Rok akademicki 2023/ 2024

Ξ

W ramach obchodów 26-lecia Akademii Tarnowskiej Katedra Filologii Wydziału Humanistycznego oraz Studium Języków Obcych zapraszają na sesję popularnonaukową „Dzień kultur i języków obcych” , która odbędzie się 7 maja 2024 r. Auli im. Jana Szczepanika (C017).

Program spotkania:

  • 9.00 – dr Anna Rój Twórczość pisarzy „chicano” z USA na przykładzie Julii Alvarez, czyli mieszanka dwujęzyczności i dwukulturowości;
  • 9.30 – dr Joanna Graca Literatura niemiecka w XXI wieku: Twórczość niemieckojęzycznych pisarzy z tłem migracyjnym na przykładzie powieści Fatmy Aydemir „Dżiny”;
  • 10.00 – dr Grzegorz Cebrat Szekspir na ludowo? Jak (nie)tłumaczyć „Króla Leara”;
  • 10.30 – mgr Roy Jones An Alien in Poland czyli Obcy w Polsce;
  • 11.00 Przerwa;
  • 11.30 – Karina Majzerowicz-Jaszcz (studentka filologii angielskiej) Wieczna młodość czy wieczne uprzedzenia? Ageizm w „Portrecie Doriana Graya” oraz współczesnym świecie;
  • 12.00 – mgr Carine Debarges-Dusza, mgr Anna Grabowska Wybitni Polacy we Francji i sławni Francuzi polskiego pochodzenia – wybrane postaci świata literatury, nauki, muzyki, sztuki i polityki;
  • 12.30 – dr Monika Pociask Mój projekt Jovan – przykład realizacji studiów zagranicznych przez serbskiego studenta w naszej Akademii Tarnowskiej;
  • 13.00 – mgr Paweł Podlasek Wielka Brytania okiem turysty o chudym portfelu.

Ξ

Studenci filologii angielskiej biorą udział w międzynarodowym programie BIP Lisbon 15-22.04.2024.

Ξ

Dział Współpracy z Zagranicą zaprasza na wykład otwarty Prof. Tamasa Vrauko z Uniwersytetu w Miskolcu zatytułowany „Hispanic influences in literature”.

Wykład odbędzie się 9 kwietnia w sali B024 o godz. 10.00-11.00.

Ξ

Prof. dr hab. Zygmunt Mazur, wykładowca Katedry Filologii Angielskiej AT, zaprasza serdecznie, szczególnie uczniów szkół średnich, na anglojęzyczne wykłady otwarte dotyczące literatury amerykańskiej.

Zajęcia będą odbywać się w godzinach 8.00–9.30. Zapisy prowadzi mgr Marta Marcinkiewicz. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: m_marcinkiewicz@atar.edu.pl

Ξ

Wydział Humanistyczny przygotował na poniedziałek – 25 marca –  wykład „Jak doskonalić pamięć i uczenie się”, który wygłosili dr hab. Janusz Zdebski oraz dr  Piotr Pudło. Dr hab. Eliza Krzyńska-Nawrocka zaprosiła na warsztaty pisarskie z literatury sensacyjnej, a dr hab. Michał Nawrocki – z literatury fantastycznej. Katedra Filologii Angielskiej – a konkretnie mgr Marcin Głodzik –  gościła młodzież na zajęciach z zakresu aktywizacji słownictwa, akcji i reakcji w konwersacji oraz skutecznego komunikowania się. Byli to uczniowie m.in. Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Tarnowie, VII Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie, Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu i III Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. Natomiast studenci Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej włączyli odwiedzających nas uczniów w cykl gier dydaktycznych „Ucz – doświadczaj – rozwijaj”.

Ξ

Za nami dwa intensywne dni, w czasie których wraz z mieszkańcami regionu świętowaliśmy 900. rocznicę pierwszej wzmianki o Tarnowie. 8 marca w Auli im. Jana Szczepanika pasjonaci historii miasta wzięli udział w konferencji popularnonaukowej. Natomiast 9 marca ponad 5 tysięcy osób odwiedziło nasz kampus podczas festiwalu historycznego. Obchody objął patronatem honorowym Prezydent RP Andrzej Duda.

