Cykl „Tarnowskie Piątki Chemiczne”, realizowany jest przez wykładowców Katedry Chemii Akademii Tarnowskiej od roku 2011 i nieodmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W roku akademickim 2023/2024 w bogatej ofercie wykładów popularno-naukowych znalazły się propozycje dedykowane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W piątek, 12 kwietnia, uczniowie liceów i techników mogli posłuchać o cyjanowodorze i jego solach, które należą do najbardziej gwałtownych trucizn, a jednocześnie są szeroko stosowane w przemyśle oraz o nitrylach i cyjanogennych glikozydach występujących w roślinach wykorzystywanych w ziołolecznictwie. W krótkim quizie uczestnicy mieli okazję sprawdzić zdobytą podczas wykładu wiedzę, a uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki zostali nagrodzeni. 😊

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊 Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, chemoinformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę.

Wróć do góry