W piątek, 22 marca, odbył się kolejny wykład w ramach Tarnowskich Piątków Chemicznych. Podczas krótkiej prelekcji zatytułowanej „Co nas nie zabije to nas wzmocni, czyli wiem co jem” wykładowca Katedry Chemii Akademii Tarnowskiej dr inż. Piotr Niemiec omówił sens pojęcia kalorii, przedstawił główne składniki żywności, w tym węglowodany i ich budowę chemiczną a także zaznajomił obecnych z budzącą ogólną grozę „Listą E”. W krótkim quizie uczestnicy mieli okazję sprawdzić zdobytą podczas wykładu wiedzę, a uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki zostali nagrodzeni. 😊

W wydarzeniu udział wzięli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tuchowie oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie.

Cykl „Tarnowskie Piątki Chemiczne”, realizowany jest przez wykładowców Katedry Chemii Akademii Tarnowskiej od roku 2011 i nieodmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W roku akademickim 2023/2024 w ofercie wykładów popularno-naukowych znalazła się propozycja dedykowana szczególnie maturzystom.

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊

Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, cheminformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę.