Niezwykle bogaty program złożony z m.in. prezentacji, wykładów, konkursów, a nawet wirtualnych spacerów i wideokonferencji ze studentami z Uniwersytetu w Nantes przygotowali organizatorzy tegorocznych Dni Frankofonii. Ciesząca się dużą popularnością i uznaniem tarnowian impreza przygotowywana przez uczelnianych romanistów potrwa cztery dni i odbędzie w dniach 20-23 marca.
– Na te szczególne dni przygotowaliśmy sporo atrakcji. Już we wtorek, 20 marca – a więc jeszcze przed oficjalnym otwarciem tegorocznej edycji Dni, miłośnicy języka francuskiego i kultury francuskiego obszaru językowego będą mogli towarzyszyć studentom filologii w spotkaniu wideokonferencyjnym ze studentami z Uniwersytetu w Nantes – zapowiada mgr Małgorzata Pociecha, jedna ze współorganizatorek imprezy.
Oficjalne rozpoczęcie tegorocznych Dni Frankofonii odbędzie się w środę, 21 marca w Auli PWSZ (sala C 017) o godzinie 9.30. Tego dnia uczestnicy będą mogli udać się na wirtualny spacer po Paryżu, a także wziąć udział w warsztatach poświęconych jednemu z regionów Francji – Owernii. Te ostatnie poprowadzi Carine Debarges-Dusza, Francuzka mieszkająca w Polsce od wielu już lat. – Warto poznać Owernię, choć nie jest to region bardzo znany. Jako ciekawostkę powiem, że w Owernii mamy wulkany, a ponadto u nas produkuje się najlepsze sery – przekonuje.
Kulminacją wydarzeń zaplanowanych na środę będzie konkurs Francja wczoraj i dziś, w którym wezmą udział licealiści oraz studenci.
Na czwartek zaplanowano z kolei m.in. kolejne „wirtualne spacery”, blok zabaw i konkursów przygotowany przez studentów oraz warsztaty. – O wykorzystaniu języka francuskiego dla potrzeb zawodowych opowie dr Grzegorz Markowski – zapowiada Małgorzata Pociecha.
Ostatnie akordy tegorocznej edycji Dni Frankofonii zaplanowano na piątek, 23 marca. Tego dnia odbędzie się kolejny konkurs – tym razem dla gimnazjalistów, organizowany wspólnie z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie, a także warsztaty poświęcone frankofońskim baśniom.
Niezwykle ciekawie zapowiada się także spotkanie z Roselyne Marty, attachee ds współpracy językowej Ambasady Francji w Polsce.
Szczegółowy program Dni Frankofonii 2018 poniżej.