Ξ

Zapraszamy na spotkanie informacyjne zorganizowane przez Konsula USA z Krakowa oraz partnera Konsulatu USA i Departamentu Stanu – CCUSA Poland. Jeśli marzysz o wyjeździe do USA, chcesz podszlifować język i poznać ludzi z całego świata, przyjdź w najbliższy czwartek (7.03) do sali B028 na godz. 13.30.

Prelegentami będą:

  • Behrouz Kianian – Konsul USA z Krakowa
  • Paulina Langer – asystent konsularny
  • Aleksandra Kupras – ambasadorka programów wymiany studenckiej

Ξ

21.12 2023

Start locally, debate globally („Zacznij lokalnie, debatuj globalnie”) to projekt BIP (Blended Intensive Programme) na Uniwersytecie Hogent w Gandawie w Beligii, w którym wzięli udział studenci i wykładowcy Kierunku Filologia Angielska Akademii Tarnowskiej w ramach Erasmus+ International Week. Wydarzenie zgromadziło uczestników z 14 krajów i 5 uniwersytetów.

Blended Intensive Programme (BIP) polega na połączeniu spotkań w formie wirtualnej i realnej tak, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał krótkoterminowych projektów. Stwarza możliwość doświadczenia udziału w programie Erasmus+ osobom, które z różnych względów nie mogą zdecydować się na dłuższy wyjazd i sprawdzenia swoich sił przed podjęciem decyzji o studiowaniu za granicą przez cały semestr.

Podczas wyjazdu reprezentanci naszej Uczelni współpracowali ze studentami czterech innych uczelni: z Portugalii, Irlandii, Niemiec i Belgii. Motywem przewodnim projektu była dominacja w życiu społecznym, a szczególną uwagę przywiązano do rozwijania umiejętności debatowania.

Tożsamość Europejczyka, stereotypy w służbie zdrowia czy kwestie moralne związane z używaniem sztucznej inteligencji – to przykłady tematów, o których dyskutowali studenci. W programie znaleziono również czas na ciekawe wykłady o dominacji w historii i języku, które prowadzili wykładowcy naszej Uczelni – mgr Marcin Głodzik oraz dr Shah Ahmed.

Uczestnicy mieli również przyjemność udać się do Brukseli, gdzie odwiedzili Parlament Europejski oraz Parlament Flamandzki, w którym przeprowadzili debatę na temat zalet i wad Unii Europejskiej. Następnie studenci przeprowadzili wywiady z lokalną społecznością i przygotowali prezentacje dotyczące tego, czego nauczyli się w czasie trwania projektu.

Nie zabrakło okazji do spróbowania lokalnej kuchni oraz zwiedzenia pięknej Gandawy z pokładu łódki. Dzięki wysiłkowi Ellen Goossens oraz Maartena Michielsa, którzy byli głównymi organizatorami BIP-u, te kilka dni spędzone razem sprawiły, że studenci nie tylko rozwinęli umiejętności językowe, prowadzenia debat czy pracy w grupie, ale również świetnie spędzili czas w gronie osób niezwykle otwartych, interesujących i zabawnych.

Oddajemy głos samym uczestnikom, którzy chętnie dzielą się wrażeniami z pobytu w Belgii::

Maria Kuczera: Tydzień BIP był niesamowitą okazją do poszerzenia perspektyw i nawiązania trwałych kontaktów międzynarodowych.

Weronika Dychus: Był to tydzień, podczas którego nauczyłam się przezwyciężać swoje lęki i który poszerzył moje perspektywy na przyszłość.

Eryk Tryba: Dzięki programowi Erasmus+ mogę rozwijać moją pasję – podróżowanie – a jednocześnie łączyć to z edukacją i ćwiczeniem umiejętności interpersonalnych.

