W styczniu 2024 roku odbyły się pierwsze w nowym roku zajęcia studentów  Uniwersytetu Dziecięcego z chemii. Wykład oraz warsztaty poprowadziła dr Agata Lada, wykładowca Katedry Chemii.

Studenci Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczyli w wykładzie  pod tytułem:  „Ta, Rn, O, W – nazwa naszego miasta czy może symbole pierwiastków?” Podczas wykładu studenci dowiedzieli się, że pierwiastki tworzą wszystko co nas otacza, a nawet nas samych, a niedobór jednego z nich mógłby zaburzyć wszystko. Pani dr Agata Lada pokazała, że pod symbolami w tytule „Ta, Rn, O, W” ukryte były symbole pierwiastków, a zarazem nazwa naszego miasta, dlatego też opowieść jaką wysłuchali studenci była zarówno o niezwykłych właściwościach pierwiastków jak i o Tarnowie.

Starsza grupa studentów uczestniczyła natomiast w warsztatach  podczas których wykonywali interesujące doświadczenia chemiczne, pozwalające zrozumieć otaczający nas świat. Wkrótce studentów czekają kolejne chemiczne zajęcia dotyczące kosmetyków.

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊

Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, cheminformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę.