Doświadczenie zdobyte podczas prestiżowego kursu w amerykańskim Gracie University, gdzie szkoleni są członkowie elitarnych jednostek wojska i policji z całego świata przekazuje dalej. Robert Wardzała, wykładowca Katedry Wychowania Fizycznego naszej Akademii, który jako pierwszy cywil z Polski ukończył kilkustopniowe szkolenie w Teksasie, szkolił ostatnio żołnierzy z Krakowa, Gliwic oraz Bielska Białej. Kurs dla polskich komandosów odbył się w Krakowie, w ramach Zgrupowanie Instruktorów Wojskowej Walki Wręcz 6. Brygady Powietrznodesantowej.

Żołnierzy szkoliło dwóch instruktorów: funkcjonariusz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie oraz wykładowca Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, mgr Robert Wardzała.

– W drugim dniu szkolenia przerabialiśmy techniki zakładania kajdanek, sprawdzanie osoby oraz transportowania za pomocą siły fizycznej. Skupiliśmy się również na technikach walki w parterze, a dokładnie elementach programu GST (Gracie Survival Tactics) – przejściach do zakładania kajdanek z dosiadu i pozycji bocznej, a także współdziałania żołnierzy w patrolu dwuosobowym podczas obezwładniania osób z wykorzystaniem siły fizycznej. Zajęcia zakończyliśmy doskonaleniem technik w formie walk zadaniowych – relacjonuje Robert Wardzała, posiadacz czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu oraz uznany trener sztuk walki.

– Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim żołnierzom biorącym udział w szkoleniu oraz por. Marcinowi Skrzypcowi, który nasze spotkanie zorganizował. To była dla mnie zaszczyt i wielka przyjemność, mam nadzieję, że jeszcze nie raz się potkamy – dodaje Robert Wardzała, który jest także uczelnianym koordynatorem Legii Akademickiej w ANS w Tarnowie. – Zapraszam wszystkich chętnych do kontaktu, trwa bowiem nabór do 6. edycji programu. Najlepiej pisać lub dzwonić – 664 703 779 lub wardzala.r@gmail.com.

Więcej o Legii Akademickiej TUTAJ.

Więcej o Gracie University TUTAJ.