Anastasia Zhuk: Współpraca z wyjątkowymi ludźmi, których poznałam na BIP-ie poszerzyła moje horyzonty i uświadomiła mi, że zawsze jesteśmy w stanie osiągnąć więcej niż nam się wydaje.

Franciszek Szterleja: BIP otworzył mi oczy na wiele spraw.

Weronika Noga: BIP był bardzo intensywnym i niezwykłym tygodniem, podczas którego dowiedziałam się więcej o samej sobie, jak i o świecie wokół mnie.

Roksana Pietruszka: Stałam się bardziej otwarta i pewna siebie dzięki pracy zespołowej z osobami z innych krajów.

Aleksandra Lisowska: Dla mnie ważnym elementem wyjazdu było poznanie, jak wygląda edukacja w innym kraju oraz wymienienie spostrzeżeń z innymi studentami na ten temat.

Wojciech Wołkowicz: BIP pozwolił mi poznać niezwykłych ludzi, których normalnie nie miałbym okazji spotkać.

https://drive.google.com/file/d/1XR7dMsTUnE4vPz77VCJCXtEVBBAV5l12/view?usp=drive_link

Ξ

19.12.23

Studium Języków Obcych i Wydział Humanistyczny serdecznie zapraszaj na magiczne wydarzenie pełne śpiewu i radości, gdzie kolędy i piosenki świąteczne zabrzmią w różnych językach!

Nieważne, czy jesteście doświadczonymi śpiewakami, czy po prostu chcecie dołączyć do wspólnej zabawy – wszyscy jesteście mile widziani!  Stwórzmy razem wyjątkową atmosferę świąt!

Ξ

Podczas sesji Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego poznaliśmy laureatów Nagrody im. Tadeusza Tertila. Przyznawane są one za pracę dyplomową o tematyce związanej z Tarnowem lub powiatem tarnowskim. Wśród wyróżnionych prac znalazły się również te przygotowane przez absolwentki Akademii Tarnowskiej.

W kategorii „prace licencjackie i inżynierskie” wyróżnienie otrzymała Martyna Olszówka, absolwentka filologii angielskiej, za pracę On the trail of the Sanguszko family in Tarnów and its region – a guide for foreigners, napisaną pod opieką dra Grzegorza Nawrockiego. Z kolei w kategorii „prace magisterskie” Kapituła wyróżniła magisterium Marty Zegar, absolwentki ekonomii, pt. „Sytuacja ludzi młodych na rynku pracy w regionie tarnowskim”, której promotorem był dr inż. Jarosław Mikołajczyk.

W skład Kapituły XVII edycji Nagrody im. Tadeusza Tertila weszli: zastępca prezydenta Tarnowa, Agnieszka Kawa, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, dr Jakub Kwaśny, członek zarządu powiatu tarnowskiego, Tomasz Stelmach, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego, Paweł Smoleń, Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki Akademii Tarnowskiej, dr Małgorzata Martowicz i kierownik Katedry Zarządzania MWSE, profesor dr hab. Leszek Kozioł.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym!

Ξ

17 odsłona Małopolskiej Nocy Naukowców za nami. Jednak na długo zapamiętamy to szczególne popularnonaukowe spotkanie, w którym biorą udział pasjonaci zdobywania wiedzy i poszukiwacze inspirujących doświadczeń bez względu na wiek. Wspólnie przeżywaliśmy wieczór przepełniony wrażeniami. Studenci i pracownicy Uczelni oraz nasi niezastąpieni partnerzy zrobili wszystko, żeby odwieszający nasz kampus skorzystali z najciekawszych atrakcji. Dziękujemy małym i dużym uczestnikom MNN za obecność i zapraszamy do częstszego odwiedzania Akademii Tarnowskiej!

 

Rok akademicki 2022/ 2023

 

Growth mindset – jak polubić wyzwania i oswoić porażki. 

Żyjemy w świecie, który charakteryzuje się ciągłą zmianą. Zmiana ta związana jest przede wszystkim z rozwojem technologii, ale tak naprawdę widoczna jest wszędzie – w ekonomii, życiu społecznym, jak również w edukacji. Jak w takiej sytuacji nauczyć się żyć ze świadomością, że to, czego nauczyliśmy się do tej pory, może już wkrótce być nieaktualne lub niewystarczające? Jak znaleźć w sobie chęć do podejmowania wyzwań? Jak poradzić sobie z presją, lękiem przed porażką i krytyką oraz ze świadomością, że błędy są w życiu nieuniknione? Odpowiedzią może być próba budowania w sobie nastawienia na rozwój, o czym opowiedzą Dorota Uchwat-Zaród i Marcin Zaród podczas spotkania 5 czerwca o godz. 9.00 (sala C06).

Dorota Uchwat-Zaród i Marcin Zaród od ponad dwudziestu pięciu lat pracują jako nauczyciele języka angielskiego w tarnowskich liceach ogólnokształcących. Są tłumaczami przysięgłymi, a od dziesięciu lat działają aktywnie w społeczności eduzmieniaczy – grupie Superbelfrzy RP. Są autorami artykułów w czasopismach dla nauczycieli oraz trenerami w programach edukacyjnych. W 2022 roku zdobyli statuetkę „Liderów zmian w edukacji” w konkursie Popojutrze 2.0 za swoją innowację edukacyjną pt. „Godziny Rozwoju. Jak wspierać nastawienie na rozwój i uczyć (się) innowacyjnie”. Prowadzą Stowarzyszenie Tarnowska Akademia Nauki zajmujące się wspieraniem nauczycieli i edukatorów w edukacji zdalnej i hybrydowej. Marcin jest współtwórcą polskiego podcastu edukacyjnego EduGadki, trenerem programu Asy Internetu oraz ekspertem w europejskim programie Novigado, poświęconym aktywnym metodom uczenia się w elastycznych przestrzeniach edukacji. W 2013 roku zdobył tytuł Nauczyciela Roku, a w kolejnych latach projekty jego uczniów zdobywały międzynarodowe nagrody w konkursach Cyberfair oraz Unsung Heroes.  Od kilku lat ćwiczą tai-chi i uwielbiają podróże, z których czerpią inspiracje do swojej pracy.

Ξ

Dzień Kultur i języków obcych – 25.04.2023

Katedra Filologii Wydziału Humanistycznego przygotowała w ramach Jubileuszu 25-lecia powstania Uczelni dla całej społeczności akademickiej, i nie tylko, spotkanie, podczas którego filolodzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat różnych aspektów nauki języka i literatury.

 

Rok akademicki 2021/ 2022

 

Zapraszamy serdecznie na spotkanie informacyjne związane z wyjazdem na studia lub praktyki w ramach programu Erasmus +. Zaproszenie skierowane jest do wszystkich studentów zainteresowanych wyjazdem na studia w kolejnym roku akademickim 2023/2024 lub odbyciem praktyk np. w czasie wakacji.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 23 marca w auli C017 w godzinach 12:30 – 13:30. Pracownicy Działu Współpracy z Zagranicą przedstawią szczegóły programu Erasmus + i odpowiedzą na wszystkie pytania słuchaczy.

Ξ

Studenci drugiego i trzeciego roku filologii angielskiej mieli okazję uczestniczyć w realizowanych w ramach projektu „Perspektywy Współpraca Synergia Zarządzanie w Tarnowie” zajęciach z udziałem pracodawców i praktyków. Gościem ostatnich spotkań był prawnik, Igor Sumara, który podzielił się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem w tematach bezpośrednio związanych z potencjalnymi ścieżkami zawodowymi dla absolwentów anglistyki.

Zajęcia dotyczyły trzech obszarów: działalności tłumacza w Internecie, wykorzystania języka angielskiego w pracy prawnika oraz pracy w branży nowych technologii.

