Spotkanie z himalaistką Anną Czerwińską w ramach VI Tarnowskiej Kropli
W ramach VI Tarnowskiej Kropli czyli akcji pozyskiwania dawców szpiku dla chorych na nowotwory krwi, 3 marca, w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbyło się spotkanie z Anną Czerwińską. Widownię Auli wypełnili studenci i młodzież licealna, chcący poznać światowej sławy himalaistkę, zdobywczynię ośmiu ośmiotysięczników i Korony Ziemi.

Uczestnicy spotkania obejrzeli krótki film z wypraw w Himalaje, wysłuchali opowieści o tym jak wygląda życie wspinacza w bazach wysokogórskich. Najważniejsza jednak była idea pozyskiwania dawców szpiku, Anna Czerwińska rozwiewała mity na temat czynności pobierania szpiku i przekonywała, że jest to rzecz bezpieczna dla organizmu. Sama jest tego przykładem, gdyż w sześć tygodni po zabiegu pobrania szpiku wyjechała na kolejną wyprawę, podczas której atakowała szczyt K-2, najwyższy szczyt Karakorum i drugi co do wysokości szczyt Ziemi.

Argumenty znanej himalaistki były przekonujące, gdyż ostatecznie, w wyniku akcji, pozyskano 250 potencjalnych dawców szpiku kostnego dla chorych na nowotwory krwi.