Kolejne spotkanie w ramach Warsztatów Przyszłego Naukowca (WPN) z Katedrą Chemii Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie już za nami!

Tym razem w sobotę, 25 marca 2023 roku, w ramach WPN mieliśmy okazję gościć szkoły:

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im Jana Pawła II w Gromniku
  • Liceum Ogólnokształcące im ks. Piotr Skargi w Sędziszowie Małopolskim

Podczas zajęć z fizyki uczniowie poznali teoretyczne i praktyczne zagadnienia z teorii prądu stałego i łączenia obwodów. Zapoznali się z zasadami obsługi typowych urządzeń wykorzystywanych do pomiarów elektrycznych.

Po krótkiej regenerującej przerwie uczestnicy rozpoczęli przygotowania do pracy w laboratorium chemicznym. Po omówieniu zasad BHP oraz pracy na laboratorium chemicznym i zapoznaniu z kartami charakterystyki substancji niebezpiecznych, uczniowie przystąpili do wykonywania zaplanowanych eksperymentów. Podczas pracy laboratoryjnej uczniowie mieli okazję zapoznać się z analizą jakościową kationów należących do I, II i III grupy analitycznej. Było bardzo kolorowo!

Zarówno w części pierwszej jak i drugiej dało się zauważyć nie tylko zaangażowanie młodzieży jak i uśmiech, który praktycznie towarzyszył uczestnikom od początku do końca zajęć. Niestety co dobre szybko się kończy. Wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom zgłaszającym bardzo serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy!

Katedra Chemii Akademii Nauk Stosowanych w Tanowie od wielu lat wspiera w rozwoju nie tylko studentów, ale również uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, podejmując szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być nudna. Z myślą o uczniach prowadzone są m.in. Tarnowskie Piątki Chemiczne, Tarnowski Konkurs Chemiczny, zajęcia dla klas patronackich, prezentacje podczas Dni Otwartych czy zajęcia w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej.

Specjalnie dla uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego prowadzona jest strona Matura Próbna z Chemii, na której zamieszczane są zadania typu maturalnego przygotowane przez nauczycieli akademickich Katedry Chemii ANS w Tarnowie.

Projekt Warsztaty Przyszłego Naukowca realizowany jest w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Wróć do góry