Dokładnie rok temu zmieniliśmy nazwę oraz status stając się Akademią Nauk Stosowanych. 1 marca 2022 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 14 stycznie tego roku zmieniające nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie na Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie. Najstarsza i jedyna tarnowska Uczelnia publiczna znalazła się tym samym w gronie sześciu szkół wyższych, które jako pierwsze skorzystały z szansy i spełniły wszystkie wymagane prawem warunki aby stać się Akademią Nauk Stosowanych.

Minione 12 miesięcy obfitowało w historyczne wydarzenia. Zdobyliśmy prawo do prowadzenia kształcenia na dwóch, nowych, bardzo prestiżowych kierunkach: Prawo i Psychologia. Zajęliśmy 2. miejsce w rankingu Perspektyw, nasi akademicy okazali się nie tylko najlepsi w Polsce, ale zdobywali tytuły Mistrzów Świata, Europy oraz Polski.

Najlepsze miało jednak dopiero nadejść: W wyniku ewaluacji jakości działalności naukowej za lata 2017-2021, decyzją Ministra Edukacji i Nauki, tarnowska Uczelnia uzyskała kategorię A w ramach dyscypliny naukowej sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki oraz kategorię B+ w ramach dyscypliny automatyka, elektronika i elektrotechnika. Historyczny sukces sprawił, że ANS w Tarnowie dołączyła do grona tzw. uczelni akademickich.

Zanim to się stanie (czekamy na rozpatrzenie wniosku o zmianę nazwy) złożyliśmy inny wniosek – o prawo do uruchomienia studiów medycznych. Całkiem nieźle, jak na jeden rok.

To, czego byliśmy świadkami w 2022 roku nie wzięło się znikąd. Nasza droga zaczęła się w 1998 roku, kiedy to rozpoczęliśmy działalność jako Wyższa Szkołą Zawodowa. Minione ćwierć wieku zaprowadziło nas tak daleko… Ale to nie koniec naszej wspólnej podróży. Wciąż mamy apetyt na więcej!

Wkrótce odkryjemy wszystkie karty odnośnie naszych planów związanych ze świętowaniem srebrnego jubileuszu. Na razie jednak zapraszamy do sprawdzenia strony powstałej z okazji 25-lecia, oraz dwóch poniższych filmów. Pierwszy przybliża naszą historię…

… a drugi, pozwala poczuć jak to jest mieć 25 lat, gdy jest się… Uczelnią. Bo Uczelnia to My.