Prowadzący: Mgr Katarzyna Chrobak
Wykład pt. Co szczeka pies?
Komunikacja w świecie zwierząt, szczególnie udomowionych. Jak psy komunikują się między sobą, jak wyglądają sygnały grożące i sygnały uspokajające a jak zapraszające do zabawy, jak należy witać się z psem, a w jaki sposób absolutnie nie można postępować, by nie prowokować zwierzęcia do ataku, jak postępować w przypadku niebezpiecznego zachowania psa. Drabina agresji u psa, komunikacja międzygatunkowa pomiędzy człowiekiem a psem.
Prowadzący: Mgr Piotr Boruch
Wykład pt. Kulturowy zawrót głowy.
Ludzie rozsiani po całym globie, żyjący w różnych kulturach, wypracowali odmienne sposoby spędzania świąt i czasu wolnego. Ważne są dla nich zachowania, słowa, gesty przedmioty, na które my być może nie zwracamy szczególnej uwagi. W czasie wykładu usłyszmy o wielu ciekawych i jednocześnie dziwnych dla Polaków zwyczajach. Inny często znaczy ciekawy, czasami może niezrozumiały. Z drugiej jednak strony trzeba tylko otworzyć się na ludzi różnych od nas, żeby przekonać się, jak wiele nas łączy.
Prowadzący: Albert Radwan
Wykład pt. Sekretne życie pszczół.
Podczas wykładu przedstawiona zostanie biologia rodziny pszczelej, czyli jak pszczoły się rozmnażają i odżywiają. Przybliżona zostanie rola jaką te pożyteczne owady spełniają w rolnictwie i naturalnym środowisku przyrodniczym, czyli wyjaśnione zostanie dlaczego są tak bardzo ważne a wręcz niezbędne w naszym życiu. Młodzi studenci będą mogli zadawać pytania prowadzącemu, który również prowadzi pasiekę. Pasieka, która prowadzona jest przez ojca i syna założona została w 1965 roku i ciągle się rozwija ,a tradycje pszczelarskie w tej rodzinie sięgają wielu pokoleń.
Prowadzący: dr Agata Lada
Wykład pt. Kuchnia molekularna.
Kuchnia to miejsce, w którym przygotowuje się posiłki, które dostarczają składniki niezbędne do życia i prawidłowego rozwoju….Ale jest to też niebywale magiczna kraina, w której wyczarować można niezwykłe potrawy. Podczas wykładu opowiemy o jajku na miękko, soku malinowym babci Jasi, makaronie o smaku kalafiora, dymiących napojach, płonących lodach…i deserze z płatkami złota.
Warsztat pt. Czym Egipcjanki malowały usta ?
Zapraszamy na podróż w czasie do świata kosmetyków. W trakcie wykładu dowiemy się czym w starożytności Egipcjanki malowały rzęsy, kto wyprodukował pierwsze szminki w sztyfcie, jak powstała pierwsza receptura pudru. Odkryjemy tajniki składu wybranych kosmetyków i dowiemy się jak je pozyskiwano.
Prowadzący: mgr Piotr Boruch
Wykład pt. Tradycje i zwyczaje wielkanocne w Polsce i na świecie.
Podczas wykładu omówione zostaną min. polskie wielkanocne zwyczaje, takie jak święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, malowanie jajek (pisanki) czy tradycyjny stół wielkanocny. Przybliżone zostaną zwyczaje w innych krajach oraz wpływ lokalnych kultur i religii na te zwyczaje. Wyjaśniona zostanie symbolika związana z Wielkanocą, taka jak jajko – symbol nowego życia, czy baranek jako symbol Chrystusa. Wykład może być interesującym spojrzeniem na różnorodność praktyk związanych z jednym z najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej, a także na ich głębsze znaczenie kulturowe i społeczne.
Warsztat pt. Kultura zawróciła nam w głowach.
Konstruktor tworzy smartfony służący nam do komunikowania się, nauki i pracy. Piekarz piecze chleb zjadany przez nas na śniadanie. Lekarz pomaga dojść do zdrowia. A pisarz? reżyser? Malarz? Podczas warsztatów zastanowimy się, do czego służy nam kultura, jaką wartość przedstawia dla przeciętnego człowieka i jak to jest, że myśl przekształcona w tekst, film, obraz, rzeźbę ma moc zmieniania ludzkiego życia. Zgłębimy przykłady sztuki, wobec których trudno pozostać obojętnym.
Warsztat pt. Między nami fajnie jest – warsztaty wyrażania uczuć.
