Hakan przyjechał do Tarnowa na staż w ramach programu Erasmus+ kilka miesięcy temu. Jest absolwentem Uniwersytetu Technicznego w Iskanderun. Tarnów i Polska spodobały mu się na tyle, że planował zostać z nami i poszukać pracy w naszym kraju. Nie pozwalała na to jego studencka wiza, więc wrócił do swojego kraju, aby załatwić formalności. Zdążył jeszcze wysłać do Tarnowa zaproszenie dla swojego opiekuna do odwiedzenia Turcji, poinformować, że wrócił szczęśliwie, że jest już z rodziną. Kilka dni później doszło do tragicznego trzęsienia ziemi… Hakan żyje, ale stracił wielu członków rodziny i znajomych. Nie możemy ich zostawić samym sobie. Dla nas ofiary trzęsienia ziemi mają twarz naszego kolegi. Dlatego postanowiliśmy działać. Każdy może pomóc! Link do zrzutki.pl poniżej.

LINK DO ZRZUTKI

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło południową Turcję i północną Syrię było najtragiczniejszym wydarzeniem w tamtym rejonie od wielu lat. Szczególną tragedię przeżywają ludzie z prowincji Hatay w Turcji, z której pochodzi Hakan – aktualnie absolwent Uniwersytetu Technicznego w Iskenderun, który jeszcze w styczniu 2023 roku był na stażu w Polsce.

Staż odbywał w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, w laboratoriach Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki.

– Byłem jego opiekunem stażu, tym bardziej ciężko mi jest opisać co Hakan i jego najbliższa rodzina przeżywa w tej chwili. Domy Hakana i jego najbliższej rodziny zostały zniszczone w takim stopniu, że nadają się tylko do rozbiórki (zdjęcia przedstawiają stopień zniszczeń). Wujek i kuzyn Hakana zginęli pod gruzami domu podczas trzęsienia ziemi – opowiada dr Łukasz Mik.

Hakan w tarnowskim Muzeum Okręgowym

Z inicjatywy kilku pracowników ANS w Tarnowie, którzy mieli okazję poznać Hakana, postanowiliśmy uruchomić publiczną zbiórkę, żeby chociaż w jakimś, nawet niewielkim stopniu wspomóc rodzinę dotkniętą tą tragedią.

– Teraz najważniejsze dla nich jest znalezienie zastępczego mieszkania i zapewnienie środków do życia, aby powoli mogli „stanąć na nogi”. Wszyscy, którzy mieli okazję poznać Hakana wiedzą, jak miłym, kontaktowym i dobrym jest człowiekiem – dodaje Łukasz Mik.

Podczas pobytu w Polsce Hakan miał okazję zwiedzić kilka miast. Na zdjęciu widać go na tle Katedry Mariackiej podczas zwiedzania Krakowa. Bardzo polubił nasz kraj i starał się tutaj o pracę wysyłając swoje CV do zakładów pracy, głównie w Krakowie. Niestety, jego wiza studencka nie umożliwiała podjęcia pracy. Do tego potrzebne było zaproszenie z firmy, która byłaby zainteresowana jego zatrudnieniem. Tylko wtedy mógłby ubiegać się o zgodę na pobyt i pozwolenie na pracę.

Jego wielkim marzeniem było znalezienie zatrudnienia jako programista PLC, ponieważ ukończył studia na kierunku Inżynieria Elektryczna i Elektroniczna na Uniwersytecie Technicznym w Iskanderun.

Hakan wyjechał z Polski 25 stycznia 2023, z postanowieniem powrotu na 2 stopień studiów i chęcią ubiegania się o pozwolenie na pracę w Polsce, z którą wiązał swoją przyszłość. Kilka dni po powrocie do domu jego plany zostały pogrzebane przez trzęsienie ziemi – opowiada Łukasz Mik.

Wszystkich, którym los Hakana i jego rodziny nie jest obojętny prosimy o wsparcie. Całość kwoty zebranej za pomocą serwisu zrzutka.pl zostanie przekazana na konto Hakana.

– Koszty obsługi przelewów zagranicznych w trybie SWIFT biorę oczywiście na siebie, jako organizator zbiórki. Dzięki temu na konto Hakana trafi cała zebrana kwota – zapewnia pomysłodawca akcji.

– Nasza społeczność wiele razy pokazała w przeszłości, że jest jednością i w trudnych chwilach nikogo nie zostawiamy na pastwę losu. Gościliśmy Hakana, przyjęliśmy go z otwartymi ramionami, stał się jednym z nas, dlatego nie możemy być obojętni. Zachęcam do wsparcia tej zbiórki – dodaje Rektor ANS w Tarnowie, dr hab. Małgorzata Kołpa.

LINK DO ZRZUTKI