3 marca 2023 r. w murach Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie odbył się Etap I – eliminacje czwartej edycji Tarnowskiego Konkursu Chemicznego. Konkurs organizowany jest przez nauczycieli akademickich Katedry Chemii Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie i odbywa się pod patronatem honorowym JM Rektor ANS w Tarnowie, dr hab. Małgorzaty Kołpy, prof. Uczelni oraz Prezydenta Miasta Tarnowa Romana Ciepieli.

W czwartej edycji konkursu wzięli udział uczniowie z aż 36 szkół podstawowych z miejscowości: Bezmiechowa Dolna, Bielsko – Biała, Bochnia, Brzozowa, Dąbrowa Tarnowska, Gorzyce, Gromnik, Ilkowice, Jawiszowice, Jodłowa, Kraków, Krzeszów Górny, Lisia Góra, Lubcza, Łękawica, Pogórska Wola, Raków, Rogi, Ropczyce, Ruda, Ryglice, Rzeszów, Siemiechów, Skawina, Skrzyszów, Stalowa Wola, Stary Sącz, Śmigno, Tarnów, Wojnicz, Wola Rzędzińska, Wrocanka oraz Zalasowa. Po przeprowadzeniu Etapu 0 – eliminacji szkolnych ostatecznie szkoły podstawowe zgłosiły do Etapu I – eliminacje blisko 150 uczniów.

Etap II – finał konkursu odbędzie się 17 kwietnia br. i weźmie w nim udział nie więcej niż 16 uczniów, którzy uzyskali największą liczbę punktów w Etapie I – eliminacje konkursu. Wówczas uczniowie zmierzą się nie tylko z kolejną porcją zadań teoretycznych ale również zadaniami doświadczalnymi.

Tarnowski Konkurs Chemiczny ma zasięg ogólnopolski a jego celem jest umożliwienie uczniom szkół podstawowych, zainteresowanym chemią, sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności oraz rozbudzanie zainteresowania uczniów nauką chemii.

Katedra Chemii Akademii Nauk Stosowanych w Tanowie od wielu lat wspiera w rozwoju nie tylko studentów, ale również uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych podejmując szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być nudna. Z myślą o uczniach prowadzone są m.in. Tarnowskie Piątki Chemiczne, Tarnowski Konkurs Chemiczny, zajęcia dla klas patronackich, prezentacje podczas Dni Otwartych czy zajęcia w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Specjalnie dla uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego prowadzona jest strona Matura Próbna z Chemii, na której zamieszczane są zadania typu maturalnego przygotowane przez nauczycieli akademickich Katedry Chemii ANS w Tarnowie.

Coraz większą popularnością cieszą się także Warsztaty Przyszłego Naukowca. O ostatniej edycji można przeczytać TUTAJ.

Wróć do góry