W dniach 5 i 12 stycznia 2024 roku odbyły się pierwsze w tym roku kalendarzowym wydarzenia związane z realizowanym wspólnie przez Katedrę Chemii i Katedrę Pedagogiki Projektem Naukowym Per Scientiam ad Astra – Pokazy Naukowe w Akademii Tarnowskiej.
W ramach pierwszego wydarzenia Pani Kierownik Katedry Chemii – dr Agata Lada przybliżyła uczniom szkół podstawowych jak zróżnicowany jest skład chemiczny kosmetyków. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z takimi zagadnieniami jak składniki aktywne w algach, drzewie kiełbasianym, śluzie ślimaka czy zwierzęcych komórkach macierzystych.
Drugie spotkanie, to obok wykładu również warsztaty naukowe, tym razem dla młodzieży szkół ponadpodstawowych prowadzone przez wykładowcę Katedry Chemii dr Małgorzatę Martowicz. Wykład skoncentrowany był na związkach wielkocząsteczkowych a uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnymi metodami otrzymywania polimerów oraz zastosowaniami tworzyw sztucznych. Natomiast podczas warsztatów uczniowie samodzielnie wykonywali eksperyment, w którym oznaczali zawartość szczawianów w herbatach i sprawdzali jak na ich ilość wpływa wydłużenie czasu parzenia herbat.
W styczniu Katedra Chemii gościła uczniów z następujących szkół:
- Szkoła Podstawowa nr 15 im. gen. Józefa Bema w Tarnowie,
- Szkoła Podstawowa nr 5 im. Edmunda Bojanowskiego w Dębicy,
- Zespół Szkół im. ks. dr Jana Zwierza w Ropczycach,
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku
- II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy.
Poza wykładowcami Katedry Chemii w Projekt zaangażowani są również studenci należący do kół naukowych: Naukowe Koło Chemików „OZON” (Katedra Chemii) oraz Studenckie Koło Naukowe Pedagogów Paideia (Katedra Pedagogiki).
Więcej na temat projektu można przeczytać na stronie: https://psaa.atar.edu.pl
Obszerna relacja z wszystkich dotychczasowych wydarzeń znajduje się pod adresem link.
Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊
Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, cheminformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu pod nazwą „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.