Dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni została uhonorowana Dukatem Tarnowskim. Honorowe wyróżnienie przyznawane przez lokalny samorząd trafiło do rąk Magnificencji Rektor „w podziękowaniu za zaangażowanie, profesjonalizm i twórczy wkład w utworzenie Akademii Tarnowskiej – silnego ośrodka akademickiego”. Nagrodę wręczono w trakcie Gali z okazji Święta Miasta.

– Bardzo dziękuję za tę nagrodę, ale traktuję ją jako wyróżnienie dla całej społeczności Akademii Tarnowskiej. Zmiany jakie dokonują się w naszej Uczelni są bowiem zasługą całej „drużyny” AT. Bez wsparcia naukowców, dydaktyków, pracowników administracji i obsługi wcielanie w życie ambitnych planów nie byłoby możliwe – przekonuje Rektor, Małgorzata Kołpa.

Drugi z Tarnowskich Dukatów wręczony podczas Święta Miasta trafił do Anny Grygiel z Tarnowskiego Centrum Kultury. Nagrodzonych było jednak dużo więcej.

Jednym z najważniejszych miejskich wyróżnień jest „Nagroda Miasta Tarnowa” przyznawana za osiągnięcia w dziecinie twórczości artystycznej. W tym roku przyznano ją Bartłomiejowi Szułakiewiczowi. To tarnowski muzyk, kompozytor, autor tekstów piosenek, twórca i animator sceny muzycznej Tarnowa. Jest założycielem i kierownikiem muzycznym Tarnowskiego Chóru GOS.pl oraz zespołu „Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny”.

Równie ważnym wyróżnieniem jest „Nagroda Miasta Tarnowa” w dziedzinie upowszechniania kultury. W tegorocznej edycji kapituła zadecydowała, że trafi ona do Magdaleny Trusz, animatorki, twórczyni i realizatorki wielu autorskich projektów na rzecz rozwoju kulturalnego dzieci i młodzieży.

W czasie gali pośmiertnie odznaczono także Wojciecha Dzikowskiego, który otrzymał nagrodę „Mecenasa Kultury Tarnowa”. Właściciel tarnowskiej firmy „Zegar” zmarł 7 października ubiegłego roku. Był kolekcjonerem sztuki użytkowej i malarstwa, bezinteresownie pomagał tarnowskim artystom kolekcjonując ich dzieła. Aktywnie niósł pomoc uchodźcom z Ukrainy. Wspomagał wydarzenia artystyczne organizowane przez miejskie instytucje kultury, m. in. BWA w Tarnowie. Zawsze prosił, aby jego wsparcie pozostawało bez rozgłosu.

Nagrody kulturalne to nie tylko docenienie aktualnych osiągnięć, ale także honorowanie tych osób, których aktywność trwa przez lata. Za to został w tym roku wyróżniony artysta Jerzy Martynów, do którego powędrowała „Nagroda Honorowa”. Mężczyzna od lat zajmuje się malarstwem, rzeźbą, grafiką użytkową i architekturą wnętrz, tworzy również małe formy architektoniczne. Zorganizował ponad 50 wystaw indywidualnych, uczestniczył w ponad 200 zbiorowych.

Ostatnią nagrodą jest „Nadzieja Roku”. Okrzyknięto nią zespół SAD SMILES (jeden z zespołów, które wystąpiły podczas tegorocznych Juwenaliów), za wybitnie uzdolnienie młodych twórców. Tarnowski zespół złożony jest z czterech nastolatków, którzy kochają muzykę. Grają koncerty w całej Polsce, są promowani przez ogólnopolskie media.

Gala nie obyłaby się bez stypendiów artystycznych 2023 roku. W kategorii literatura otrzymała je Monika Faron za „Przystanek Mickiewicza 4”. W przypadku sztuk wizualnych nagrodzono dwie osoby – Mateusza Kijaka za „Tarnów Doodles: zbiór animowanych i statycznych elementów wizualnych” oraz Magdalenę Kopczyńską za „WYRAZ – wystawę członków stowarzyszenia artystycznego WYRAZ i zaproszonych gości”. Muzyczne stypendium powędrowało do Leny Stochmal za recital „I’m Not Good Girl” wraz z promocyjnym teledyskiem, a w kategorii teatr triumfował Dawid Mik z „Tarnów – Miasto Szarlatanów”. Ostatnią nagrodę, w kategorii film, dostała Katarzyna Kulczyk-Foszcz za „Jak się nosił tak się miał – modny Tarnów”.

Podczas gali oficjalnie wręczono także tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa Adamowi Bartoszowi. Odznaczenie otrzymał w uznaniu za wybitne zasługi dla Rzeczpospolitej Polskiej oraz społeczności miasta Tarnowa w zakresie rozwoju i popularyzacji badań nad wielokulturową historią Tarnowa.

Nowością na gali były nagrody im. Zofii Stryjeńskiej, przyznawane za wierność źródłom kultury, pielęgnowanie tradycji i piękna, umiejętne przełożenie języka folkloru i historii na współczesny komunikat. Jak w sztuce Zofii Stryjeńskiej, laureaci mistrzowsko tworzą nastrój radosnego święta osadzonego w polskiej tradycji. Po raz pierwszy takie wyróżnienie otrzymały panie Wiesława Hazuka oraz Beata Hazuka- Skoropad z Zespołem Pieśni i Tańca Świerczkowiacy.

Na wniosek Tarnowskiej Rady Seniorów Prezydent Tarnowa przyznał także po raz pierwszy na gali tytuł „Tarnowska seniorka roku 2022” pani Marii Gogojewicz-Pęcherek i „Tarnowski senior roku 2022” panu Janowi Starostce. Przyznawane są one osobom starszym, które są animatorami wielu działań senioralnych, dbają o właściwy wizerunek, autorytet i integrację tych środowisk, wspierają działania i inicjatywy miasta oraz Tarnowskiej Rady Seniorów.

Na podstawie informacji UMT, fot. Paweł Topolski