Monika Olchawa-Pajor z Katedry Ochrony Środowiska otrzymała stopień doktora w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne.

Monika Olchawa-Pajor jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie  (Akademii Tarnowskiej), gdzie ukończyła ochronę środowiska. Następnie podjęła studia II stopnia na Uniwersytecie Jagiellońskim również na kierunku ochrona środowiska.  Studia doktoranckie realizowała zaś na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w jednym z czołowych laboratoriów w kraju, zaangażowanym w badania z obszaru fizjologii i biochemii. Promotorem jej pracy był prof. dr hab. Kazimierz Strzałka z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a promotorem pomocniczym dr hab. Dariusz Latowski z WBBiB UJ.

Praca doktorska przygotowana przez Panią Olchawę-Pajor „Izolacja, analiza strukturalna i badanie oddziaływań rekombinowanej deepoksydazy wiolaksantyny Arabidopsis thaliana (L.) Heynh. z komponentami cyklu wiolaksantynowego” została bardzo wysoko oceniona przez recenzentów:

• Dr hab. Rafał Luchowski, prof. UMCS; Katedra Biofizyki, Instytut Fizyki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: „Podsumowując, chciałbym stwierdzić, iż Pani mgr Monika Olchawa-Pajor przedstawiła wartościową rozprawę doktorską, opierającą się na wynikach precyzyjnie zaplanowanych oraz przeprowadzonych eksperymentów. Badania te wymagały swobodnego operowania wieloma zaawansowanymi podejściami metodologicznymi, posiadania dużej wiedzy, doświadczenia, precyzji i pełnego zaangażowania”;
  • Dr hab. Renata Szymańska, prof.  AGH; Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Katedra Zastosowań Fizyki Jądrowej Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie: „Na uwagę zasługuje szeroki wachlarz wykorzystywanych w trakcie przygotowania rozpraw technik i metod badawczych, które wpływają na wartość ocenianej pracy i wartość wyników  w niej zawartych. Doktorantka w trakcie badań korzystała m.in. z technik elektroforetycznych, Western-Blotting, chromatografii (metalopowinowactwa, HPLC, FPLC), kriomikroskopii elektronowej, spektroskopii FTIR, dichroizmu kołowego czy mikroskalowej termoforezy. Dodatkowo dla podkreślenia bogactwa warsztatu metodycznego oraz wielopłaszczyznowości prowadzonych badań należy wymienić stosowane przez Autorkę metody hodowli komórkowej, izolacji, oczyszczania enzymu czy wyznaczenie stałych dysocjacji”.

Dr Monika Olchawa-Pajor jest autorką 11 publikacji, a część wyników prowadzonych przez nią badań była prezentowana na kilkunastu konferencjach zorganizowanych w Polsce oraz za granicą między innymi w Arabii Saudyjskiej (The International Conference & Exhibition for Science 2023), Włoszech (3rd World Congress on New Technologies 2017), na Hawajach (Plant Biology 2017), Ukrainie (Conference For Young Scientists CYS 2015), USA (The 2014 International Symposium on Carotenoids), Irlandii (The Plant Biology Europe FESPB/EPSO 2014).