Drużyna kobiecego futsalu AZS ANS Tarnów zapisała się podczas ostatniego weekendu na kartach historii. Podczas rozegranego w Gdańsku finału Akademickich Mistrzostw Polski ekipa trenera Krzysztofa Tomalskiego sięgnęła po srebrny medal w klasyfikacji generalnej oraz po „złoto” w swoim typie uczelni. To czwarty „duży” medal AMP w sportach drużynowych. Nieco gorzej poszło Studentom, którzy występ w gdańskim finale zakończyli na fazie grupowej i ostatecznie zostali sklasyfikowanie na miejscach 13-16.

Udział w turnieju finałowym AMP tarnowianki rozpoczęły od minimalnego zwycięstwa nad AWF Warszawa 1:0. W drugim meczu zremisowały z Uniwersytetem Gdańskim 2:2 i o awans musiały walczyć z drugą drużyną z Gdańska – Politechniką. W tym spotkaniu podopieczne trenera Krzysztofa Tomalskiego pokazały wielką moc gromiąc gdańszczanki 6:0.

Gorszy bilans bramek sprawił, że do ćwierćfinału awansowały z drugiego miejsca, co oznaczało walkę o wejście do „czwórki” z utytułowaną ekipą Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Spotkanie w czasie regulaminowym zakończyło się remisem, o wszystkim decydowały rzuty karne. Lepiej wykonywały je tarnowianki, które dzięki zwycięstwu 4:3 awansowały do strefy medalowej.

Niedzielny półfinał w ich wykonaniu był niesamowity i zakończył się zwycięstwem 3:0 z ekipą Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego z Częstochowy. Wtedy jasne stało się, że nasze Studentki mają co najmniej „srebro” oraz, że wygrają klasyfikację w typach szkół.

Rywalkami w wielkim finale była drużyna Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nasze akademiczki musiały uznać w nim wyższość utytułowanych rywalek, które wygrały 3:0.

– Gratuluję wszystkim zawodniczkom, trenerowi oraz sztabowi szkoleniowemu. To wspaniały sukces, który smakuje tym bardziej, że przed finałem nie byliśmy w gronie faworytów – mówi Rektor ANS, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni.

– To fakt, że nie zaliczano nas do grona drużyn, które mogą powalczyć o medale, ale ten sukces nie jest dziełem przypadku, czy szczęścia – mówi prezes KU AZS ANS Tarnów. – Przypomnę tylko, że drużyny trenera Tomalskiego od kilku lat awansują do krajowych finałów AMP. Procentuje systematyczna praca, upór i oczywiście dobra selekcja zawodniczek i zawodników. Cieszę się ogromnie z tego medalu, bo wiem, że już rok, czy dwa lata temu byliśmy blisko podobnej niespodzianki. Wtedy zabrakło nam trochę szczęścia i doświadczenia, w tym roku udało się, a nasza drużyna zapisała się na kartach historii – dodaje Wojciech Nowak.

Medal wywalczony w Gdańsku jest czwartym „dużym” medalem AMP w sportach drużynowych. Wcześniej „złota” wywalczyli futsaliści oraz siatkarki, a „brąz” piłkarze ręczni.

Warto dodać, że poza tytułem wicemistrzowskim, ekipa trenera Tomalskiego wygrała także klasyfikację w typach szkół.

Srebrne medalistki wystąpiły w składzie: Klaudia Bułąś, Aniela Drwal, Joanna Jajeśnica, Anna Kaczówka, Gabriela Kusion, Karolina Piwowarczyk, Patrycja Piwowarczyk, Aleksandra Skrzyniarz, Klaudia Skrzyniarz, Katarzyna Trytek, Paulina Wałaszek. Trener: Krzysztof Tomalski, II trener: dr Marcin Krawczyk.

Skład drużyny Studentów: Igor Dubas, Kacper Kijowski, Sebastian Kitrys, Krzysztof Kucharczyk, Maciej Kuchta, Szymon Leśniak, Przemysław Łyczko, Mateusz Michoń, Hubert Plebanek, Adam Szlązak, Dominik Wardzała, Piotr Witek, Igor Wójcik, Klaudiusz Woźniak. Trener: Krzysztof Tomalski, II trener: dr Marcin Krawczyk.

Wróć do góry