OFERTA EDUKACYJNA NA ROK AKADEMICKI 2023-2024 

Harmonogram zajęć w semestrze letnim
2023 / 2024

02 marca 2024 r.
Wykład pt. Genetyka w hodowli psów rasowych
Godz. 9.00 – 10.00, sala 123, I piętro, Budynek A

Grupa Odkrywcy
Warsztat pt. Szef wszystkich szefów
– czyli jak działa mózg
Godz. 10.10  – 11.10, sala 123,
I piętro, Budynek A

Grupa Młodzi Naukowcy
Warsztat pt.  Wśród pszczół
Godz. 10.10  – 11.10, sala 125,
I piętro, Budynek A

16 marca 2024 r.
Wykład pt. Pogoda czy klimat
Godz. 9.00 – 10.00, sala 123, I piętro, Budynek A

Grupa Odkrywcy
Warsztat pt. Z dużej chmury mały deszcz
Godz. 10.10  – 11.10, sala 123,
I piętro, Budynek A

Grupa Młodzi Naukowcy
Warsztat pt. Przygotowanie pisanek Wielkanocnych
Godz. 10.10  – 11.10, sala 125,
I piętro, Budynek A

06 kwietnia 2024 r.
Wykład pt. Kultura niejedno ma imię
Godz. 9.00 – 10.00, sala 123, I piętro, Budynek A

Grupa Odkrywcy
Warsztat pt. Witajcie w naszej bajce
Godz. 10.10  – 11.10, sala 123,
I piętro, Budynek A

Grupa Młodzi Naukowcy
Warsztat pt.  Co w ciele piszczy? Ciekawostki i porównania.
Godz. 10.10  – 11.10, sala 125,
I piętro, Budynek A

20 kwietnia 2024 r.
Wykład pt. Co skrywa w sobie słoiczek kremu?
Godz. 9.00 – 10.00, sala 123, I piętro, Budynek A

Grupa Odkrywcy
Warsztaty kosmetyczne pt. Robimy własne
kule do kąpieli
Godz. 10.10  – 11.10, sala 123,
I piętro, Budynek A

Grupa Młodzi Naukowcy
Warsztat pt.  Klimat miejski
– zabudowa miejska a przepływ powietrza
Godz. 10.10  – 11.10, sala 125,
I piętro, Budynek A

11 maja 2024 r.
Wykład pt. Zrozumieć zwierzęta – dobrostan zwierząt domowych,
hodowlanych i dzikich we współczesnym świecie.
Godz. 9.00 – 10.00, sala 123, I piętro, Budynek A

Grupa Odkrywcy
Warsztat pt. Teoria wielkiego zderzenia
– jak powstał księżyc
Godz. 10.10  – 11.10, sala 123,
I piętro, Budynek A

Grupa Młodzi Naukowcy
Warsztat pt.  Granice mojego języka
wskazują granice mojego świata
 Godz. 10.10  – 11.10, sala 125,
I piętro, Budynek A

8 czerwca 2024 r.
Zakończenie Roku Akademickiego

Temat wykładu podany zostanie w późniejszym terminie

 

Opis wykładów i warsztatów

Wykład pt.  Co skrywa w sobie słoiczek kremu? Dr Agata Lada
Podczas wykładu uczestnicy poznają jakie właściwości powinny mieć składniki współczesnych kosmetyków. Dowiedzą się  czym jest substancja aktywna oraz nośnik. Zaprezentowane zostaną nowoczesne i niejednokrotnie zaskakujące składniki stosowane we współczesnych kosmetykach, ich właściwości i skład chemiczny.

Wykład pt. Genetyka w hodowli psów rasowych. Mgr Katarzyna Chrobak
Podczas zajęć młodzi studenci na podstawie drzewa genealogicznego psa terapeutycznego uczestniczącego w wykładzie odpowiedzą na pytanie czy rasowy = rodowodowy. Dowiedzą się do czego jest potrzebna klasyfikacja ras wg FCI a także poznają historię powstania rasy psa terapeutycznego. Zastanowią się nad pytaniami: Czy lepszy jest rasowy czy mieszaniec? Dlaczego kupujemy określoną rasę albo adoptujemy mieszańce? Zastanowią się, kiedy adoptować bezdomne psiaki a kiedy jednak wybrać określoną rasę?