Towarzyszą nam każdego dnia. Są reakcją na przydarzające nam się sytuacje. Potrafią także wpływać na nasze zachowanie. Choć tak naprawdę to mózg nimi steruje, potocznie przyjmujemy, że zasiedlają nasze serca. Aby odkrywać fascynujący świat uczuć, trzeba umieć je rozpoznawać i prawidłowo nazywać. Na warsztatach porozmawiamy o różnorodnych emocjach. Nauczymy się korzystać z bogatego słownictwa związanego z uczuciami, żeby już nigdy nie ograniczać się w opisie naszego samopoczucia do słów: dobrze i źle.
Prowadzący: mgr Malgorzata Kuta
Wykład pt. Un tour de France czyli podróżując po Francji.
Celem wykładu jest rozwijanie kompetencji międzykulturowej poprzez przybliżenie młodemu studentowi kultury mu odmiennej, podkreślenie wartości różnorodności kulturowej i kształtowanie postaw otwartości i życzliwości wobec kultury obcej, a tym samym rozwijanie poczucia własnej tożsamości. Wykład pt. „Tour de France czyli podróżując po Francji” umożliwi młodemu słuchaczowi poznanie 13 europejskich regionów Francji, różnorodnych pod względem geograficznym i zróżnicowanych z uwagi na uwarunkowania historyczne. Oprócz geografii Francji i jej historii – w odniesieniu do zaproponowanych regionów – szczególna uwaga poświęcona zostanie sztuce, architekturze i gastronomii. Powyższe podejście do prezentowanej problematyki ma stworzyć możliwość konfrontacji kultury rodzimej z kulturą odmienną, umożliwić odkrycie różnic i podobieństw przyczyniając się tym samym do lepszego wzajemnego zrozumienia i rozumienia samego siebie.
Prowadzący: mgr Jakub Nowak
Wykład pt. Kto Ty jesteś? Polak mały!
Wykładowca przyniesie ze sobą rekwizyty – zabytkowe przedmioty i repliki związane z I wojną światową. Na slajdach prezentowane będą informacje na temat miejsc, postaci i historii związanych z odzyskaniem niepodległości na terenie ziemi tarnowskiej. Slajdy przedstawiają np. przyczyny wybuchu I wojny światowej, bitwę pod Łowczówkiem, fotografie z regionu z lat 1914-1915, dane związane z 57. pułkiem piechoty (koszary oddziału znajdowały się na terenie obecnej Akademii Tarnowskiej), postacie – Kajetana Amirowicza, Wincentego Witosa, Tadeusza Tertila, rodzinę Stylińskich, itd. Pomimo trudnej tematyki, wykład prowadzony jest w sposób zrozumiały, nawet dla najmłodszych słuchaczy. Autor prowadził tego typu prezentacje w ramach projektów Domu Kultury w Tuchowie, organizowanych poprzez program grantowy Niepodległa. Dzięki przekazanym informacjom dzieci będą mogły dowiedzieć się również w jaki sposób same mogą poszukiwać swoich przodków, którzy mogli brać udział w I wojnie światowej. Wykładowca prezentuje strony internetowe, na których znajdują się listy i biogramy dotyczące żołnierzy polskich.
Prowadzący: dr Paulina Minor-Wróblewska
Warsztat pt. Dymiąca góra – zjawiska wulkaniczne na Ziemi.
Zjawiska wulkaniczne związane są z obecnością głęboko pod powierzchnią Ziemi, w skorupie lub w płaszczu ziemskim magmy czyli stopionej masy skalnej. Magma ta zawiera dużą ilość wody i gazów a wysokie ciśnienie powoduje że wydostaje się na powierzchnię w postaci lawy, popiołów wulkanicznych i gazów. W zależności od ciśnienia gazów, jej składu chemicznego oraz temperatury możemy wyróżnić różne typy erupcji a wulkany przybierają różne kształty od stożków po bardziej płaskie wulkany tarczowe.
Warsztat pt. Jakie tajemnice skrywają jaskinie?
Podczas wykładu słuchacze poznają „jaskinie”, które są jedną z najpopularniejszych form krasu podziemnego. Powstają zwykle na skutek krasowienia czyli rozpuszczania przez wodę zawierającą dwutlenek węgla wapieni, dolomitów, gipsów lub soli kamiennej. Dodatkowo wśród form podziemnych wymienić możemy również stalaktyty, stalagmity, perły jaskiniowe i makarony, które tworzą szatę naciekową. Specyficzny mikroklimat – brak dostępu światła, duża wilgotność i stała temperatura – tworzy doskonałe warunki do życia m.in. dla nietoperzy, pajęczaków i stawonogów. W przeszłości jaskinie były naturalnymi schronieniami dla ludzi pierwotnych przed niesprzyjającą pogodą i dzikimi zwierzętami.
