W dniu 28 września 2023 roku w murach Akademii Tarnowskiej gościliśmy pracowników Biura ds. Osób Niepełnosprawnych AGH w Krakowie. Gospodarzem spotkania była mgr Monika Grela – pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych. Program wizyty obejmował prezentację realizowanych projektów w Akademii Tarnowskiej:

• „Pełne Wsparcie Studentów Z niepełnosprawnością w Tarnowie” – koordynator mgr Arkadiusz Kolak (Kanclerz AT)
  • Teaching History for Disabled Students trough Digitalized Gamification Tools – koordynator dr Dariusz Dudzik (Katedra Pracy Socjalnej)

Delegacja Biura ds. Osób Niepełnosprawnych AGH Kraków, po kampusie Akademii Tarnowskiej oprowadzał mgr Przemysław Markowicz (Katedra Wychowania fizycznego). Po budynku biblioteki Akademii Tarnowskiej delegację oprowadzała Pani Lidia Dziża.

On September 28, 2023, we hosted employees of the Office for Disabled Persons of the AGH University of Science and Technology in Kraków within the walls of the Tarnow University. The host of the meeting was Monika Grela – Rector’s representative for Disabled People. The visit program included the presentation of projects implemented at the Tarnów University:

1) „Pełne Wsparcie Studentów Z niepełnosprawnością w Tarnowie” (Full Support for Students with Disabilities in Tarnów) – coordinator Arkadiusz Kolak – Chancellor of AT

2) “Teaching History for Disabled Students trough Digitalized Gamification Tools” – coordinator Dariusz Dudzik (Department of Social Work)

A delegation from the Office for Disabled Persons at AGH Kraków was guided around the campus of the Tarnów University by Przemysław Markowicz (Department of Physical Education). The delegation was shown around the library building of the Tarnów Academy by Mrs. Lidia Dziża.