Studenci otrzymali podstawowe informacje na temat świadczenia usług drogą elektroniczną, w tym koniecznych do przygotowania dokumentów oraz obowiązków wobec konsumentów. Usłyszeli o specyfice pracy z dokumentami prawnymi w różnych porządkach prawnych i o współpracy prawnika z tłumaczem zarówno w zakresie dokumentów urzędowych, jak i biznesowych. Dowiedzieli się, jak wygląda ścieżka kariery w branży nowych technologii, gdzie potrzebne są kompetencje filologa oraz jakie kursy i szkolenia uzupełniające wiedzę przydadzą się w tej branży. Na przykładzie rozwiązania Vasco Electronics zapoznali się z technologią wspierającą tłumaczenia.

Warsztaty i spotkania z pracodawcami i praktykami to ciekawy sposób na zetknięcie się z lokalnym rynkiem pracy w obszarach zgodnych z zainteresowaniami studentów filologii angielskiej.

Ξ

Wydawnictwa Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie zapraszają na spotkanie promujące książkę pt. „English for University: A Selection of Exercises for Intermediate Students”, której autorem jest Andrzej Fretschel-Hojarski. Publikacja ukazała się nakładem naszej Uczelni. Spotkanie odbędzie się 2 marca 2023 r. (czwartek) o godz. 11.00 w sali 028, budynek B, ANS w Tarnowie.
Podczas spotkania będzie można wysłuchać wykładu autora pt. Multiliteracies: Grammar, Context, and Meaning-Making oraz kilku słów na temat prezentowanej książki.
– „Multiliteracies Framework for Language Teaching” oferuje ciekawą, opartą na umiejętnościach wielostronnej alfabetyzacji, alternatywę dla Komunikacyjnej Metody Nauczania (CLT), która często oddziela gramatykę i słownictwo od innych podstawowych umiejętności. MFLT odpowiada na współczesne potrzeby uczniów – językowe, kulturowe jak i społeczne – wykraczające poza salę lekcyjną, jednocześnie wypełniając lukę między kursami językowymi na poziomie średnio zaawansowanym (B1/B2) i zaawansowanym (C1) poprzez wprowadzenia gramatykę w sposób bardziej zorientowany na znaczenie. Moja prezentacja koncentruje się na praktycznych aspektach nauczania gramatyki, podkreślając potencjalne zalety korzystania z zasobów tekstowych i oferując przykładowe propozycje lekcji w oparciu o moją ostatnią publikację zatytułowaną „English for University: A Selection of Exercises for Intermediate Students” – zapowiada autor publikacji.
Prezentacja odbędzie się w języku angielskim.
Do udziału w spotkaniu zapraszamy wykładowców, studentów oraz wszystkich zainteresowanych zagadnieniami nauki i nauczania języka angielskiego. Ze względów organizacyjnych zainteresowanych prosimy o potwierdzenie obecności na adres: wydawnictwa@anstar.edu.pl do 28 lutego 2023 r.

Ξ

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Panią Karoliną Elenis z firmy Algoos Study Work and Travel, która opowie o możliwości wyjazdu na praktyki zawodowe do Grecji i nie tylko. Zebranie odbędzie się 29 Listopada o godzinie 11:00 w Auli im J. Szczepanika (C017).

Firma Algoos Study Work and Travel pomaga znaleźć zagraniczne praktyki i zaadaptować się w nowym kraju.

Ξ

Wydawnictwa PWSZ w Tarnowie i Dział Współpracy z Zagranicą serdecznie zapraszają Studentów oraz Wykładowców na spotkanie promujące książkę dr Mireli Alhasani Dubali pt. Developing specialized English programs at university level to match the communicative needs of the European market, która wydana została przez naszą Uczelnię. Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek – 26 listopada 2021 r. o godz. 11.30 w sali B028.