Wykład pt. Zrozumieć zwierzęta – dobrostan zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich we współczesnym świecie. Mgr Katarzyna Chrobak
Młodzi studenci odpowiedzą na pytania: Jak zachować dobrostan wobec psów i kotów przedstawianych w mediach społecznościowych jako uczłowieczenia? Czy pies jest psem, czy staje się tresowaną marionetką? Podczas wykładu uczestnicy spróbują zinterpretować naturalne i wyuczone zachowania psa, poznają jak zachować balans by nie zaburzyć dobrostanu naszych czworonożnych przyjaciół.

Wykład pt. Pogoda czy klimat?  Dr Paulina Minor-Wróblewska
Często używamy zamiennie pojęć pogody i klimatu na określenie stanu atmosfery i zjawisk atmosferycznych, których doświadczamy. Między tymi dwoma pojęciami istnieje jednak olbrzymia różnica. Pogodą nazywamy chwilowy stan atmosfery w danym miejscu i czasie, natomiast klimat to długotrwałe, uśrednione warunki pogodowe dla danego rejonu ustalone na podstawie wieloletnich obserwacji. Podczas zajęć młodzi studenci nauczą się rozróżniać te dwa pojęcia oraz poznają składniki pogody. Odpowiedzą na pytanie: Czy pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie czy też nie.

Warsztaty kosmetyczne pt. Robimy własne kule do kąpieli. Dr Agata Lada
Podczas warsztatów wykonamy kulki do kąpieli, które mogą stać się pięknym prezentem dla bliskich. Odkryjemy zjawiska jakie zachodzą podczas ich używania.

Warsztat pt. Z dużej chmury mały deszcz. Dr  Paulina Minor-Wróblewska
Zdecydowana większość zasobów wodnych znajduje się w morzach i oceanach. Jest to woda słona, woda słodka zdatna do picia, stanowi niewielki ułamek jej światowych zapasów. Nagrzana przez promienie słoneczne woda paruje w wyniku czego powstaje jej gazowa postać czyli para wodna. W czasie unoszenia się, para wodna się ochładza i z powrotem zmienia się w kropelki wody (skrapla się), które niekiedy mogą zamarzać i tworzyć kryształki lodu. Krople wody i kryształki lodu tworzą chmury. Jeśli w chmurach zgromadzi się ich zbyt dużo może dojść do wystąpienia opadów deszczu lub śniegu. Z tymi i innymi zagadnieniami nasi młodzi studenci zapoznają się na Uniwersytecie.

Warsztat pt. Klimat miejski – zabudowa miejska a przepływ powietrza Dr Paulina Minor-Wróblewska
Duże miasta charakteryzują się specyficznym mikroklimatem, znacznie większym zanieczyszczeniem atmosfery gazami i pyłami niż ich otoczenie. Wpływa to na zwiększone zachmurzenie i wyższą sumę opadów atmosferycznych. Dodatkowo w miastach występuje zjawisko „miejskiej wyspy ciepła” polegającej na wyższej średniej rocznej temperatury powietrza niż na terenach podmiejskich. Rozmieszczenie budynków oraz charakter zabudowy również mają istotny wpływ na warunki mikroklimatyczne występujące na obszarach zurbanizowanych. W trakcie zajęć uczestnicy poznają wpływ czynników naturalnych i antropogenicznych oraz roli planowania przestrzennego na kształtowanie poszczególnych elementów klimatu miasta.

Warsztat pt. Teoria wielkiego zderzenia – jak powstał księżyc. Dr Paulina Minor Wróblewska
Księżyc jest naturalnym satelitą Ziemi a ze względu na bliską odległość, jest również najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie. Studenci dowiedzą się jak powstanie Księżyca wiąże się z wczesnym etapem formowania się Układu Słonecznego oraz co to są proto-planety. Poznają Teorię Wielkiego Zderzenia, która sugeruje, że w Ziemię uderzył obiekt wielkości Marsa a oderwane w ten sposób fragmenty z czasem utworzyły Księżyc. Sprawdzą, czy powierzchnia Księżyca usiana jest zagłębieniami zwanymi kraterami, które są pozostałością po uderzeniach meteoroidów, asteroid i komet.

