16 lutego 2024 r. odbyła się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej uroczysta Gala z wręczeniem nagród w XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu o Dyplom i Nagrodę Prezesa SIMP na najlepszą pracę dyplomową o profilu mechanicznym, wykonaną i obronioną w krajowej wyższej szkole technicznej, pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wśród wyróżnionych prac znalazła także ta obroniona w Akademii Tarnowskiej, autorstwa inż. Rafała Zająca – absolwenta kierunku mechatronika, pt. „Trzyosiowy ploter frezujący CNC o polu roboczym 400x400x100mm”. Promotorem dyplomu jest dr inż. Wojciech Gruszecki.

Warto podkreślić, że praca z Akademii Tarnowskiej znalazła się w gronie 5-ciu najlepszych prac w Polsce. W tej grupie uhonorowano także dyplomy obronione na tak znakomitych uczelniach, jak Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska czy Politechnika Poznańska. Ponadto pracę inż. Rafała Zająca oceniono wyżej niż trzy inne prace z Politechniki Warszawskiej – najlepszej Uczelni technicznej w Polsce wg. rankingu Perspektyw z 2023 roku.

Do finału Konkursu zakwalifikowały się również dwa inne projekty wykonane w Katedrze Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki:

• „Symulator samochodu wyścigowego”, autorstwa inż. Tomasza Pruchnickiego i inż. Konrada Schaba – absolwentów kierunku elektronika i telekomunikacja, oraz
  • „Stabilizator lotu dla modelu zdalnie sterowanego samolotu”, autorstwa inż. Radosława Zygadło – absolwenta kierunku mechatronika, wykonane pod kierunkiem dra inż. Łukasza Mika.

Prace nagrodzono dyplomami uznania. Ponadto listy gratulacyjne otrzymali JM Rektor Akademii Tarnowskiej dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. AT oraz promotorzy dyplomów.

W trakcie gali uczestnicy wysłuchali wykładu prof. dr hab. inż. Małgorzaty Jakubowskiej z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej pt. „Elektronika drukowana technologią XXI wieku”. Dodatkowo zdobywczyni I miejsca w Konkursie, mgr inż. Michalina Zając, zaprezentowała rezultaty nagrodzonej pracy dyplomowej pt. „Projekt urządzenia do rehabilitacji szczęki człowieka”, wykonanej w Instytucie Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn Politechniki Łódzkiej pod opieką dra inż. Pawła Żaka. W ramach pracy dyplomowej powstało urządzenie do rehabilitacji pacjentów cierpiących na szczękościsk. Po prezentacji dokonano wręczenia nagród za najlepsze prace dyplomowe absolwentom średnich szkół technicznych.  Uroczystość zakończono wizytą w Zakładzie Mechaniki i Technik Uzbrojenia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej. W jej trakcie uczestnicy wydarzenia obejrzeli dawną i współczesną broń strzelecka używaną przez Wojsko Polskie.

Od blisko trzech lat absolwenci Wydziału Politechnicznego uczestniczą w konkursach SIMP (Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich) na najlepszą pracę dyplomową dzięki współpracy Akademii Tarnowskiej z Tarnowskim Oddziałem SIMP. Warto przy tej okazji wspomnieć, że wyróżniona praca inż. Rafała Zająca zdobyła w ubiegłym roku inne wyróżnienie, tym razem w „Konkursie na najlepszą pracę dyplomową Wyższych Szkół Technicznych regionu tarnowskiego”, organizowaną przez Tarnowski Oddział SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich), która to organizacja od wielu lat współpracuje z Akademią Tarnowską. Tegorocznych dyplomantów zachęcamy do startowania w tym konkursie – prace należy nadsyłać do 19 kwietnia 2024 roku. Informacje na temat konkursu SEP zostaną podane niebawem TUTAJ.

Wszystkim nagrodzonym Absolwentom serdecznie gratulujemy osiągnięć i życzymy sukcesów w rozwoju kariery zawodowej!