W dniu 13 października 2023 roku Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej zainaugurowała kolejny, już trzynasty, cykl spotkań w ramach „Tarnowskich Piątków Chemicznych”.

Wykład o tytule „Pioruny, żaby i bursztyny: Elektryczność w służbie chemii” przedstawił wykładowca Katedry Chemii – dr inż. Piotr Niemiec. Rozpoczynając od historii bursztynu, przechodząc przez intrygujący świat żabich udek (wprowadzając pojęcie elektryczności zwierzęcej i żabiej baterii), omawiając reakcje redoks oraz ogniwa galwaniczne, wykład ten pokazał ewidentnie, że historia wielu urządzeń czy maszyn, których używamy na co dzień, jest znacznie ciekawsza, niż mogłoby się wydawać. Słuchaczami wykładu byli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie.

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊

Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, cheminformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę.