Myśl globalnie, działaj lokalnie! Włączanie studentów do aktywności samorządowej” to tytuł projektu zrealizowanego przez Studenckie Koło Naukowe „Lex”, który został uznany za najlepszy projekt konkursu „Aktywizacja Młodzieży w samorządach w województwie śląskim i małopolskim”. Komisja konkursowa do realizacji dopuściła 57 projektów, a projekt Lex-a został uznany za najlepszy.

Celem projektu było zwiększenie aktywności studentów w życiu społecznym, nabycie wiedzy i podniesienie kompetencji przydatnych w pełnieniu ról liderów organizacji młodzieżowych, a zwłaszcza młodzieżowych rad samorządu terytorialnego.

W ramach projektu metodą CAWI przeprowadzono badania poziomu wiedzy studentów o młodzieżowych radach samorządu terytorialnego, gotowość do pracy w takich radach oraz poziom kompetencji przywódczych. Na podstawie otrzymanych wyników zaplanowano działania, których celem było niwelowanie zdiagnozowanych deficytów. Do najważniejszych działań należało:

• nawiązanie współpracy SKN „Lex” z Młodzieżową Radą Miejską w Tarnowie;
  • zorganizowanie konkursu Tu jest mój dom” w ramach którego studenci diagnozowali przyczyny wyludniania miasta oraz opracowali propozycje rozwiązań problemu;
  • udział studentów w sesjach Rady Miejskiej Tarnowa i Młodzieżowej Rady Miejskiej;
  • przeprowadzenie pierwszej Symulacyjnej Sesji Rady Miejskiej, podczas której studenci Lex-a wcielili się w rolę radnych i rozwiązywali określone problemy. Dzięki takim działaniom mieli możliwość nabycia umiejętności wypowiadania się w sprawach publicznych, podejmowania zespołowych decyzji, kierowania zapytań, przygotowania projektów uchwał, debatowania.

Autorkami projektu są dr Anna Gadek, prof. AT, dr hab. Anna Pachowicz, prof. AT oraz mgr Maria Wantuch. Patronem przedsięwzięcia było Tarnowskie Stowarzyszenie Pracowników Nauki „Pro Publico Bono”.

Studenci nagrodę pieniężną postanowili przekazać na szczytny cel. Dzięki ich gestowi kilkoro ukraińskich dzieci, które znalazły schronienie w Tarnowie po wybuchu wojny w 2022 roku, znajdzie prezenty pod choinką.