Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Akademii Tarnowskiej od wielu lat wspiera w rozwoju nie tylko studentów, ale również uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, podejmując szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie – może być przyjemnością.

Z myślą o uczniach prowadzone są m.in. konkursy, warsztaty, wykłady naukowe, pokazy doświadczeń chemicznych (szczegóły na stronie).

Już od trzynastu lat Wydział Matematyczno-Przyrodniczy prowadzi dla uczniów cieszące się ogromnym zainteresowaniem Tarnowskie Piątki Naukowe. To cykl wykładów popularno-naukowych z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, na które składają się Tarnowskie Piątki Chemiczne, Tarnowskie Piątki Matematyczne oraz Tarnowskie Piątki z Ochroną Środowiska.

W kolejne piątki każdego miesiąca pracownicy dydaktyczni z Katedry Chemii, Katedry Matematyki lub Katedry Ochrony Środowiska proponują wykład tematyczny dotyczący konkretnego zagadnienia teoretycznego lub praktycznego z zakresu chemii, matematyki lub szeroko pojętej ekologii, a wykłady te gromadzą tłumy uczniów ze szkół tarnowskich i najbliższych okolic.

W odpowiedzi na prośby szkół, których od Tarnowa dzieli spory dystans, oferta spotkań naukowych WMP została poszerzona o Dzień z Wydziałem Matematyczno-Przyrodniczym. To propozycja dla szkół z województw podkarpackiego, świętokrzyskiego i z obrzeży województwa małopolskiego. Podczas jednego spotkania uczniowie będą mieli możliwość wysłuchania wykładów z chemii oraz biotechnologii i zapoznania się z aktywnością studenckich kół naukowych działających przy Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym.

Kolejny „Dzień z Wydziałem Matematyczno – Przyrodniczym”, odbędzie się 26 stycznia 2024 r. w budynku B Uczelni w sali B028. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:00.

Poniżej program:

10:00-10:15 – wystąpienie Dziekana Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego, przywitanie uczestników;

10:15-10:35 – „Dlaczego warto studiować chemię?”;

10:35-11:15 – „Chemia w kosmetykach – czy jest się czego bać?„;

11:15-11:30 – przerwa, podczas której można porozmawiać z wykładowcami Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego;

11:30-12:30 – „Biotechnologia w ochronie środowiska”;

12:30-12:45 – Naukowe Koło Chemików OZON zaprezentuje pokaz doświadczeń chemicznych.

Na zakończenie istnieje możliwość zwiedzania laboratoriów chemicznych znajdujących się w budynku B Uczelni.

Zapraszamy do udziału! 😊

Kontakt: