W marcu, w Akademii Tarnowskiej odbyła się konferencja Odnawialne Źródła Energii – technologie, innowacje, środowisko. Konferencję zorganizowali pracownicy Katedry Ochrony Środowiska Akademii Tarnowskiej, przy wsparciu fundacji Carbon Footprint Fundation.

Konferencja wraz z prowadzonymi przy niej warsztatami cieszyła się dużym zainteresowaniem. W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 osób. Byli to mieszkańcy Tarnowa oraz uczniowie następujących szkół:

  • Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim,
  • Zespół Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika,
  • Zespół Szkół Technicznych im. I. Mościckiego w Tarnowie,
  • III Liceum Ogólnokształcące,
  • V Liceum Ogólnokształcące,
  • VII Liceum Ogólnokształcące.

Patronat honorowy nad konferencją objęli:

Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski

Prezydent Tarnowa – Roman Ciepiela

Rektor Akademii Tarnowskiej – dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. AT

Konferencję otworzyła Rektor Akademii Tarnowskiej, a następnie głos zabrał Zastępca Prezydenta Tarnowa ds. Infrastruktury Miejskiej, Tadeusz Kwiatkowski.

W pierwszej części konferencji prelegenci poruszyli tematy związane ze zmianami klimatycznymi i ich następstwami, implementacją i rozwojem odnawialnych źródeł energii,  recyklingiem paneli fotowoltaicznych i elementów turbin wiatrowych oraz możliwościami rozwoju zawodowego w branży OZE dla różnych kierunków kształcenia.

W drugiej części konferencji w trakcie debat naukowcy, przedstawiciele branży OZE i samorządowych jednostek organizacyjnych wypowiedzieli się na temat szans i zagrożeń wynikających z przejścia na energie odnawialną oraz kierunków dalszych działań.

Podczas konferencji odbyły się warsztaty zorganizowane prze Carbon Footprint Fundation, których uczestnicy uczyli się m.in.  co to jest ślad węglowy i jak go obliczać. Na stoisku Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich można było uzyskać informacje o aktualnych dofinansowaniach.

W ramach konferencji zorganizowano konkurs na najlepszy plakat o tematyce Odnawialnych Źródeł Energii, w którym ocenianych było 18 prac wykonanych przez uczniów szkół ponadpodstawowych z Tarnowa i okolic. Uczestnicy konferencji mieli możliwość obejrzenia i zagłosowania na plakaty wyeksponowane w holu budynku.

Nagroda publiczności powędrowała do uczennicy VII Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Świat OZE wyróżnił plakat uczennic z  Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim. Pierwsze miejsce zajął uczeń z Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim. Jury przyznało drugą nagrodę zespołowi z Liceum Ogólnokształcącego ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim. Nagrodę za trzecie miejsce otrzymała uczennica z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie.  Sponsorem nagród była firma TOSHIBA.

Wróć do góry