Emil Nowak, student II stopnia Ekonomii, I stopnia Pracy socjalnej oraz absolwent I stopnia Ekonomii Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie wygrał czwartą edycję prestiżowego konkursu Parkiet Challenge. Pan Emil był najmłodszym uczestnikiem zmagań. Z Warszawy wrócił nie tylko z dyplomami i słowami uznania ale i nagrodą w wysokości 15 tys. zł.

Finał konkursu dostarczył niezwykłych wprost emocji. Jak czytamy w relacji na stronie magazynu Parkiet „Mogłoby się wydawać, że przy tak sennej atmosferze, jaka zapanowała w poniedziałek na GPW, finał gry giełdowej nie przyniesie zbyt wielu emocji. Nic bardziej mylnego. Przez kilka pierwszych godzin rzeczywiście zmienność była dość ograniczona, jednak wydarzeniami z ostatniej godziny Parkiet Challenge można byłoby obdzielić cały finał.

Na kilkadziesiąt minut przed końcem sesji wydawało się, że karty są praktycznie rozdane, ale wówczas wspaniały rajd przeprowadził najmłodszy uczestnik finału Parkiet Challenge – Emil Nowak. W ostatecznej rozgrywce wypracował ponad 12-proc. stopę zwrotu, pomnażając początkowy kapitał do nieco ponad 20 tys. zł. Rajdem w końcówce sesji, opartym na zagraniu na osłabienie złotego do dolara, zapewnił sobie pierwsze miejsce w finale, tytuł mistrza inwestycji oraz nagrodę 15 tys. zł. Na drugim miejscu zakończył konkurs Wiesław Tatka, który przez znaczną część poniedziałkowej sesji prowadził w rankingu dzięki zwyżkom WIG20. Na koniec dnia jego zysk sięgał 7,3 proc., co przekładało się na blisko 19,3 tys. zł. Ostatnie miejsce podium zajął Łukasz Mucha z 5,7-proc. stopą zwrotu i 19,2 tys. zł na koncie.”

Jak podkreślono w relacji, „Krajowy rynek nie rozpieszczał w poniedziałek uczestników. Indeks dużych spółek finiszował niemal w punkcie wyjścia przy dość niskich obrotach, dlatego zawodnicy musieli umiejętnie wykorzystać tę dość niewielką zmienność.”

Ubogi kalendarz makroekonomiczny i brak istotnych zaskoczeń rynkowych sprawiły, że krajowy rynek poruszał się głównie w bok. Podobnie zachowywał się indeks dolara – analizował Sobiesław Kozłowski, dyrektor w Noble Securities. – Taka atmosfera zachęca do objęcia strategii timingowej, jednak zarazem zwiększa koszty inwestycji – dodał.

W finałowym dniu gry giełdowej Parkiet Challenge przeprowadzono razem 842 transakcje o łącznej wartości blisko 1,7 mln zł. Była to czwarta edycja tej gry.

Relacja wideo z finału.

Fotogaleria na stronach Parkietu.

Relacja na stronach Parkietu

Wywiad ze zwycięzcą

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Wróć do góry