Tradycyjnie końcem września odbyła się kolejna edycja  Małopolskiej Nocy Naukowców, podczas której Wykładowcy i Studenci Katedry Chemii Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie zaprezentowali niezwykle barwny i pełen eksperymentów chemiczny świat.

„Podróż do chemicznego świata bajek” była niezwykłą wędrówką, w której  najmłodsi uczestnicy wraz z dr Agata Ladą i dr inż. Piotrem Niemcem w bajkowej scenerii odkrywali chemiczne zjawiska.

Niezwykle interesujący wykład zaprezentowała dr Małgorzata Martowicz, prof. Uczelni. Podczas wykładu  pt.: „Co skrywa w sobie pączek oblany różowym lukrem?” uczestnicy zapoznali się z wybranymi zagadnieniami dotyczącymi dodatków do żywności. Nie zabrakło smakowitego przepisu na pączki.

Cykl wykładów tej nocy zakończył swoim wystąpieniem pt. „Jak powstają leki” dr hab. Rafał Kurczab, prof. Uczelni. Podczas wykładu słuchacze zgłębili wybrane tajniki dotyczące projektowania leków. Niezwykłe, zaskakujące, nieprzewidywalne, fascynujące, efektowne……takie emocje towarzyszyły pokazom doświadczeń chemicznych, które zaprezentowali pod opieką dr Krzysztofa Kleszcza studenci Naukowego Koła Chemików „OZON”.

Katedra Chemii Akademii Nauk Stosowanych w Tanowie od wielu lat wspiera w rozwoju nie tylko studentów, ale również uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych podejmując szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być nudna.

Z myślą o uczniach prowadzone są m.in. Tarnowskie Piątki ChemiczneTarnowski Konkurs Chemiczny, zajęcia dla klas patronackich, prezentacje podczas Dni Otwartych czy zajęcia w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Od roku akademickiego 2022/2023 oferta edukacyjna Katedry Chemii skierowana do uczniów zostanie poszerzona o bezpłatne „Warsztaty przyszłego naukowca”. Specjalnie dla uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego prowadzona jest strona Matura Próbna z Chemii, na której zamieszczane są zadania typu maturalnego przygotowane przez nauczycieli akademickich Katedry Chemii.

Wróć do góry