Koło Naukowe Katedry Prawa 

Rejestracja Koła_Prawo 2023 (1)

 

 

Działalność naukowa Koła obejmuje m.in. pogłębianie wiedzy oraz rozwijanie umiejętności poprzez organizację warsztatów, spotkań z przedstawicielami zawodów prawniczych, pisanie artykułów naukowych, uczestniczenie w konferencjach, czy też organizację własnych konferencji naukowych.

Opiekun Koła:

dr Krzysztof Chmielarz (2022/2023)

mgr Alicja Mól (2023/2024)

Spotkanie Koła Naukowego Katedry Prawa z Przewodniczącym Rady Powiatu Tarnowskiego

16 maja 2023 r. odbyła się LV Sesja Rady Powiatu Tarnowskiego. Na zaproszenie Pana Krzysztofa Płaczka Koło Naukowe Katedry Prawa mogło się zapoznać z przebiegiem obrady, dotyczące najważniejszych tematów w powiecie tarnowskim. Członkowie Koła mieli również przyjemność poznać Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Pawła Smolenia. Cieszymy się, że jako Koło Naukowe mamy możliwość uczestniczyć w tak ważnych wydarzeniach.

 

W dniu 20 grudnia 2023 r. odbyła się wycieczka do Warszawy studentów, będących członkami Koła Naukowego Katedry Prawa, w której uczestniczyło
10-ciu studentów i studentek pod opieką opiekuna koła Pani Mecenas Alicji Mól

Głównym celem wycieczki była wizyta w Sejmie, gdzie uczestnicy wycieczki mieli okazję przejść korytarzami sejmowymi, tak często rejestrowanymi przez dziennikarzy. Przewodniczka, która zajmuje się oprowadzaniem wycieczek po Sejmie, przybliżyła studentom podstawowe zagadnienia związane z pracami parlamentarzystów oraz historię Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Studenci spotkali się również z posłankami Anną Pieczarką oraz Józefą Szczurek – Żelazko.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w centrali PZU, gdzie studenci zostali przyjęci przez Panią Katarzynę Galus, absolwentkę I Liceum w Tarnowie, która jest Dyrektorem Biura Nadzoru nad Spółkami Zagranicznymi PZU SA. Pani Dyrektor jest absolwentką prawa UW, dlatego przedstawiła studentom prezentację na temat możliwych ścieżek kariery prawnika w strukturach spółki, której jest pracownikiem.

Szczególnie wszystkim podobał się niesamowity widok z okien biura pani Dyrektor, które znajduje się na ostatnim piętrze wieżowca, zlokalizowanego w centrum Warszawy przy Rondzie Ignacego Daszyńskiego 4.

W dniu 26 lutego 2024 r. w historycznej sali nr 11 tarnowskiego sądu
odbyła się pod patronatem prezesa Sądu Okręgowego w Tarnowie debata
studentów – członków Koła Naukowego Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej
na temat: Kara śmierci – powracający problem.

Nieludzkie traktowanie, sprawiedliwa odpłata, czy realna konieczność ochrony społeczeństwa? Studenci podzieleni byli na dwie trzyosobowe drużyny i rywalizowali o wygraną, żywo argumentując za i przeciw karze śmierci, jury w składzie Pani sędzia Agnieszka Sadecka, Pan Arkadiusz Bara – Prokurator Okręgowy oraz Pan Mecenas Maciej Morawski jednogłośnie zadecydowało, że wynikiem tej debaty będzie remis.

Pan Tomasz Kozioł – Prezes Sądu Okręgowego w Tarnowie zapowiedział kolejną debatę, która odbędzie się w tarnowskim sądzie już jesienią.

Dni Otwarte Akademii Tarnowskiej

W ramach Dni Otwartych Akademii Tarnowskiej, Koło Naukowe Katedry Prawa przygotowało dla młodzieży odwiedzającej uczelnię – Quizlet o prawie oraz Symulację rozprawy karnej. Uczniowie i studenci pod opieką Pani Mecenas Alicji Mól z chęcią podjęli się odegrania ról w sprawie karnej dotyczącej przemocy w rodzinie. Przebrani w profesjonalne togi uczestnicy rozprawy szczególnie błyskotliwie poradzili sobie z wyzwaniem aktorskim profesjonalnych zawodów prawniczych. Symulację uświetnił również udział specjalistki w sprawach karnych Pani Mecenas Katarzyny Skoczylas, która odegrała rolę obrońcy.

Konferencja Koła Naukowego Katedry Prawa

Ignorantia iuris nocet

24 maja 2024 r.

Akademia Tarnowska, sala B024

W dniu 24 maja 2024 r. na Akademii Tarnowskiej odbyła się Konferencja Koła Naukowego Katedry Prawa, w ramach której został przeprowadzony Konkurs referatów studentów Akademii Tarnowskiej. Konferencję uświetniło wystąpienie Pana Mecenasa Aleksandra Guta – Dziekana Krakowskiej Izby Adwokackiej, który wyznaczył ścieżki współpracy Akademii Tarnowskiej z Krakowską Izbą Adwokacką, swym zasięgiem terytorialnym obejmującej również miasto Tarnów. Prezentacje studentów oceniało jury, w następującym składzie:

Pan dr inż. Jarosław Mikołajczyk, prof. Uczelni Przewodniczący jury – Dziekan Wydziału Administracyjno – Ekonomicznego

Prof. dr hab. Piotr Dobosz – Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego

Pan dr Krzysztof Chmielarz – Kierownik Katedry Prawa Akademii Tarnowskiej

Dziekan Krakowskiej Izby Adwokackiej Pan Mecenas Aleksander Gut wyznaczył jako członka jury reprezentanta Rady Adwokackiej w Krakowie Pana Mecenasa Roberta Piekarczyka

Każdy ze studentów zgłaszających swój referat na konkurs otrzymał nagrodę w postaci bonu podarunkowego do sieci sklepów Empik, zaś jury wyłoniło trzech studentów, którzy zdobyli następujące miejsca na podium:

1 miejsce Wiktor Kornaus otrzymał nagrodę w kwocie 1000 zł,

2 miejsce Dominika Stachowska otrzymała nagrodę w kwocie 600 zł,

3 miejsce Gabriela Kumorowska otrzymała nagrodę 400 zł.

Serdeczne podziękowania dla sponsora nagrody dla zwycięzców konkursu referatów Spółki Krakowskie Zakłady Automatyki SA z siedzibą w Krakowie, którego przedstawiciel Pan inżynier Marek Matusik – Dyrektor ds. realizacji kontraktów uczestniczył w konferencji.

Wróć do góry