Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Dziecięcym przy Akademii Tarnowskiej to niezwykle radosne i inspirujące wydarzenie, które wprowadziło młodych studentów w świat nauki i odkrywania nowych horyzontów. Podczas tego wydarzenia młodzi studenci stali się częścią wyjątkowej społeczności akademickiej, która zachęca do zadawania pytań, poszukiwania odpowiedzi i rozwijania swoich pasji.

Ceremonia rozpoczęcia nowego roku akademickiego odbyła się 12 października 2024 r. w Auli im. Jana Szczepanika Akademii Tarnowskiej.

Młodzi studenci wraz z rodzicami zostali przywitani przez panią mgr Monikę Grelę, koordynatora Uniwersytetu Dziecięcego. Następnie głos zabrał Prorektor ds. Nauki i Rozwoju dr hab. Rafał Kurczab, prof. AT, który uroczyście otworzył Rok Akademicki 2024-2025.  Życzenia rozwijania swoich pasji, odwagi w zadawaniu pytań, wytrwałości do szukania odpowiedzi a także radości w studiowaniu złożył Prezydent Tarnowa dr Jakub Kwaśny.

Jednym z najważniejszych momentów ceremonii jest ślubowanie młodych studentów, które symbolizuje ich przynależność do uniwersyteckiej wspólnoty. Dzieci, za koordynatorem powtarzały tekst przysięgi, w którym zobowiązały się do pilnego zdobywania wiedzy, szanowania innych a także akceptowania praw i obyczajów akademickich. Każdy student otrzymał  indeks, co jest dla nich ważnym symbolem bycia studentem.

Po ceremonii ślubowania odbył się wykład inauguracyjny pt. „Rycerz o imieniu Tarn czy krzew tarniny?  Zagadki nazewnictwa Tarnowa i regionu”, który wygłosił Pan mgr Mieczysław Czosnyka, prezes Fundacji im. Jana Szczepanika, nauczyciel w XIV LO im. J. Szczepanika w Tarnowie, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego. Temat wykładu dotyczył onomastyki (nazewnictwa) Tarnowa i najbliższego regionu. W sposób przystępny została zaprezentowana historia nazwy miasta Tarnowa i kilkunastu znanych miejsc w Tarnowie i okolicach. Na zakończenie młodzi studenci otrzymali wkładki do indeksu, co jest potwierdzeniem udziału dzieci w wykładzie.

Wszystkim młodym studentom życzymy niezapomnianych wrażeń podczas studiowania na Uniwersytecie Dziecięcym przy Akademii Tarnowskiej.