Dawid Świątek, Jakub Kuczek i Bartosz Smoleń z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie odebrali z rąk JM Rektor ANS w Tarnowie nagrodę specjalną za pracę zgłoszoną w konkursie Explory. Niezwykle zdolni uczniowie ZSME pracujący pod okiem opiekuna Łukasza Mączko stworzyli projekt tzw. Rescue Capsule Slim, czyli bezzałogowej, zdalnie sterowanej karetki wodnej, która może ratować życie osobom, które znalazły się w sytuacji zagrażającej życiu podczas uprawiania sportów wodnych.

– Gratuluję laureatom, ich opiekunowi, nauczycielom, ale i pozostałym uczestnikom szkolnego etapu Konkursu Explory. Aby osiągać sukcesy naukowe konieczna jest nie tylko wiedza, ciężka praca i dużo nauki ale i pasja. Wy ją macie i dzięki wsparciu swojej Szkoły oraz Uczelni możecie wspaniale się rozwijać, czego Wam z serca życzę – mówi Rektor ANS w Tarnowie, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni.

Warto dodać, że podczas szkolnego etapu konkursu rywalizowało w ZSME aż 11 zespołów, a kapsuła ratunkowa wymyślona przez Dawida, Kubę i Bartka zainteresowała m.in. przedstawiciela ANS w jury, dr. inż. Daniela Króla, Kierownika Katedry Informatyki naszej Akademii.

To dobry projekt z bardzo dużym potencjałem. Cieszę się, że został doceniony przez władze naszej Uczelni nagrodą specjalną, bo rolą szkół wyższych, poza kształceniem jest także wspieranie utalentowanych uczniów, którzy w przyszłości mogą zasilić grono naszych studentów. Liczę na to, bo jesteśmy w stanie zapewnić im nie tylko najlepsze warunki do rozwijania naukowych pasji ale i pełne wsparcie na każdym etapie kształcenia– argumentuje dr Daniel Król.

Dowodem na prawdziwość tych stwierdzeń są sukcesy osiągane przez naszych studentów, jak choćby zwycięstwo w ostatnim Hackathonie.

Konkurs Explory daje młodym talentom szansę na skonfrontowanie swoich pomysłów z przedstawicielami świata nauki oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych.

Konkurs stanowi część Programu Explory, który jest flagowym przedsięwzięciem Fundacji Zaawansowanych Technologii, łącząc młodych naukowców i autorytety naukowe, start-up’y oraz duże przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, media ogólnopolskie i regionalne, szkoły, edukatorów i najlepsze uczelnie wyższe, duże miasta i małe miejscowości.

Explory to największa w Polsce inicjatywa wpierająca utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promująca ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej.

Program Explory od 2012 roku odkrywa naukowe talenty. W tym czasie udało się stworzyć społeczność ponad 2400 młodych naukowców, którzy zgłosili do konkursu prawie 1500 projektów naukowych. W ciągu 9 edycji odbyło się 59 wydarzeń dla pasjonatów innowacji i technologii. Wzięło w nich udział około 40 tysięcy osób. O wyborze najlepszych pomysłów decydowało już ponad 135 jurorów.

Explory tworzy społeczność innowatorów i naukowców i innowacyjnego biznesu, dając im przestrzeń dla rozwoju pomysłów i projektów. W tym celu organizujemy Kongresy Explory, podczas których młodzi innowatorzy, dojrzałe startupy, inwestorzy mogą się spotkać i nawiązać relację biznesową. Chcemy, aby wydarzenia te były źródłem inspiracji. Program Explory jest stale wspierany przez blisko 100 partnerów.

fot. Archiwum ZSME

Wróć do góry