Prowadzący: mgr Natalia Stolarz
Warsztat pt. Czy prąd elektryczny może przydać się naszym mięśniom?
Warsztaty przybliżą dzieciom wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii układu mięśniowo-nerwowego. Poruszone zagadnienia w prosty i przejrzysty, lecz niebanalny sposób objaśnią funkcjonowania naszego ciała – dosłownie mięśni. Wspólnie rozwikłamy zagadkę – czy prąd może być korzystny dla naszych mięśni? Na warsztatach będzie demonstracja profesjonalnego sprzętu medycznego do EMS czyli elektrostymulacji mięśniowej. Dokładnie wyjaśnię na czym polega trening mięśniowy i odpowiem na pytania: po co się go wykonuje, dla kogo przeznaczony jest taki trening, jak on przebiega i jakie są efekty jego stosowania oraz przybliżę przeciwwskazania. Dzieci będą mogły poczuć “na własnej skórze” odczucia płynące z ciała podczas zabiegu. Podczas warsztatów dzieci wykonają ćwiczenia z zakresu rehabilitacji neurologicznej prowadzone specjalistycznymi metodami, aby lepiej przyswoiły “tajniki pracy układu nerwowego”.
Prowadzący: mgr Mieczysław Czosnyka
Warsztat pt. Szlakiem tarnowskich ulic po przeszłości.
Jest to propozycja wirtualnego spaceru ulicami Starówki miasta Tarnowa z zaprezentowaniem najważniejszych obiektów minionego czasu. W części pierwszej trasa spaceru będzie biegła poprzez Rynek, ulicę Wałową i Targową. Ukazane zostanie kilkanaście obiektów, będących świadkami bliższej i dalszej historii naszego miasta
Warsztat pt. Moje imię i nazwisko. Jego znaczenie.
Warsztat prezentuje podstawy tworzenia mian osobowych, czyli imion i nazwisk dawniej oraz odnosi się do współczesności. Będzie dotyczył nazwisk szczególnie popularnych w Tarnowie i regionie tarnowskim. Będzie to ciekawa wyprawa w przeszłość związaną z odkrywaniem powstawania naszych współczesnych nazwisk, które nosimy.
Prowadzący: mgr Anna Chrupek-Wojtanowska
Warsztat pt. Witrażowa pisanka.
Dzieci wykonają przy pomocy prowadzącego zajęcia witrażową pisankę dwustronną, np. do przyklejenia na oknie lub podwieszenia na lampie. W tym celu wykorzystają karton w kolorze żółtym, w którym wytną wzory, a następnie udekorują je za pomocą kawałeczków kolorowej bibuły i kleju. Będzie to stanowić ciekawą dekorację domu na Wielkanoc.
Warsztat pt. Wykonanie kartek Wielkanocnych wraz z kopertami.
Dzieci pod kierunkiem prowadzącego wykonają kartki okolicznościowe, które będą mogły we własnym zakresie wysłać np. do członków rodziny czy przyjaciół z okazji Świąt Wielkanocnych. Na kartce będzie kurczaczek i pisanka wykonane z: papieru kolorowego, pianki kreatywnej, filcu, wstążek, bibuły. W środku dzieci własnoręcznie napiszą tekst życzeń/ lub podpiszą wklejone życzenia.
Warsztat pt. Bukiecik dla Mamy/ Taty.
Dzieci wykonają przy pomocy prowadzącego zajęcia mały flowerbox z żywych kwiatów i zieleni. Mali studenci nauczą się, jak tworzyć bukiet z żywych kwiatów używając w tym celu gąbki florystycznej, naczynia ozdobionego folią florystyczną i wstążką oraz kwiatów i różnego rodzaju zieleni, traw.
Warsztat pt. Różne rodzaje slimów – eksperymenty z mieszaniem substancji.
Dzieci dowiedzą się jak tworzy się slimy z różnych substancji wykorzystywanych w codziennym życiu. Same będą mogły poeksperymentować z mieszaniem różnych materiałów: sypkich i płynnych, także co do tej ,,mieszanki’’ dodać, aby była kolorowa i ciekawa w dotyku.