Warsztat pt.  Szef wszystkich szefów czyli jak działa mózg ?  Mgr Natalia Stolarz
Młodzi studenci dowiedzą się o funkcji i specyfikacji najważniejszych organów ludzkiego ciała. Dowiedzą się do czego służy mózg oraz jak przebiegała jego ewolucja. Czym się różni pamięć sensoryczna od pamięci roboczej, krótkotrwałej czy długotrwałej. Uzyskają wiedzę na temat komunikacji w mózgu i dziedziczeniu oraz co ma wspólnego układ limbiczny z emocjami.

Warsztat ptCo w ciele piszczy? – ciekawostki o ludzkim ciele. Mgr Natalia Stolarz
Uczestnicy zajęć uzyskają wiele ciekawych informacji i porównań na temat ludzkiego ciała. Młodzi studenci bez oporów będą mogli zadawać pytania, na które uzyskają szczegółowe odpowiedzi oraz wysłuchają ciekawych historii z życia wziętych.

Warsztat pt. Przygotowanie pisanek wielkanocnych. Mgr Anna Chrupek-Wojtanowska
Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z utęsknieniem czekają zarówno dzieci jak i dorośli. Tuż przed Wielkanocą nasi młodzi studenci przygotują ozdoby świąteczne. Spotkanie będzie doskonałą okazją do miłego spędzenia czasu oraz poczucia ducha Świąt Wielkiej Nocy.

Wykład pt. Kultura niejedno ma imię.  Mgr Piotr Boruch
Gdy słyszymy słowo „kultura”, myślimy zwykle o literaturze, sztuce czy muzyce. Okazuje się jednak, że nie tylko oglądamy, czytamy, rozważamy kulturę, słuchamy jej, ale też dotykamy ją, a nawet na niej siedzimy! Z czego więc składa się kultura? Do czego tak właściwie służy? W trakcie wykładu odpowiemy na te i inne pytania, a ponadto przekonamy się do czego zdolny jest człowiek puszczający wodze fantazji.

Warsztat pt. Witajcie w naszej bajce. Mgr Piotr Boruch
Dzieci podczas spotkania zamienią się rolą z dorosłymi – tym razem to one opowiedzą swoim rodzicom, dziadkom, wujkom, ciotkom… bajkę. Przekonają się, że opowiadanie fantastycznych historii jest równie przyjemne, co ich słuchanie. Owocem spotkania będzie bajka w formie opowiadania, której współautorami będą uczestnicy warsztatów.

Warsztat pt. Granice mojego języka wskazują granicę mojego świata. Mgr Piotr Boruch
Uczestnicy zajęć poznają pochodzenie niektórych polskich przysłów. Zastanowią się, co o myśleniu użytkowników języka mówią charakterystyczne dla języka polskiego powiedzenia. Spróbują odpowiedzieć na pytanie, z jakich doświadczeń wynika zapisanie konkretnych poglądów w paremii. Zapoznają się  także z pojęciem językowego obrazu świata, który wpływa na postrzeganie rzeczywistości przez posługujących się konkretnym językiem. Zajęcia zakończy dyskusja, czy, gdy uczmy się języków obcych, zmieniamy nasze punkty widzenia.

Warsztat pt.  Wśród pszczół.  Karolina Czapkowicz
Wśród pszczół – zaczniemy od zagadnienia co to są zapylacze ? dlaczego są tak pożyteczne? Później przejdziemy już konkretnie do pszczół i powiem z czego składa się ul i jak wygląda wyposażenie
pszczelarza, co pszczoły wytwarzają i czy te produkty są zdrowe i czy w ogóle my jako ludzie możemy z tych produktów korzystać.

Wróć do góry