W dwa kolejne piątki lutego bieżącego roku (2 II i 9 II) odbyły się kolejne wydarzenia realizowanego, wspólnie przez Katedrę Chemii i Katedrę Pedagogiki, Projektu Naukowego Per Scientiam ad Astra – Pokazy Naukowe w Akademii Tarnowskiej.

W ramach pierwszego wydarzenia Pani Kierownik Katedry Chemii – dr Agata Lada wprowadziła uczestników w niezwykle zróżnicowany chemicznie świat chemii kosmetyków. Uczniowie zapoznali się ze składnikami aktywnymi zawartymi w kosmetykach a występującymi m. in. w algach, drzewie kiełbasianym, śluzie ślimaka czy zwierzęcych komórkach macierzystych. Po wykładzie uczniowie mieli okazję do weryfikacji swojej wiedzy na zajęciach laboratoryjnych, gdzie ćwiczyli także umiejętności manualne podczas wykonywania eksperymentów.

Drugie spotkanie w całości dedykowane było zagadnieniom elektrochemii a poprowadził je Dziekan Wydziału Matematyczno – Przyrodniczego dr Krzysztof Kleszcz. Prelekcja pt.: „Ogniwa i akumulatory, od ogniwa Volty do akumulatorów litowych”, obejmowała wiele pojęć  z elektrochemii takich jak: szereg elektrochemiczny metali, budowa i zasada działania ogniwa elektrochemicznego, reakcje redoks oraz szeroko rozumianą tematykę akumulatorów litowo – jonowych (Li-Ion), bez których praktycznie nie wyobrażamy sobie życia.

W lutym Katedra Chemii gościła uczniów ze szkół:

• I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Brodzińskiego w Tarnowie,
  • IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Tarnowie
  • Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. J. Tischnera w Tarnowie.

Więcej na temat projektu można przeczytać na stronie: https://psaa.atar.edu.pl

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊 Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, chemoinformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu pod nazwą „Społeczna odpowiedzialność nauki II”