http://wydzialsztuki.pl/wzornictwo/

Kierunek WZORNICTWO

Wzornictwo (design) to kierunek studiów, którego absolwenci mogą podejmować pracę projektanta w przedsiębiorstwach z praktycznie wszystkich dziedzin produkcji – w szczególności w branży meblowej,  wyposażenia wnętrz, odzieżowej. Projektant wzornictwa nadaje formę przedmiotom codziennego użytku, sprawiając, że stają się one bardziej funkcjonalne i estetyczne. Studia licencjackie (I stopnia) na kierunku wzornictwo trwają 7 semestrów i są prowadzone w trybie stacjonarnym. W programie studiów znajduje cała gama przedmiotów pozwalających zdobyć niezbędne dla projektanta produktu narzędzia – od zajęć uczących tradycyjnych metod wytwarzania po narzędzia tworzenia wirtualnych modeli trójwymiarowych i wytwarzanych metodą druku 3d. Program uzupełniają przedmioty artystyczne i fotografia. Studenci po 4 semestrze studiów dokonują wyboru specjalności: projektowanie form przemysłowych lub projektowanie komunikacji wizualnej.

Specjalność PROJEKTOWANIE FORM PRZEMYSŁOWYCH

Pracownie projektowania form przemysłowych zajmują się tworzeniem koncepcji, modeli przestrzennych, wizualizacji i prototypów różnego rodzaju produktów przemysłowych: mebli, oświetlenia, wyposażenia wnętrz mieszkalnych i publicznych, zabawek, środków transportu, a także tkanin i odzieży – od koncepcji, przez konstrukcję, projektowanie tkanin po odszycie gotowych modeli. Część projektów realizowana jest we współpracy z firmami zewnętrznymi.

Specjalność PROJEKTOWANIE KOMUNIKACJI WIZUALNEJ

Pracownie projektowania komunikacji wizualnej zajmują się projektowaniem 2D – to specjalność polegająca na projektowaniu różnorodnych form wizualnej informacji i perswazji, które stanowią podstawę funkcjonowania współczesnego świata. W ramach zajęć powstają między innymi systemy identyfikacji firm i marek, systemy informacyjne, infografiki, opakowania czy kroje pism. W ramach tej specjalności studenci mogą rozwijać swoje umiejętności w pracy z filmem.

Atuty:

  • indywidualne podejście do każdego studenta, małe grupy i przyjazna atmosfera
  • kształcimy w sposób całościowy – przedmioty praktyczne / projektowe uzupełniamy o teoretyczne z zakresu historii sztuki i wzornictwa, wiedzy prawnej, PR i marketingu
  • studenci rozwijają kompetencje projektanta – kreatywność, zdolności manualne, obsługę programów i znajomość nowych technologii, umiejętność pracy zespołowej i przygotowania własnych projektów pod kątem potrzeb rynku
  • Wyśmienity i zgrany zespół dydaktyków, który tworzą projektanci i artyści z Krakowa i Tarnowa.

Perspektywa pracy:

Absolwenci wzornictwa przygotowani są do pracy w agencjach reklamowych i biurach projektowych zajmujących się projektowaniem wzornictwa. Dzięki szerokiemu programowi kształcenia mają dużą łatwość w podejmowaniu wyzwań zawodowych i bez trudu odnajdują się w różnych zespołach projektowych. Absolwenci są również przygotowani do prowadzenia samodzielnej praktyki projektowej (własna firma).

Wróć do góry