na temat geografii, historii, literatury czy sztuki Francji. Prawidłowe odpowiedzi nagradzane były atrakcyjnymi upominkami. Ambasada Francji w Polsce nagrodziła dodatkowo troje studentów, laureatów Konkursu recytatorskiego pt. Kobieta o tysiącu twarzy. Otrzymali oni nagrody specjalne w formie dwutygodniowych pobytów językowych we Francji i w Polsce.

Miłośnicy fotografii wzięli udział we Frankofońskim Maratonie Fotograficznym, konkursie zainicjowanym przez Instytut Francuski w Polsce. Zgromadził on liczne grono zainteresowanych. Laureatom przyznano atrakcyjne nagrody a ich dokonania zostały uwieńczone wernisażem prac fotograficznych w BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie.

Tarnowskie Dni Języka i Kultury Francuskiej okazały się bardzo udanym przedsięwzięciem. Wydarzenie to spotkało się z życzliwym przyjęciem i przyciągnęło około 300 osób. Było okazją do bezpośredniego kontaktu z kulturą i językiem francuskim, a także do dobrej zabawy. Publiczność nie kryła entuzjazmu wywołanego artystycznymi dokonaniami występujących dzieci, młodzieży i studentów. Powszechny aplauz wzbudziły zaprezentowane prace plastyczne, aranżacje teatralne i interpretacje muzyczne, a także niezwykła parada kostiumów związanych z kulturą francuską.

Organizatorzy żywią nadzieję, iż poprzez piosenkę, poezję, prozę, teatr i kuchnię francuską wzbudzili zainteresowanie tarnowskiej społeczności językiem francuskim i dziedzictwem kulturowym Francji. Wierzą, że dokonania językowe, teatralne i artystyczne młodzieży zwrócą uwagę szerokich kręgów odbiorców, przekonując ich tym samym, iż warto uczyć się języków obcych, a w szczególności języka francuskiego.

Sponsor Główny wydarzenia

Wróć do góry