W dniu 18 marca 2024 r. odbył się Etap I – eliminacje V. edycji Tarnowskiego Konkursu Chemicznego organizowanego przez Katedrę Chemii Akademii Tarnowskiej. W tym roku TKCh zgromadził niemal 250 uczniów z 59 szkół podstawowych z Tarnowa i regionu.

Zasięg konkursu znacznie zwiększył się w porównaniu z ubiegłym rokiem a najbardziej oddalone od Akademii Tarnowskiej, zgłoszone do konkursu szkoły podstawowe, znajdują się około 120 km od Tarnowa.

Etap I – eliminacje odbył się w murach Akademii Tarnowskiej a uczniowie rywalizowali o wejście do finału, w którym poza kolejną porcją zadań teoretycznych będą czekały na nich także do wykonania doświadczenia chemiczne w laboratoriach chemicznych Uczelni.

Wyniki Etapu I – eliminacji oraz lista Finalistów znajdują się na stronie Tarnowskiego Konkursu Chemicznego pod adresem: https://tkch.atar.edu.pl

Warto przypomnieć, że decyzją Małopolskiego i Podkarpackiego Kuratorium Oświaty Tarnowski Konkurs Chemiczny znajduje się na liście zawodów wiedzy w tych województwach, wymienianych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊

Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, chemoinformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę.