Bezpieczeństwo publiczne jest jednym z najważniejszych obszarów życia społecznego, a skuteczność i profesjonalizm funkcjonariuszy stanowią klucz do jego zapewnienia. Wiedzą o tym nie tylko przedstawiciele służb mundurowych ale także wykładowca Katedry Wychowania Fizycznego, Robert Wardzała. Tarnowianin, który może poszczycić się ukończeniem specjalistycznych kursów w prestiżowym Gracie University w Teksasie dzieli się teraz pozyskaną tam wiedzą z tarnowskimi policjantami, którzy zaprosili go do poprowadzenia szkolenia z zakresu Gracie Survival Tactics (GST).

Gracie Survival Tactics (GST) to zaawansowany system oparty na technikach brazylijskiego jiu-jitsu, skrojony specjalnie z myślą o służbach mundurowych. Jego głównym celem jest optymalizacja technik i taktyk interwencyjnych.

– W praktyce oznacza to, że funkcjonariusze uczą się efektywnego kontrolowania i neutralizowania zagrożeń, co jednocześnie minimalizuje ryzyko urazów. Badania przeprowadzone w agencjach policyjnych w Stanach Zjednoczonych, gdzie funkcjonariusze regularnie uczestniczą w treningach jiu-jitsu, wskazują na spadek liczby urazów wśród funkcjonariuszy o 48% oraz spadek liczby urazów u osób zatrzymanych o 53%. Wyniki te jednoznacznie potwierdzają wartość szkolenia w systemie GST dla funkcjonariuszy – tłumaczy Robert Wardzała, który jest jedynym Polakiem spoza służb mundurowych, który ukończył Gracie University.

Pasja i wieloletnie zaangażowanie w sporty walki naszego wykładowcy sprawiły, że stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych specjalistów w tej dziedzinie w Polsce. Specjalistą nieustannie podnoszącym swoje kwalifikacje zawodowe, by wymienić choćby uczestnictwo w licznych szkoleniach, w tym również za granicą, głównie we wspomnianych Stanach Zjednoczonych. Jego doświadczenie w dziedzinie szkoleniowej jest imponujące i obejmuje pracę zarówno z żołnierzami Batalionu Desantowo-Szturmowego z Krakowa, jak i z funkcjonariuszami Pododdziału Kontrterrorystycznego z Gdańska.

Taka różnorodność doświadczeń sprawia, że metody wykorzystywane w trakcie szkoleń są niezwykle praktyczne, skuteczne i dostosowane do specyfiki różnych służb mundurowych.

Pokazowe szkolenie dla tarnowskich policjantów odbyło się 22 września bieżącego roku na obiektach Akademii Tarnowskiej. – Pierwszy element i główne zagadnienie szkolenia skupiało się na doskonaleniu umiejętności obezwładniania oraz zatrzymywania niebezpiecznego przestępcy, który znajduje się w pojeździe. Druga część odbyła się na hali sportowej, gdzie funkcjonariusze zgłębiali nowe metody obezwładniania osób agresywnych, obrony przed zaborem broni oraz kontroli pozycji w płaszczyźnie parterowej – relacjonuje Robert Wardzała.

Sądząc po entuzjastycznych reakcjach szkolonych funkcjonariuszy, współpraca KMP z AT nabierze teraz tempa, gdyż policjanci sami sugerowali kontynuację spotkań z Robertem Wardzałą.

fot. Archiwum KMP w Tarnowie

Wróć do góry