Do 19 marca potrwa nabór na moduły podstawowy i podoficerski Legii Akademickiej. Jeśli jesteś studentem lub studentką, posiadasz polskie obywatelstwo i wyrażasz gotowość do odbycia kwalifikacji wojskowej, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć szkolenie wojskowe, które być może odmieni Twoje życie.
Legia Akademicka jest programem koordynowanym przez Biuro do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, skierowanym do studentów i studentek, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o przyszłej służbie zawodowej. Szkolenia teoretyczne realizowane w trakcie studiów prowadzone są przez wykładowców uczelni lub instruktorów jednostek wojskowych w formie wykładów i pokazów. Koordynator Legii Akademickiej w PWSZ w Tarnowie mgr Robert Wardzała podkreśla, że program realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej cieszy się dużym zainteresowaniem naszych studentów: Do części teoretycznej programu w ciągu trzech edycji przystąpiło łącznie dwustu trzydziestu dziewięciu studentów i studentek, reprezentujących wszystkie wydziały uczelni, z czego stu pięćdziesięciu uczestników złożyło wnioski o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych w ramach części praktycznej programu.
Po zaliczeniu części teoretycznej studenci uzyskują możliwość złożenia wniosku o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych, które w zależności od udziału w jednym lub dwóch modułach trwają trzy lub sześć tygodni. Praktyczna część realizowana jest podczas wakacji na terenie wojskowych koszar. Moduł podstawowy kończy się egzaminem i złożeniem przysięgi wojskowej, a co za tym idzie uzyskaniem statusu szeregowego rezerwy. Zwieńczeniem modułu drugiego jest uzyskanie statusu podoficera rezerwy.
Wnioski (dokument do pobrania) prosimy składać do 19 marca br. bezpośrednio do uczelnianego Koordynatora programu lub wysłać ich skany na adres wardzala.r@gmail.com. Więcej informacji na temat Legii Akademickiej znajdziecie na stronie internetowej Wojska Polskiego (w tym programy szkoleń).