Miasto Tarnów, Akademia Tarnowska oraz bractwo historyczne „Wataha rycerska” zapraszają do wspólnego świętowania obchodów 900-lecia pierwszej wzmianki o Tarnowie w 694. rocznicę lokacji miasta. 8 i 9 marca pasjonaci historii spotkają się na kampusie Akademii Tarnowskiej podczas konferencji popularnonaukowej, festynu historycznego i koncertu zespołu „Żniwa”. Patronem Honorowym wydarzenia jest Prezydent RP Andrzej Duda.
Obchody rozpoczną się w Sali Lustrzanej w czwartek, 7 marca, o godz. 10.00 konferencją „Miasto na warsztat”. O godz. 12.00 w bazylice katedralnej odprawiona zostanie msza święta w intencji Spycimira Leliwity, a po jej zakończeniu (godz. 13.00) nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem króla Władysława Łokietka. Chwilę później – godz. 13.15 – w Zakątku Spycimira Leliwity rozpocznie się happening historyczny. Na godz. 14.00 zaplanowano w ratuszu promocję „Rocznika Tarnowskiego 2023/2028” oraz książek poświęconych Tadeuszowi Tertilowi i Elżbiecie Drużbackiej. Pierwszy dzień obchodów zakończy gala urodzinowa i koncert „Wieczór z Jane Stirling: Szkocja Chopina” w Zespole Szkół Muzycznych.
W piątek, 8 marca, uroczystości przeniosą się do Akademii Tarnowskiej. O godz. 9.30 w mieszczącej się w budynku Centrum Nowoczesnych Technologii (budynek C) Auli im. Jana Szczepanika rozpocznie się panel dyskusyjny „Początki Tarnowa. Z mroków pradziejów poprzez wczesne średniowiecze do narodzin miasta 1330″. Od godz. 11.30 będzie w niej natomiast można wysłuchać cyklu wykładów „Wybitni tarnowianie”, podczas którego omówione zostaną sylwetki Spycimira Leliwity, hetmana Jana Tarnowskiego, generała Józefa Bema, Witolda Rogoyskiego, Tadeusza Tertila i Jana Szczepanika. Zaprezentowane zostaną także wizualizacje zamku na Górze św. Marcina, Klasztoru Bernardynów z systemami fortyfikacji miejskich oraz dawnego Tarnowa. Piątkowe obchody zakończy, rozpoczynający się o godz. 19.30 w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury, koncert zespołu „Leliwa Jazz Band”.
W sobotę, 9 marca, od godz. 12.00 do godz. 17.00 potrwa festyn historyczny (na terenie hali sportowej Akademii Tarnowskiej – budynek E). Zwiedzający obejrzą animacje, pokazy walk, pojedynki, wystawy broni; będą mogli wziąć udział w nauce szermierki, warsztatach rycerskich czy zabawach dla dzieci. Nie zabraknie również kramów i stoisk tematycznych (garncarstwo, dawne tkactwo, snycerka, bartnictwo, kaletnictwo, zielarstwo). Na zakończenie o godz. 18.00 w Auli im. Jana Szczepanika odbędzie się koncert zespołu „Żniwa”, grającego pagan-folk: muzykę inspirowaną wierzeniami, historią i legendami Słowian, Celtów i Wikingów.