Dr Mirela Alhasani Dubali w dniach 22-26 listopada prowadzi zajęcia dla studentów Filologii Angielskiej w ramach projektu Erasmus+ KA107 (nr 2020-1-PL01-KA107-079923). Więcej o programie mobilności Erasmus+.

Podczas spotkania zostanie wygłoszony wykład w języku angielskim poświęcony zagadnieniom nauczania tego języka w szkolnictwie wyższym w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z nauczaniem języka specjalistycznego oraz praktyczne nauczanie języków w kontekście potrzeb społecznych, akademickich i sfery biznesu. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Ze względów organizacyjnych, w celu zapewnienia środków ostrożności związanych z zagrożeniem epidemicznych, zainteresowani proszeni są o przesłanie informacji o swoim udziale na adres: wydawnictwa@pwsztar.edu.pl do 25 listopada 2021 r.

Ξ

Dział Współpracy z Zagranicą zaprasza na spotkanie informacyjne w dniu 25.10.2021 r. o godzinie 11:00 ,w sali C017 wszystkich studentów i pracowników PWSZ w Tarnowie zainteresowanych uczestnictwem w programie Erasmus +, obejmującym wyjazdy na studia i praktyki oraz mobilności kadry.

Dokąd można wyjechać? Na jakich zasadach? Jak ubiegać się o wyjazd? Jaka jest wysokość stypendium? – Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas naszego spotkania.

Program spotkania:

  • 11.00 – 11.30 podstawowe informacje na temat programu Erasmus+,
  • 11.30 – 12.00 prezentacja Uczelni partnerskich,

 

Rok akademicki 2020/ 2021

 

Dziekan Wydziału Humanistycznego PWSZ w Tarnowie oraz Kierownik Katedry Filologii Polskiej uprzejmie zapraszają wszystkich zainteresowanych na kolejne zdalne zebranie naukowe zespołu językoznawczego w dniu 22 kwietnia 2021 roku o godzinie 17.00.

Gościnnie referat pt. Anglicyzmy w języku polskiej społeczności korporacyjnej przedstawi dr Agnieszka Cierpich-Kozieł.

Dr Agnieszka Cierpich-Kozieł jest adiunktem w Instytucie Neofilologii Akademii Ignatianum w Krakowie; autorką i współautorką dwóch monografii oraz artykułów naukowych dotyczących w głównej mierze wpływu języka angielskiego na polszczyznę.

Link do spotkania MS Teams.

Ξ

„Do You Speak emoji? Pragmatyka komunikacji wizualnej i wizualno-werbalnej” – gościnny wykład pod takim właśnie tytułem, już w najbliższy wtorek, 16 marca, wygłosi dla wszystkich chętnych dr hab. Piotr H. Lewiński, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego. Spotkanie odbędzie się na platformie MS Teams.

Na wykład zapraszają Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju PWSZ, Dziekan Wydziału Humanistycznego oraz Kierownik Katedry Filologii Polskiej wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Polonistów.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek, 16 marca, początek o godz. 13.15.

Link do transmisji TUTAJ.

Ξ

Dr hab. Piotr Lewiński, prof. UWr – adiunkt w Zakładzie Językoznawstwa Stosowanego IFP UWr. Jego zainteresowania naukowe to glottodydaktyka, język perswazji, pragma-dialektyka, retoryka, teoria argumentacji.

Prowadzi wykłady: nauka o komunikowaniu, językoznawstwo ogólne, metodologia badań nad językiem, perswazja w reklamie, Contemporary Polish Culture (w jęz. angielskim) dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz konwersatoria: retoryka po II wojnie światowej, podstawy teorii argumentacji, lingwistyczne podstawy retoryki, gramatyka funkcjonalna.

W latach 2000-04 był lektorem na uniwersytecie „L’Orientale” w Neapolu, w latach 2004-06 współpracował przy realizacji dwóch projektów unijnych: COM-IN-EUROPE oraz INTI Obywatelstwo przez naukę języka.

Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej na uniwersytecie DePaul w Chicago (1997/98) oraz Fulbrighta na Uniwersytecie Waszyngtona w Seattle (2006/2007). Członek ISSA (The International Society for the Study of Argumentation).

Fotografia i biogram ze strony Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

Ξ

Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. Zygmuntowi Mazurowi, prof. Uczelni, wieloletniemu pracownikowi Katedry Filologii PWSZ w Tarnowie, tytuł profesora nauk humanistycznych. 

Prof. dr hab. Zygmunt Mazur studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Alliance College, Cambridge Springs w Pensylwanii. Przebywał również na stypendium na Uniwersytecie Harvarda. Pracę doktorską i rozprawę habilitacyjną obronił na Wydziale Filologicznym UJ.

Profesor związany jest z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie od momentu powstania Uczelni. W latach 1990-1998 pracował w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Tarnowie (gdzie pełnił również rolę opiekuna naukowego), a od 1998 pracuje na Wydziale Humanistycznym PWSZ, gdzie wykłada historię literatury amerykańskiej, historię USA, prowadzi ćwiczenia z literatury amerykańskiej oraz seminarium dyplomowe. Prof. Zygmunt Mazur pracuje również na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie kieruje Zakładem Historii Literatury i Kultury Amerykańskiej. Posiada także doświadczenie dydaktyczne zdobyte na zagranicznych uczelniach: wykładał na Uniwersytecie w Bordeaux, w Troy University w Alabamie oraz University of Northern Iowa. Wygłaszał wykłady gościnne na wielu uniwersytetach europejskich (m.in. w Exeter, Londynie, St. Andrews, Kolonii, Padwie, Rzymie, Salzburgu, Genewie, Zurychu, Lozannie) oraz kilku amerykańskich (m.in. na Middle Tennessee State University oraz University of California, Santa Cruz).

Swoje zainteresowania naukowe koncentruje głównie wokół historii literatury amerykańskiej, zwłaszcza powieści amerykańskiej drugiej połowy XX wieku oraz nurtu ekologicznego we współczesnej poezji amerykańskiej. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, m.in. książek The Representation of History in Post-War American Fiction (Universitas, 2001), oraz Od mitu do ekologii: Poezja W.S. Merwina (WUJ, 2018). Współredagował kilkanaście tomów zbiorowych. Jest redaktorem popularnej antologii literatury amerykańskiej The College Anthology of American Literature, oraz współredaktorem The College Anthology of English Literature.

Ξ

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie

Dziekan Wydziału Humanistycznego

oraz

Kierownik Katedry Filologii Polskiej

zapraszają na gościnny wykład dr Ewy Widłak,

  1. „Od poziomu lokalnego do globalnego –  jak efektywnie komunikować na skalę międzynarodową?”, który odbędzie się 2 grudnia 2020 roku o godzinie 13.15 w trybie zdalnym na platformie MsTeams

Link do wydarzenia:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_YTFiODYxZWItMGNjYy00Y2Q1LWJlYjgtNmFjMjFmZWQ2M2U5%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%225bcccb35-0e7b-4ed1-b306-b54b683947cc%22%2c%22Oid%22%3a%2285c5c240-b568-4f99-8680-b00e61076771%22%7d

Ξ

W listopadzie rozpoczęły się zajęcia realizowane w obszarze Język angielski w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Prowadzą je wykładowcy Katedry Filologii (Filologia Angielska) Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie dla uczniów z kilkunastu szkół średnich południowej Polski: Tarnowa, Krakowa, Nowego Targu, Zakopanego, Myślenic, Zakliczyna, Olkusza, Muszyny, Limanowej, Krynicy, Starego Sącza oraz Gorlic.

Podczas zajęć prowadzonych on-line uczniowie mają okazję ćwiczyć fonetykę, zaawansowane słownictwo oraz poznają różnice między językiem angielskim używanym w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Co ważne, sieciowe spotkania umożliwiają uczniom rzeczywistą wymianę zdań z rówieśnikami z innych szkół i wykładowcą.

Małopolska Chmura Edukacyjna to projekt dofinansowywany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego bezpośrednim beneficjentem jest Województwo Małopolskie – Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego. Partnerem projektu jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.

Ξ

Dział Współpracy z Zagranicą zaprasza wszystkich studentów PWSZ w Tarnowie na spotkanie informacyjne dotyczące unijnego programu wyjazdów zagranicznych Erasmus+.

Spotkanie odbędzie się 10.11.2020 r. (wtorek) o godz. 12.30 na platformie Microsoft Teams. Link do wydarzenia.

Wprawdzie obecnie wyjazdy odbywające się w ramach programu są wstrzymane ze względu na sytuację epidemiczną na świecie, ale będą realizowane w najbliższym możliwym terminie.

 

Rok akademicki 2019/ 2020

 

28 maja 2020 roku zakończyły się zajęcia on-line w obszarze języka angielskiego realizowane w ramach projektu pn. Małopolska Chmura Edukacyjna – nowy model nauczania, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dzięki zdalnej formie zajęcia mogły być kontynuowane nawet po zawieszeniu regularnych zajęć w szkołach i na uczelniach. Zajęcia prowadzone przez dr. Grzegorza Nawrockiego, dr. Grzegorza Cebrata i mgr Annę Stefanowicz-Kocoł umożliwiły uczniom piętnastu szkół średnich Małopolski nie tylko podniesienie kompetencji językowej ale również poszerzenie wiedzy z zakresu kultury i historii krajów anglojęzycznych.

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości ogłosiło termin naboru wniosków dla szkół średnich o dofinansowanie działań MCHE w roku szkolnym 2020/2021. Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.

Ξ

Koło Naukowe Anglistów działające w Katedrze Filologii Wydziału Humanistycznego PWSZ w Tarnowie zaprosiło pracowników i studentów na 9-tą już edycję spektaklu bożonarodzeniowego. Była to wspaniała okazja do tego, by posłuchać języka angielskiego w brzmieniu z czasów elżbietańskich. Impreza odbyła się w środę, 18 grudnia w Auli uczelnianej.

Tegoroczną inspirację stanowiła twórczość poetycka św. Roberta Southwella, autora metafizycznego, jezuity, męczennika terroru elżbietańskiego.

– Dziewięć utworów o narodzeniu i dzieciństwie Chrystusa zaczerpniętych z tomu, „Maeoniae’” wydanego post mortem w 1595 w Londynie zostało przedstawianych w oryginalnej XVI-wiecznej wymowie epoki szekspirowskiej – komentował dr Grzegorz Nawrocki, kierownik Katedry Filologii PWSZ, opiekun koła.

Inscenizowanej recytacji towarzyszyła będzie pantomima i muzyka skomponowana przez jednego z uczestników.

Nie zabrakło też kompozycji śpiewanej, w autorskiej aranżacji uczestników przedstawienia. Była nią wersja bardziej znanego, tłumaczonego na język polski przez Stanisława Barańczaka utworu „The Burning Babe”, także autorstwa Roberta Southwella.

 

Przedstawienie bożonarodzeniowe rok 2019: The Divine Infant’s Timeline – St. Robert Southwell’s Christian Poetry in Original Pronunciation

Przedstawienie bożonarodzeniowe rok 2018: The Spirit and Taste of Christmas

Przedstawienie bożonarodzeniowe rok 2017: Echoes of Nativity

Przedstawienie bożonarodzeniowe rok 2016: What Christmas is really about

Przedstawienie bożonarodzeniowe rok 2015: The Little Match Girl

Przedstawienie bożonarodzeniowe rok 2014: Christmas Pirates of the Bermuda Triangle

Przedstawienie bożonarodzeniowe rok 2013: Operation Christ Child

Przedstawienie bożonarodzeniowe rok 2012: Sir Gawain the Green Knight

Przedstawienie bożonarodzeniowe rok 2011: Christmas Tale

Wróć do góry