W poniedziałek, 17 kwietnia 2023 roku, w murach Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie odbył się finał IV edycji Tarnowskiego Konkursu Chemicznego. Do finału przystąpiło 15 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów w Etapie I – eliminacjach. Finalistami zostali uczniowie ze szkół podstawowych: Bochni, Dąbrowy Tarnowskiej, Krakowa, Lisiej Góry, Rogów, Ropczyc, Ryglic, Siemiechowa, Stalowej Woli, Starego Sącza, Tarnowa, Wojnicza i Wrocanki.
Etap II – finał składał się z części teoretycznej i doświadczalnej. Uczestnicy rozpoczęli od kolejnej porcji zadań teoretycznych a następnie zmierzyli się na pracowni chemicznej z zadaniami doświadczalnymi. Zmagania w części doświadczalnej uczestników odbywały się pod czujnym okiem wykładowców Katedry Chemii Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.
Tarnowski Konkurs Chemiczny ma zasięg ogólnopolski a jego celem jest umożliwienie uczniom szkół podstawowych, zainteresowanym chemią, sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności oraz rozbudzanie zainteresowania uczniów nauką chemii. Konkurs organizowany jest przez nauczycieli akademickich Katedry Chemii Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie i odbywa się pod patronatem honorowym JM Rektor ANS w Tarnowie, dr hab. Małgorzaty Kołpy, prof. Uczelni oraz Prezydenta Miasta Tarnowa Romana Ciepieli.
Katedra Chemii Akademii Nauk Stosowanych w Tanowie od wielu lat wspiera w rozwoju nie tylko studentów, ale również uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych podejmując szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być nudna. Z myślą o uczniach prowadzone są m.in. Tarnowskie Piątki Chemiczne, zajęcia dla klas patronackich, prezentacje podczas Dni Otwartych czy zajęcia w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Specjalnie dla uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego prowadzona jest strona Matura Próbna z Chemii, na której zamieszczane są zadania typu maturalnego przygotowane przez nauczycieli akademickich Katedry Chemii ANS w Tarnowie.
Coraz większą popularnością cieszą się także Warsztaty Przyszłego Naukowca. O ostatniej edycji można przeczytać TUTAJ.