W dniu 19 kwietnia br. w Akademii Tarnowskiej odbył się Tarnowski Piątek Chemiczny z Katedrą Chemii dla uczniów szkół podstawowych. Wykład pt.: „Czy świat bez polimerów może istnieć?” wygłosiła dr Małgorzata Martowicz.

Podczas wykładu uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na zadane w tytule pytanie. Tworzywa sztuczne znajdują aktualnie zastosowanie w wielu dziedzinach życia i ciągle są udoskonalane a ich nowo odkryte właściwości dają szanse na kolejne zastosowania. Mają wiele cech, które powodują wygodę ich zastosowania stąd nie wyobrażamy sobie, żeby całkowicie zniknęły z naszego życia. Wygoda związana z ich stosowaniem jest niestety także związana z bardzo dużym obciążeniem dla środowiska. Duży udział plastików tzw. jednorazowego użycia generuje ogromne ilości plastikowych odpadów. Ważnym zatem tematem jest ich odpowiednia segregacja i recykling.

Wykład został zakończony pokazem chemicznym wykonanym przez Studentów Naukowego Koła Chemików OZON pod opieką dr Krzysztofa Kleszcza. Wśród doświadczeń znalazły się „świetliki”, sok z czerwonej kapusty jako wskaźnik alkacymetryczny, chemiczny ogród oraz płonący banknot.

Tego dnia salę wykładową wypełnili po brzegi uczniowie szkół podstawowych regionu tarnowskiego:

• Szkoła Podstawowa nr 2 w Tarnowie ,
  • Szkoła Podstawowa nr 18 w Tarnowie,
  • Szkoła Podstawowa w Pawęzowie,
  • Szkoła Podstawowa nr 8 w Mielcu
  • Szkoła Podstawowa w Żabnie,
  • Niepubliczna Niepłatna Szkoła Podstawowa w Tarnowie, ul. Błotna 2

Po zakończeniu pokazów uczniowie zostali oprowadzeni przez wykładowcę po laboratoriach chemicznych, w których studenci podczas zajęć wykonują ćwiczenia.

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊 Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, chemoinformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę.