Tarnowska PWSZ systematycznie wzbogaca ofertę kształcenia proponując kandydatom na studia nowe specjalności w ramach prowadzonych kierunków. W dniu 25 maja 2012 r. Senat Uczelni uchwałą zatwierdził zmiany w planach studiów. Dzięki temu studenci rozpoczynający I rok studiów w roku akademickim 2012/2013 będą mogli wybierać spośród 15 kierunków i 22 specjalności na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich.

Tegoroczne nowości to:

– administracja międzynarodowa i unijna z językiem francuskim (kierunek administracja)
– chemia medyczna (kierunek chemia)
– instruktor sportu (kierunek wychowanie fizyczne).

Ponadto na kierunku filologia polska ujednolicono specjalności kształcenia na poziomie licencjackim i magisterskim. Od października br. Zakład Filologii Polskiej zaproponuje kandydatom 3 specjalności: animację kultury, edukację medialną i dziennikarską oraz specjalność nauczycielską.

administracja międzynarodowa i unijna z językiem francuskim

Celem nowej specjalności jest wyposażenie studenta w wiedzę, umiejętności oraz kompetencje językowe konieczne do wykonywania zawodu administratywisty w instytucjach międzynarodowych i krajowych związanych ze strukturami unijnymi i międzynarodowymi.

Plan studiów obejmuje 2430 godz. dydaktycznych (bez praktyk zawodowych), w tym 930 godz. języka francuskiego, realizowanego od podstaw lub innych poziomów. Oprócz przedmiotów kierunkowych dla administracji nowością są takie przedmioty jak:

Protokół dyplomatyczny i etykieta w stosunkach bilateralnych i instytucjach międzynarodowych,
Prawo umów międzynarodowych,
Samorząd terytorialny i administracja państw Grupy Wyszehgradzkiej
Ustroje państw Grupy Wyszehgradzkiej,
Praca biurowa z uwzględnieniem standardów europejskich,
Prawo umów międzynarodowych,
Urzędnik w środowisku międzynarodowym,
Prawo dyplomatyczne i konsularne
Międzynarodowe stosunki gospodarcze,
Zarządzanie projektami UE.

Przedmioty specjalizacyjne wprowadzane będą od II roku studiów, z tym, że język francuski realizowany będzie od semestru I. Obok języka francuskiego (który nauczany będzie na poziomie podstawowym lub zaawansowanym) studenci będą mogli korzystać z lektoratu języka angielskiego. Uczelnia gwarantuje możliwość odbywania praktyk studenckich m.in. w ambasadach, konsulatach oraz instytucjach Unii Europejskiej.

chemia medyczna

Zakład Chemii Stosowanej uruchamia nową specjalność na kierunku chemia – chemię medyczną. Zgodnie z założeniami, studenci chemii, którzy rozpoczęliby studia już od najbliższego roku akademickiego 2012/2013 mogliby wybierać pomiędzy dwiema specjalnościami – chemią medyczną lub chemią stosowaną.

Proponowana specjalność ma charakter interdyscyplinarny i jest skierowana do osób interesujących się chemią, medycyną i informatyką.

Przedmioty specjalizacyjne zostaną wprowadzone od II roku studiów. Obejmą one cykl zajęć łączących treści chemiczne z treściami biologicznymi. Nauka o biomateriałach znajdujących coraz szersze zastosowanie w medycynie i farmacji jest jednym z przykładów interdyscyplinarnego podejścia do poznawanej wiedzy. Z kolei cykl zajęć związanych z chem- i bioinformatyką pozwoli studentom poznać metody obliczeniowe stosowane w projektowaniu nowych leków oraz modelowaniu molekularnym metodami chemii kwantowej. Zaznajomi z podstawowym oprogramowaniem wykorzystywanym w procesie projektowania i poszukiwania nowych leków według strategii in silico. Proponowana specjalność przybliży młodym ludziom metody projektowania, monitorowania i sterowania procesami biotechnologicznymi w przemyśle chemicznym, dając również możliwość poznania wybranych procedur kontroli mikrobiologicznej.

Połączenie elementów praktycznego zastosowania chemii, biotechnologii, mikrobiologii z osiągnięciami informatycznymi otwiera przed absolwentami nowe możliwości dalszego kształcenia lub zdobywania praktycznych umiejętności potrzebnych w przyszłej karierze zawodowej.

instruktor sportu

Zakład Wychowania Fizyczne Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kandydatów przygotował plany i programy nauczania pozwalające od nowego roku akademickiego otworzyć nową specjalność, jaką będzie „Instruktor Sportu”.

Ideą wiodącą tego przedsięwzięcia jest umożliwienie przyszłym absolwentom ubiegania się o pracę również poza murami szkół i placówek oświatowych. Absolwent kierunku ze specjalnością Instruktor Sportu może podejmować pracę nie tylko w oświacie, ale również w klubach sportowych, klubach fitness, siłowniach, pływalniach. Ponadto co bardzo ważne, może podejmować własną działalność gospodarczą, bez konieczności wiązania się z pracodawcą publicznym.

Wybór specjalności przez studenta nastąpi po pierwszym roku studiów. Decyzja o wyborze dyscyplin sportu, które zostaną objęte szkoleniem zostanie podjęta w oparciu o zainteresowania studentów, czego wyznacznikiem będzie ilości chętnych. Przewiduje się, że największą popularnością cieszyć się będą dyscypliny, nie wymagające zrzeszania się w klubach i związkach sportowych, dyscypliny sportu postrzegane jako prozdrowotne i rekreacyjne. Dyscypliny te to np. aerobik, narciarstwo, pływanie czy tenis ziemny. Spośród gier zespołowych należy spodziewać się dużego zainteresowania piłką nożną. Dyscyplina ta funkcjonuje w większości nawet małych środowisk, a jej popularność po Euro 2012 powinna jeszcze bardziej wzrosnąć.

Zakład Wychowania Fizycznego posiada wykwalifikowaną kadrę i jest przygotowany do prowadzenia zajęć kończących się nadaniem tytułu instruktora sportu również w innych dyscyplinach np. koszykówka, piłka siatkowa, piłka ręczna, lekka atletyka i in. Warunkiem koniecznym jest jedynie zainteresowanie ze strony studentów i odpowiednia liczebność grupy rozpoczynającej specjalność.

Do tej pory studenci wychowania fizycznego wybierali spośród dwóch specjalności kształcenia: wychowania fizycznego z gimnastyką korekcyjną oraz edukacji zdrowotnej.

Kandydatom zainteresowanym nowymi specjalnościami przypominamy, że postępowanie rekrutacyjne na I rok studiów w PWSZ w Tarnowie prowadzone jest w obrębie danego kierunku. Zgodnie z tą zasadą, w przypadku administracji międzynarodowej i unijnej i z językiem francuskim należy zapoznać się z kryteriami przyjęć na kierunek administracja, w przypadku chemii medycznej z kryteriami przyjęć na kierunek chemia, a w przypadku specjalności instruktor sportu – kryteriami przyjęć obowiązującymi na kierunek wychowanie fizyczne.

Portal informacyjny dla Kandydatów na studia

Wróć do góry